چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

خال کوب آشویتس اثر هدر موریس

خال کوب آشویتس – معرفی کتاب

رمان خال کوب آشویتس اثر هدر موریس، نویسنده نیوزلندی ساکن استرالیا است که برای اولین بار در سال 2018 منتشر شد. این کتاب بر اساس یک داستان واقعی از اردوگاه کار اجباری نازی ها در جنگ جهانی دوم نوشته شده است.

خلاصه کتاب خال کوب آشویتس

خال کوب آشویتس داستان زندگی یکی از هزاران زندانیان اردوگاه آشویتس است که در خلال جنگ جهانی دوم به تصویر کشیده شده است. اردوگاهی که تنها با شنیدن نام آن احساس وحشت به انسان دست می دهد. این اردوگاه کار اجباری، بزرگترین و مجهزترین اردوگاه نازی ها به شمار می رفت. یونسکو در سال 1979 از این اردوگاه به عنوان نماد بی رحمی انسان ها به همنوع خود در قرن بیستم یاد کرده و آن را در فهرست میراث جهانی خود به ثبت رساند.

لالی سوکولوف مردی یهودی و اهل اسلواکی است که در سال 1942 به اردوگاه آشویتس منتقل می شود. او به چندین زبان مختلف مسلط است و به عنوان مسئول خالکوبی زندانیان جدید فعالیت می کند. او شماره های شناسایی این رندانیان را روی دست های آن ها خالکوبی می کند. این زندانیان اگر جوان و سرحال باشند برای کار اجباری فرستاده می شوند. اما اگر ناتوان باشند سرنوشت آن ها طور دیگری رقم خورده و طعمه اتاق های گاز یا کوره آدم سوزی خواهند شد.

لالی به مدت دو سال و نیم در این اردوگاه اسیر است و در این مدت شاهد هولناک ترین و وحشیانه ترین جنایت های بشری می باشد. اگرچه او در این مدت با مهربانی و شجاعت مردمی که با هزاران سختی دست و پنجه نرم کرده و هر لحظه ممکن است با مرگ مواجه شوند را نیز شاهد بود. او با استفاده از موقعیت خود جان زندانیان زیادی را نجات می دهد. لالی جان خود را به خطر انداخته و با استفاده از پول یا اشیای ارزشمند زندانیانی که جان خود را از دست داده اند، غذا تهیه می کند تا سایر زندانیان به بقا ادامه دهند. این زندانیان از لحاظ روحی و جسمی مورد شکنجه قرار گرفته و نه تنها آزادی خود بلکه احترام و هویت خود را نیز از دست داده اند، اما هنوز تلاش می کنند مهربانی و عشق را به یاد داشته باشند. لالی در یکی از روزهای اسارت با دختری به نام گیتا آشنا می شود و در نگاه اول تصمیم می گیرد هر طور شده زنده بماند و از این کمپ خارج شده و با گیتا زندگی کند.

بسیاری از روایت های کتاب مانند روایت فردوسی از آشپزخانه ضحاک است که در آن دو انسان به نام های ارمایل و گرمایل تعداد زیادی از زندانیان را نجات داده و اجازه ندادند که مغز آن ها خوراک مارهای ضحاک شود.

درباره کتاب خال کوب آشویتس

داستان خال کوب آشویتس به عقیده نویسنده آن داستان زندگی دو انسان معمولی است که در جنگ و اسارت، آزادی و هویت خود را از دست داده و درگیر اتفاقات بسیار دلخراش و وحشتناکی شده اند.

هدر موریس در سال 2003 با لالی آشنا شد و فکر کرد شاید این پیرمرد داستانی برای گفتن داشته باشد. پس از این ملاقات زندگی هر دو آن ها تغییر یافت. لالی داستان زندگی خود را به همراه محرمانه ترین جزئیات آن برای موریس تعریف کرد و تمام وقایع زندگی اش طی هولوکاست را با او در میان گذاشت. موریس در ابتدا داستان زندگی لالی را در قالب فیلمنامه تنظیم کرد اما پس از موفقیت آن در مسابقات بین المللی، آن را در قالب یک رمان به چاپ رساند.

داستان این کتاب بسیار جسورانه و روحیه بخش است و در عین حال پنجره ای رو به یکی از وحشتناک ترین حوادث تاریخ باز می کند. موریس داستان را به خوبی نگارش کرده و هرگز اجازه نداده است که صدای خودش در آن رخنه کند. همچنین داستان عشق میان لالی و گیتا نیز چیزی از داستان اصلی که در به دری، آسیب های روانی و تلاش برای بقا است را به حاشیه نرانده است. یکی از نقاط قوت این کتاب واقعی بودن آن و بیان آن از زبان لالی یا همان زندانی شماره 32407 است که هیچ شکافی بین حافظه و تاریخ به وجود نیاورده است.

کتاب خال کوب آشویتس مورد استقبال منتقدان و خوانندگان زیادی قرار گرفته و به چندین زبان ترجمه شده است. این کتاب با ترجمه سودابه قیصری در نشر ثالث به چاپ رسیده است.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب کهنه سرباز
کتاب کهنه سرباز