چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار ابراهیم گلستان

ابراهیم گلستان – زندگینامه

ابراهیم گلستان، با نام اصلی سید ابراهیم تقوی شیرازی، کارگردان، داستان نویس، روزنامه نگار و عکاس ایرانی است که در مهر ماه سال 1301 در شیراز متولد شد. او یکی از برجسته ترین چهره های روشن فکر در ایران است.

کودکی و نوجوانی ابراهیم گلستان

ابراهیم گلستان در 26 مهرم ماه سال 1301 در شیراز متولد شد. او نخستین فرزند سید محمد تقی گلستان، روزنامه نگار شیرازی و صاحب روزنامه گلستان است. گلستان دوران ابتدایی و متوسطه خود را در شیراز گذراند و در سال 1320 برای تحصیل در رشته حقوق به تهران رفت و تحصیلات خود را در دانشکده حقوق دانشگاه تهران ادامه داد. در سن 21 سالگی با دختر عمومی خود فخری گلستان ازدواج کرد و از او صاحب دو فرزند به نام های لیلی و کاوه شد. او از سال 1357 تا کنون در ساسکس انگلستان زندگی می کند.

ابراهیم گلستان در دوران دانشجویی به عضوبت حزب توده درآمد و تحصیل در رشته حقوق را نیمه کاره رها کرد و از سال 1323 به عنوان عکاس روزنامه های رهبر و مردم حزب شروع به فعالیت کرد. پس از چند سال با حزب دچار اختلاف شد و در سال 1326 راه خود را از حزب توده جدا کرد. با جدایی از حزب فعالیت های سیاسی خود را کم کرده و بیشتر بر روی ادبیات متمرکز شد.

ابراهیم گلستان و جلال آل احمد

آغاز فعالیت های هنری گلستان

ابراهیم گلستان اولین مجموعه داستان خود با نام به دزدی رفته ها را در سال 1326 منتشر کرد. او پس از جدایی از حزب توده برای استخدام در اداره انتشارات شرکت نفت ایران و انگلستان به آبادان رفت. هنگامی که دیلان تامس شاعر ولزی در سال 1951 برای نوشتن مطالب تبلیغاتی برای شرکت نفت به آبادان رفته بود ابراهیم گلستان به عنوان مترجم در کنار او بود. او همچنین رمان های معروف جهان را برای نشریه روزانه اخبار هفته ترجمه و منتشر می کرد. برای مدتی نیز سردبیر این نشریه بود و همچنین با مجله انگلیسی زبان دیلی نیوز همکاری داشت.

ابراهیم گلستان در سال 1336 استودیوی سینمایی خود به نام استودیو گلستان را راه اندازی کرد و تعدادی فیلم مستند برای یکی از سازمان های شرکت نفت در ین استودیو تولید شد. فیلم هایی همچون یک آتش و موج و مرجان و خارا حاصل این دوره از زندگی او هستند. او در این دوره به دلیل همکاری با شرکت نفت به گلستان نفتی مشهور شده بود و یکی از مشهورترین افراد که گلستان را برای همکاری با شرکت نفت مورد شماتت قرار داد جلال آل احمد بود.

Description: بالاترین: عکسی از فروغ فرخزاد و ابراهیم گلستان

ابراهیم گلستان و فروغ فرخزاد

سبک آثار ابراهیم گلستان

گلستان سپس در کنار مستندهای زیادی که ساخت دو فیلم ماندگار خشت و آینه و اسرار گنج دره جنی را در سال های 1344 و 1350 کارگردانی کرد. او همچنین تهیه کننده فیلم خانه سیاه است به کارگردانی فروغ فرخزاد بود. زمزمه هایی از رابطه عاشقانه این دو هنرمند به گوش می رسید و داستان رابطه آن ها هنوز پس از گذشت سال ها یکی از ماجراهای جذاب برای مردم است.

ابراهیم گلستان تا سال 1346 بر روی فعالیت های سینمایی خود متمرکز بود و هیچ مجموعه داستانی منتشر نکرد. در اسفند ماه سال 1348 گلستان سخنرانی ای در دانشگاه شیراز برگزار کرد که بعدها در روزنامه آیندگان و در کتاب گفته ها منتشر شده و بسیار مورد توجه قرار گرفت.

گلستان سبک منحصر بفردی در آثار خود دارد. برخی از منتقدان نوشته های او را متاثر از همینگوی می دانند اما او خود این تاثیرپذیری را انکار کرده است. یکی از ویژگی های مهم داستان های او این است که مجموعه هایی را خلق می کند که به یکدیگر ارتباط دارند. البته این سبک داستان نویسی در غرب سابقه طولانی تری دارد اما در ایران با نوشته های ابراهیم گلستان آغاز شد. او نوع جدیدی از داستان نویسی را معرفی کرد که با ادبیات کلاسیک ایران پیوندی عمیق دارد.

از آثار داستانی و ترجمه های گلستان می توان به آذر ماه آخر پاییز، اسرار گنج دره جنی، خروس، هاکلبری فین و دون ژوان در جهنم اشاره کرد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز