چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

نحوه چاپ کتاب کودک و ویژگی های این کتاب ها

مراحل چاپ کتاب کودک – تاثیر کتاب بر کودکان

برای چاپ قانونی کتاب باید یک سری مراحل مشخص طی شود. این مراحل برای تمام کتاب ها یکسان می باشند. در این بخش به مراحل چاپ کتاب کودک و حساسیت های موجود در این راه خواهیم پرداخت.

چاپ کتاب برای کودکان

چاپ کتاب کودک یکی از مهمترین بخش های چاپ کتاب است. کتاب های این عرصه اهمیت بسیار زیادی دارند. زیرا نویسندگان کودک باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا کودکان از کتاب ها مطالب آموزنده را یاد گرفته و به خواندن کتاب علاقه مند شوند. از این رو وظیفه سنگینی بر دوش این افراد است. مراحل چاپ کتاب کودک نیز مانند سایر کتاب ها می باشد. این کتاب ها نیز نیاز به صفحه آرایی، طراحی جلد، دریافت شابک، فیپا و مجوز وزارت ارشاد دارند. اما تفاوتی که کتاب های کودک با سایر کتاب ها دارند، اهمیت تصویرگری در آن ها است. کتاب های کودک باید از لحاظ بصری برای کودکان جذابیت زیادی داشته باشند. زیرا کودکان به تنها چیزی که توجه می کنند، نقاشی های داخل کتاب است. اگر این نقاشی ها برای آن ها جذاب باشد، با اشتیاق داستان کتاب را دنبال کرده و به آن اهمیت خواهد داد. اما اگر کتاب جذابیتی برای آن ها نداشته باشد و از رنگ ها و تصویرهای جذاب در آن استفاده نشده باشد، به کتاب اهمیتی نخواهند داد.

تصویرگری کتاب های کودک

تصویرگری کتاب های کودک ارزش ویژه ای دارند. باید برای سنین مختلف از گرافیک مشخصی استفاده شده و محدودیت های موجود در این راه نیز در نظر گرفته شود. البته زیبایی بصری در طراحی جلد کتاب بزرگسالان نیز بسیار تاثیرگذار است. زیرا مخاطب در ابتدا با جلد کتاب شما مواجه می شود و سپس به سراغ محتوای آن می رود. در نتیجه شما باید از تصویرگران و طراحان جلد حرفه ای و خلاق برای تصویرسازی و طراحی جلد کتاب خود استفاده کنید. البته این موضوع را باید در نظر گرفت که اگرچه مخاطبین کتاب های کودک را سنین 0 تا 12 سال تشکیل می دهند، اما اغلب خریداران این کتاب ها والدین آن ها هستند. یعنی شما با دو گروه سنی مختلف مواجه هستید.

چاپ کتاب کودک | انتشارات جهت چاپ كتاب

ویژگی کتاب های کودک

اگرچه کتاب های کودک تعداد صفحات کمتری نسبت به کتاب های مخصوص بزرگسالان دارند، اما نوشتن کتاب برای کودکان کاری چالش برانگیز است. برای کودکان 0 تا 3 سال حداکثر تعداد صفحات تا 32 صفحه بوده و از کمترین تعداد کلمات که در بسیاری از مواقع این تعداد به صفر می رسد استفاده می شود. داستان این کتاب ها با تصویرهای موجود در آن روایت می شود. کتاب های کودک سنین بین 3 تا 5 سال نیز به همین منوال بوده و تنها از تعداد کلمات بیشتری در آن استفاده می شود. در کتاب های رده سنی 6 تا 8 سال و 8 تا 10 سال نیز تعداد کلمات تا 10 هزار کلمه نیز افزایش یافته و داستان به صورت فصل به فصل برای کودک روایت می شود. زیرا کودکان در این سنین توانایی خواندن را می آموزند و خودشان می توانند از کتاب ها استفاده کنند. در این سنین اهمیت داستان کتاب نیز بیشتر می شود. داستان باید با زبان ساده و آموزنده نوشته شود. تعداد صفحات این کتاب ها نیز بیش از 32 صفحه می باشد.

کتاب های کودک در حوزه های مختلفی همچون داستان، شعر، آموزش، سرگرمی، تقویت خلاقیت، رشد استعداد، مهارت های اجتماعی، آموزش های دینی و غیره به چاپ می رسند. از این رو این کتاب ها در رشد کودکان تاثیر بسیار زیادی دارند و باید برای آن ها آموزنده باشند.

كتابخوانی و دنیای شیرین كودكان - ایرنا

آشنایی نویسنده با کودکان

یک نویسنده باید در ابتدا مخاطبین خود را مشخص کند و کتابی را نگارش کند که دقیقا مطابق نیازمندی ها و سن مخاطب باشد. از آنجا که نویسندگان کتاب های کودک اغلب بزرگسالان هستند، این افراد باید با دنیای کودکان آشنایی کامل داشته باشند و از متخصصان این زمینه کمک بگیرند. زیرا کودکان در سنین بسیار حساسی هستند که باید در تربیت آن ها بسیار دقیق عمل کرد.

همانطور که گفتیم، مراحل چاپ کتاب کودک تفاوتی با سایر کتاب ها ندارد اما تصویرسازی های موجود در آن و رنگی بودن تصاویر، اندکی قیمت چاپ کتاب را افزایش می دهند. البته به دلیل کم بودن تعداد صفحات کتاب این قیمت چندان به چشم نمی آید. اما بسیاری از انتشارات نامعتبر و سودجو قیمت های نجومی از نویسندگان دریافت می کنند.

انتشارات زرین اندیشمند با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت، کتاب های شما را در هر زمینه و هر تعداد جلد به چاپ می رساند.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا