چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

مساله اسپینوزا اثر اروین یالوم

مساله اسپینوزا – معرفی کتاب

مساله اسپینوزا اثر اروین یالوم، نویسنده و روانپزشک آمریکایی است که برای اولین بار در سال 2012 منتشر شد. این کتاب در مورد زندگی باروخ اسپینوزا، فیلسوف بزرگ هلندی و آلفرد روزنبرگ، سیاستمدار مشهور آلمانی است.

داستان باروخ اسپینوزا

اروین یالوم در کتاب مساله اسپینوزا به روایت دو داستان می پردازد. فصل های فرد این کتاب مربوط به داستان اسپینوزا و فصل های زوج مربوط به داستان آلفرد روزنبرگ است.

در ابتدای داستان دو فرد با نام های فرانکو و ژاکوب نزد اسپینوزا که یکی از فیلسوفان مشهور یهودی در قرن هفدهم است می روند. ژاکوب از اسپینوزا می خواهد به فرانکو کمک کند. فرانکو ایمان خود را از دست داده و به همه چیز حتی وجود خدا شک پیدا کرده است. دچار ترس و بی خوابی شده و مدام از خودکشی صحبت می کند.

اسپینوزا تصمیم می گیرد با فرانکو صحبت کرده و نظرات خود را با او در میان بگذارد. در ادامه داستان خاخام های یهودی از افکار اسپینوزا آگاه شده و تصمیم به طرد او می گیرند. اسپینوزا از کودکی در کنار همین افراد رشد کرده بود و همه تصور می کردند که یکی از بزرگان یهود خواهد شد. اما حالا سنگین ترین مجازات را برای او در نظر گرفته و او را تکفیر می کنند. حکم تکفیر او که در واقعیت نیز چنین بوده است در کتاب این گونه شرح داده شده است که مردم نباید با باروخ اسپینوزا در ارتباط باشند. نباید به او خدمت کرده و یا با او زیر یک سقف بروند. از دو متری او عبور نکنند و هرگز مطالبی که او می نویسند را مطالعه نکرده و با او هیچگونه مکاتبه شفاهی یا کاغذی نداشته باشند.

داستان آلفرد روزنبرگ

موازی با استان اسپینوزا، داستان آلفرد روزنبرگ نیز در فصل های زوج روایت می شود. روزنبرگ یکی از اعضای فعال حزب نازی است و ایدئولوژی های این حزب را معین می کند. او یک ضد کمونیست و یهودستیز سرسخت است و معتقد است یهودیان موجب تضعیف جامعه آلمان می شوند و باید آن ها را از نژاد برتر آریایی جدا کرد تا این نژاد از خطر دور شود. داستان روزنبرگ از زمان دبیرستان او آغاز می شود. او در آن زمان نیز همین عقاید را دنبال می کرده و در دبیرستان یک سخنرانی تند علیه یهودیان عرضه می کند. او خود را یکی از طرفداران گوته، شاعر آلمانی معرفی می کند و او را قهرمان خود می داند. مدیران مدرسه که می خواهند به افکار او سامان دهند، از او می خواهند که در مورد گوته و قهرمان گوته بیشتر مطالعه کند و قهرمان گوته کسی جز اسپینوزای یهودی نیست.

با وجود اینکه اسپینوزا دین یهود را قبول نداشت و بیشتر پیرو اندیشه های خود بود و حتی از سوی یهودیان تکفیر شد، اما از نظر روزنبرگ، یک یهودی همیشه یک یهودی است و خون یهودیان در رگ های او جریان دارد. پس گوته که از نژاد آریایی است نباید یک یهودی را قهرمان و الگو خود قرار دهد. در اینجا داستان این دو نفر در عین مجزا بودن، با هم گره می خورد.

درباره کتاب مساله اسپینوزا

رمان مساله اسپینوزا ارای جنبه های مختلف تاریخی، روانشناسی و فلسفی است که البته جنبه روانشناسی آن از سایر جنبه ها ملموس تر است. از این رو این کتاب به افرادی پیشنهاد می شود که به کتاب های روانشناسی علاقه مند هستند. البته جذابیت داستان به اندازه ای است که می تواند نظر اکثر افراد کتاب خوان را به خود جلب کند. زیرا قلم نویسنده بسیار روان بوده و مسائل مختلف را به سادگی بیان کرده است.

اسپینوزا از جامعه خود طرد شد، زیرا از آن ها می خواست که به او اجازه دهند خدا را به شیوه خود درک و پرستش کند. او خرافات دین یهود را قبول نداشت و از عقل و منطق خود پیروی می کرد. اما خاخام ها نقدهای او را باطل خوانده و او را از جامعه طرد می کنند.

مستندهای زندگی اسپینوزا بسیار کم است و یالوم سعی کرده است در این کتاب به عنوان یک روانشناس در مقابل اسپینوزا قرار داده و افکار او را بیرون بکشد. در این کتاب نیز مانند سایر آثار یالوم شاهد گفت و گوهایی هستیم که مانند جلسات روان درمانی هستند. این نویسنده سعی می کند به ذهن اسپینوزا و روزنبرگ نفوذ کرده و از دلیل تصمیمات و کارهای آن ها مطلع شود.

مساله اسپینوزا توسط مترجمان زیادی به زبان فارسی ترجمه شده است که در این بین می توان ترجمه بهاره نوبهار از انتشارات قطره را بهترین ترجمه ار این کتاب دانست.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب کهنه سرباز
کتاب کهنه سرباز