چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

بیروت 75 اثر غاده السمان

بیروت 75 – معرفی کتاب

کتاب بیروت 75 اثر غاده السمان، نویسنده سوری است که برای اولین بار در سال 1974 به زبان عربی منتشر شد. این کتاب اولین رمان بلند السمان است که در آن لبنان در آستانه جنگ را به تصویر می کشد.

خلاصه کتاب بیروت 75

داستان کتاببیروت 75 با سفر 5 مسافر از دمشق به بیروت آغاز می شود. این پنج نفر مسارفان یک تاکسی بوده و در این راه با یکدیگر همسفر می شوند. این افراد به امید آینده ای روشن و پر از امید بار سفر بسته و راهی بیروت شده اند.  بیروت را همچون یک آرمان شهر تصور کرده و برای پشت سر گذاشتن فقر، ترس و سنت ها به این شهر پناه می آورند. اما این 5 نفر به محض رسیدن به بیروت متوجه می شوند تصویر ذهنی آن ها با واقعیت تفاوت بسیار داشته و بیروت هیچ شباهتی به شهر رویاهای آن ها ندارد.

در این کتاب که لبنان در آستانه جنگ به تصویر کشیده می شود. جنگی که کمتر از یک سال آغاز شده و حدود دو دهه به طول می انجامد. برخی این کتاب را مانند یک پیشگویی بسیار ظریف می دانند. در بخشی از کتاب رمالی به نام فائزه در حین پیشگویی از غم بسیار و خون های فراوان صحبت می کند.

روایت لبنان در آستانه جنگ

نویسنده سعی کرده است در این کتاب در کنار توصیف سال های پر آشوب بیروت، تصویری دقیق از مشکلات جهان عرب، سنت ها، مشکلات زنان عرب و مناسبات خاورمیانه به مخاطب ارائه دهد. او در این کتاب تعصبات قومی و قبیله ای را مورد بررسی قرار می دهد و به دنبال ریشه های اختلاف طبقاتی در جامعه لبنان می گردد. همچنین به عمق فساد اداری و بی اهمیتی مردم نزد مسئولین نیز پرداخته است. در مجموع غاده السمان جامعه پر از تلاطم لبنان در دهه 70 میلادی را به خوبی به تصویر کشیده است. جامعه ای که برای شعله ور شدن تنها به یک جرقه کوچک نیاز دارد.

در طول داستان ظلم های زیادی بر تمام شخصیت های داستان روا می شود و سنت های قومی همچون زنجیری بر پای آن ها بسته شده و تا آخر راه گریبان گیر آن ها است. اختلاف طبقاتی، فقر و سختی همچون سایه همواره به دنبال آن ها بوده و آن ها را یک لحظه نیز رها نمی کند. سفر به لبنام نه تنها شرایط را بهتر نمی کند، بلکه غم تنهایی را نیز به شرایط موجود اضافه کرده و زندگی را طاقت فرساتر می کند.

فقر، فساد و تنگدستی میراثی است که در طول داستان نسل به نسل گشته و در نهایت به جنگی 15 ساله بدل می شود. جنگی که بیش از 100 هزار نفر را به کام مرگ برده و ویرانی های زیادی بر جای گذاشته است.

درباره کتاب بیروت 75

غاده السمان نویسنده کتاب بیروت 75، بیشتر با اشعار خود در ایران شناخته شده است اما در جهان عرب علاوه بر اینکه به عنوان یکی از بنیان گذاران شعر مدرن عرب از او یاد می شود، رمان ها و داستان های کوتاه او نیز بین عرب زبانان شهرت بسیار زیادی دارد. این کتاب اولین رمان بلند وی و از برجسته ترین آثار او است که به خوبی بیروت را در دهه 70 میلادی در آستانه جنگی 15 ساله روایت می کند. السمان به دلیل زندگی در سال های پر آشوب بیروت به خوبی از پس نگارش این کتاب برآمده است.

در این کتاب در کنار داستان های رئال از برخی عناصر سورئالیستی نیز بهره گرفته شده است که ممکن است این سبک مورد پسند تمام مخاطبان واقع نشود. اما با روایت جذاب داستان و چالش های موجود در آن نظر خواننده را جلب کرده و او را تا انتهای داستان به دنبال خود می کشاند.

کتاب بیروت 75 در کشورهای زیادی مورد توجه قرار گرفته و به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده است. ترجمه فارسی این کتاب توسط سمیه آقاجانی، ترجمه ای بسیار روان و با کیفیت است که بهخوبی توانسته است لحن شاعرانه نویسنده را در طول داستان حفظ کرده و آن را به خواننده منتقل کند. این کتاب در 143 صفحه به همت انتشارات ماهی به چاپ رسیده است.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب کهنه سرباز
کتاب کهنه سرباز