چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

مادام بوواری اثر گوستاو فلوبر

مادام بوواری – معرفی کتاب

کتاب مادام بوواری اولین اثر گوستاو فلوبر، نویسنده برجسته فرانسوی، برای اولین بار در سال 1857 به زبان فرانسوی به چاپ رسید. این اثر که نگارش آن 5 سال به طول انجامید، یکی از برجسته ترین آثار این نویسنده به شمار می رود.

خلاصه رمان مادام بوواری

داستان رمان مادام بوواری با زندگی نامه شارل بوواری آغاز می شود. ماجرای زندگی او از کودکی تا ازدواج به صورت خلاصه و سریع در کتاب بیان روایت می شود. به نظر می رسد که نویسنده می خواهد پیشینه ای از زندگی شارل و جایی که از آن آمده است را در اختیار خواننده قرار دهد.

شارل بوواری یک پزشک ساده و کم استعداد است که تقریبا هدف خاصی در زندگی نداشته و از هر چیزی که دارد راضی است. او پس از از دست دادن زن اول خود با شخصی به نام بابا روئو آشنا می شود. بابا روئو با پای شکسته به سراغ شارل می آید و رفته رفته ارتباط این دو با یکدیگر بیشتر می شود. روئو دختری به نام اما دارد که با شارل ازدواج می کند. داستان کتاب از اینجا به بعد بیشتر روی اما که حالا مادام بوواری شده است، تمرکز دارد.

اما زندگی مشترک خود را با شور و علاقه شروع می کند. با این حال به خوشبختی که توقع داشت از زندگی مشترک حاصل شود، دست پیدا نمی کند. از این رو می کوشد تا معنی سعادت، سرمستی و شور را درک کند. یکی از بیماران که برای معالجه سراغ شارل آمده بود، اما و شارل را به یک مهمانی اشرافی دعوت می کند. این مهمانی پر از زرق و برق بوده و عطش اما را برای یک شب فرو می نشاند. آشنایی او با مردان اشرافی و نحوه زندگی پر زرق و برق آن ها، زندگی اما را برای همیشه تغییر می دهد. اما به زندگی این افراد علاقه پیدا کرده و می خواهد در آن ها رخنه کند. ولی به جای راه یافتن به چنین محافلی، همسر شارل بود. فردی که نه سررشته ای در شنا داشت و نه قادر به استفاده از شمشیر و تپانچه بود. مهمانی آن شب نقطه عطفی در زندگی اما شده و زندگی او را برای همیشه تغییر می دهد.

مادام بوواری، مهمترین اثر گوستاو فلوبر

رمان مادام بوواری نخستین و مهمترین اثر نویسنده مشهور فرانسوی، گوستاو فلوبر است. این کتاب یکی از مهمترین کتاب های ادبیات داستانی است و شخصیت اما بوواری یکی از مهمترین شخصیت های زن در ادبیات تمام دوران به حساب می آید. در طول تاریخ کتاب های تحلیلی و مقالات عمیقی در مورد کتاب و شخصیت اما به چاپ رسیده و ارائه شده است. این کتاب پیش از ظهور عقاید روانشناختی نوین همچون فروید به چاپ رسیده است. فلوبر با نگرشی واقع بینانه به شرح رفتار و روحیات انسان پرداخته و کاملا بی طرفانه و واقع گرایانه رفتار بشر را توصیف می کند.

داستانی از نارضایتی یک زن

اما یک دختر روستایی است که زندگی خوب و آرامی را در روستا سپری می کند. زندگی که شاید هر انسان شهر نشینی به دنبال آن باشد. ولی او تصمیم به ازدواج با شارل می گیرد. او دیگر آرامش دریا را دوست ندارد و می خواهد خود را رها کرده و هیجان را تجربه کند. او در اصل به یک قهرمان نیاز دارد. همسری که محکم و قوی باشد و بتواند خواسته های او را برآورده کند. اما شارل هیچ کدام از این ویژگی ها را ندارد و اما مجبور می شود مسیر خاص خود را در پیش گیرد. از این رو برای رسیدن به خواسته های خود به هر مسیری تن می دهد. او در طول داستان گاهی احساس سرخوردگی و گاهی احساس رضایتمندی دارد که این موضوع به جذابیت های داستان اضافه می کند. در خلاصه می توان گفت با خواندن مادام بوواری متوجه می شوید که عشق و نفرت در فاصله بسیاری کمی از هم قرار دارند و عوامل بروز اتفاقات گوناگون، چیزهای خارق العاده و عجیب نیستند. بلکه در این داستان، نارضایتی یک زن و خواسته های کمال گرایانه او باعث کشیده شدن او به این ورطه شده اند.

Description: http://cdn.fidibo.com/images/custom_image/Madame-Bovary/madame-bovary-film.jpg

کمال گرایی گوستاو فلوبر در داستان نویسی

گوستاو فلوبر دقت و ریزبینی فراوانی در انتخاب کلمات و آرایه ها به خرج می داده است و می توان گفت به همین دلیل در طول عمر خود آثار زیادی به جای نگذاشته است. او در نگارش داستان های خود بسیار کمال گرا بوده و زمان زیادی را برای آن ها صرف می کرده است. کتاب های خود را پس از نوشتن چندین بار با صدای بلند می خوانده تا وزن، آهنگ و تاثیر جملات را بسجند. حتی روایتی در مورد کتاب مادام بوواری وجود دارد که نشان می دهد فلوبر به شدت با شخصیت اصلی داستان درگیر شده است. در قسمتی از کتاب اما بوواری مسموم می شود. فلوبر پس از نوشتن این قسمت دچار سرگیجه و تهوع شده و پس از مراجعه به پزشک، مشخص می شود که مسموم شده است.

بهترین ترجمه مادام بوواری به فارسی

کتاب مادام بوواری طی این سال ها به زبان های زیادی ترجمه شده و طرفداران زیادی داشته است. از بهترین ترجمه های موجود از این کتاب به زبان فارسی می توان به ترجمه مشفق همدانی اشاره کرد. همدانی جذابیت متن را به خوبی حفظ کرده و کتاب را در سطح بالایی ترجمه کرده است، که در آن آرایه های ادبی استفاده شده توسط فلوبر و نثر غنی کتاب به خوبی نمایان است و چیزی از متن اصلی کم ندارد.

مادام بوواری بارها در سینما و تئاتر و حتی تلویزیون بازآفرینی شده است. آخرین بار در سال 2015 فیلمی با همین نام به کارگردانی سوفی بارتز و بازی میا واسیکوفسکی در نقش مادام بوواری ساخته شد.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب روش تحقیق
روش تحقیق