چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

سال های سگی اثر ماریو بارگاس یوسا

سال های سگی – معرفی کتاب

کتاب سال های سگی اولین اثر ماریو بارگاس یوسا، نویسنده مشهور اهل پرو برای اولین بار در سال 1963 به چاپ رسید. او این کتاب را بر اساس تجربیات واقعی خود در دبیرستان نظام لئونسیو پرادو نوشته است.

خلاصه کتاب سال های سگی

کتاب سال های سگی بر اساس تجربیات نویسنده از مدرسه ای نظامی به نام لئونسیو پرادو نوشته شده است و بخش عمده ای از کتاب در این مدرسه سپری می شود. مدرسه ای که می توان آن را نماینده ای برای زندگی ناعادلانه مردم در نظر گرفت. جایی که قانون جنگل در آن حاکم است.

داستان با معرفی مبهم زندگی تعدادی جوان در فضای خشک و جدی آسایشگاه مدرسه نظامی لئونسیو پرادو آغاز می شود. نویسنده به توصیف زندگی پسران می پردازد و در لا به لای آن از زندگی تعدادی از بچه های آسایشگاه نیز ماجراهایی را روایت می کند. در تمام موارد او از فردی صحبت می کند که تا آخرین صفحات کتاب هویت آن فرد مشخص نیست. این کودک در اغلب برگه های کتاب توصیف می شود تا خواننده در آخرین برگه ها متوجه می شود که این شخص چه کسی است و در آن زمان زندگی تعدادی از بچه های آسایشگاه به یکدیگر مرتبط می شود. تعدادی نوجوان که در حال گذراندن دوران بلوغ خود هستند و به بدترین شکل و بسیار خشونت آمیز با آن ها رفتار می شود. جاگوار یکی از شخصیت های اصلی داستان است که برخوردهای او نشان دهنده رفتارهای نابهنجار انسانی در آن دوره است. رفتارهایی که نشان دهنده جو متشنج و مسموم جوامعی است که بی عدالتی بر آن ها حکمرانی می کند.

Description: Breve resumen del libro "La ciudad y los perros" de Mario Vargas Llosa

مدرسه نظامی لئونسیو پرادو

این مدرسه نظامی در شهر لیما قرار دارد. در ابتدای داستان تعدادی از دانش آموزان در حال برنامه ریزی برای دزدیدن سوال های امتحان شیمی هستند. دانشجویان برای تعیین یک نماینده تاس می اندازند و قرعه به نام هرکس بیفتد برای اینکه ترسو جلوه نکند مجبور به انجام این کار خواهد شد. در این مدرسه که بیشتر شبیه به یک پادگان نظامی است، ترسوها عاقبت خوبی ندارند. در این مدرسه ها ویژگی های اخلاقی شما مهم نیستند و دانش آموزان چه بخواهند و چه نخواهند باید به یک فرد نظامی تبدیل شوند که بتوانند در شرایط سخت زنده بمانند.

هنگامی که دانش آموزان جدید وارد مدرسه می شوند، دانش آموزان قدیمی تر این سگ ها را توجیه می کنند. رفتار دانش آموزان قدیمی با تازه واردها کاملا مانند رفتار ارباب با نوکر است. در این بین بیشترین آسیب متوجه افرادی است که توانایی زنده ماندن نداشته باشند. همین تازه واردها بعدها به سراغ تربیت تازه واردهای دیگر می روند و این چرخه میعوب پایانی ندارد.

شخصیت های اصلی داستان

شخصیت های اصلی کتاب سال های سگی که همان دزد سوال های شیمی هستند، گروهی به نام حلقه تشکیل می دهند تا از یکدیگر حمایت کنند. این افراد در ازای فروش سوالات شیمی به هم کلاسی های خود کالاهایی همچون سیگار، لیکور یا هر چیز با ارزشی دریافت می کردند.

این سوال برای خواننده به وجود می آید که این حجم از خشونت و بی بند و باری، آیا این مدرسه هیچ مسئولی ندارد؟ مسئولان این مدرسه که افسران و مقامات نظامی هستند، به خیال خود مدرسه را به بهترین شکل اداره می کنند و در آینده افرادی شجاع و دلیر تحویل جامعه خواهند داد. اگر از کسی خطایی سر بزند آن فرد را بازداشت کرده و یا مرخصی او را رد خواهند کرد. یکی از دلایل اصلی که این افراد نمی توانند مدرسه را به خوبی اداره کنند این است که در بین آن ها نیز نوعی نفرت و اعمال قدرت حاکم است. آن ها نیز سعی می کنند از زیر بار وظایف خود شانه خالی کنند.

Description: La Ciudad Y Los Perros Edición Conmemorativa Vargas Llosa ...

استفاده از تجربه شخصی نویسنده

کتاب سال های سگی روایت گر فضای یک مدرسه نظامی است که نویسنده تجربه دو سال تحصیل در آن را داشته است. این خاطرات بعدها موجب برانگیخته شدن خشم مقامات مدرسه نظامی شد. تا حدی که هزاران نسخه از کتاب یوسا را به آتش کشیدند و نمرات درسی ضعیف او را برای بی اعتبار کردنش برملا کردند. گرچه این کتاب اولین تجربه یوسا می باشد، اما پختگی آن به قدری است که جایزه نوبل را برای او به ارمغان آورد.

یکی از ویژگی های جالب این کتاب استفاده از راویان متعدد در طول داستان است که با کمک یوسا با دنیای بیرون و درون این شخصیت ها آشنا می شویم. متوجه می شویم که در درون هر شخصیت چه می گذرد و چه بازتابی در بیرون دارد.

رمانی سیاه و خشنونت آمیز

رمان سال های سگی یک رمان سیاه و خشن است که خوی حیوانی انسان های به اصطلاح متمدن را در یک جامعه امروزی روایت می کند. در این کتاب هویت شخصیت های اصلی تا پایان داستان پنهان بوده و خواننده را به چالش می کشد. اما نویسنده همچنان تاکید زیادی بر اصول اخلاقی دارد. خواندن این کتاب شاید در وهله اول و در صفحات ابتدایی مشکل به نظر برسد. زیرا خواننده در همان ابتدا متوجه سیاهی و خشونت داستان می شود. در اصل این رمان بیش از آن که یک رمان سیاسی و سیاه باشد، روایت گر انسان و انسانیت است.

سال های سگی یکی از آثار بسیار مهم ماریو بارگاس یوسا است که در سراسر دنیا طرفداران زیادی داشته و به زبان های مختلفی ترجمه شده است. ترجمه فارسی این اثر توسط احمد گلشیری، مترجم نامدار ایرانی و برادر هوشنگ گلشیری انجام شده است. سال های سگی برای اولین بار در سال 1386 توسط نشر نگاه به چاپ رسید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب کهنه سرباز
کتاب کهنه سرباز