چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

دختری در قطار اثر پائولا هاوکینز

دختری در قطار – معرفی کتاب

رمان دختری در قطار اثر پائولا هاوکینز، نویسنده انگلیسی برای اولین بار در سال 2015 منتشر شد. این کتاب توانست به سرعت به صدر فهرست کتاب های پرفروش نیویورک تایمز راه پیدا کند.

دختری در قطار، داستانی معمایی و جذاب

دختری در قطار یک رمان معمایی و جنایی است که ماجرای سه زن به نام های ریچل، مگان و آنا را روایت می کند. هر یک از این افراد از نقطه نظر خود به حقیقت نگاه کرده و به روایت آن می پردازند.

اولین شخصیتی که در داستان با او رو به رو می شویم، ریچل است. او سوار بر یک قطار در حال بازگشت به خانه خود در لندن است. او هر روز این مسیر را طی می کند و با مکان هایی مواجه می شود که زمانی با همسر خود تام روزهای خوبی را در آن ها سپری می کرده و بسیار خوشبخت بودند. حتی خانه ای که روزی با تام در آن زندگی می کرده است نیز بر سر راه او قرار دارد. اما حالا آن خانه متعلق به تام و همسر جدیدش آنا است. ریچل از زندگی بریده و به الکل پناه آورده است. این اعتیاد موقعیت های بدی را برای او ایجاد می کند، اما او همچنان قادر به ترک آن نیست. ریچل به زنی دائم و الخمر و بدون اعتماد به نفس تبدیل شده است. او بیش از اینکه در واقعیت زندگی کند در خیال خود به سر می برد و در بین آدم هایی که فقط خودش قادر به دیدن آن ها است سیر می کند، حتی درگیر حوادث بین آن ها نیز می شود، حوادثی که هیچ گاه رخ نداده اند.

ریچل در حسرت گذشته و ترس از فردا به سر می برد. او طاقت دیدن خانواده تام را ندارد. خانواده ای که خودش اجازه تشکیل آن را داده است. تام و آنا از رفتارهای غیر قابل پیش بینی ریچل وحشت دارند و تام همواره سعی می کند از همسر و فرزند خود در برابر ریچل محافظت کند. حتی گاهی مجبور به بی رحمی با ریچل می شود.

ریچل در مسیر هر روز خود و عبور از خانه ای که در گذشته در آن زندگی می کرده است، متوجه ارتباط تام با مگان، زن همسایه می شود. او تمام تلاش خود را می کند تا در مورد روابط این دو به آنا هشدار دهد. اما در نهایت کسی که متهم به دروغگویی و اذیت و آزار می شود خود ریچل است. در ادامه داستان مگان ناپدید می شود. این قسمت را می توان نقطه اوج داستان دانست. ریچل در این بین چیزهای زیادی به یاد می آورد که تاثیر زیادی روی زندگی تمام شخصیت های داستان دارد.

شخصیت پردازی ها در کتاب

کتاب دختری در قطار پس از انتشار در سال 2015 با استقبال بسیار خوبی از جانب خوانندگان مواجه شد و در صدر فهرست پر فروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار گرفت.

شخصیت های این کتاب قهرمان های اسطوره ای نیستند و هر کدام افراد عادی از جنس من و شما هستند که در طول زندگی با آن ها مواجه شده اید. ریچل زنی پر از کاستی و خلاء است که خاطرات و حوادث اخیر در جایی از ذهن او گم شده اند. آنا مادری مهربان و همسری فداکار و مگان زنی زیبا است که ریچل در حسرت چیزهایی است که آنا و مگان از آن ها بهره مند هستند. تام نیز با ظاهری بسیار موجه در مرکز این روابط قرار داشته و زندگی این سه زن را تحت تاثیر قرار داده است.

قدرت نویسنده در جذب مخاطب

هاوکینز با استفاده از نبوغ و قدرت نویسندگی خود، خواننده را از همان ابتدا مجذوب داستان می کند. اهل زیاده گویی نیست و به سرعت به سراغ اصل مطلب می رود. روایت ماجرا از زبان سه شخصیت زن داستان، جذابیت زیادی به داستان داده و در برخی مواقع باعث گیجی خواننده می شود و ذهن خواننده را به چالش می کشد. این کتاب از آن دسته از کتاب هایی است که در انتها شما را غافلگیر کرده و تا مدت ها ذهن شما را درگیر خود خواهد  کرد.

فیلم دختری در قطار

تیت تیلور، کارگردان آمریکایی، در سال 2016 با اقتباس از کتاب دختری در قطار فیلمی با همین نام ساخت. این فیلم با بازی بازیگران سرشناسی همچون امیلی بلانت و لوک ایوانز به فروش خوبی در گیشه دست پیدا کرد.

کتاب دختری در قطار به زبان های مختلفی از جمله فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی، ترکی و ... ترجمه شده است. پس از مدت کوتاهی از انتشار این کتاب در آمریکا و انگلیس، مترجمان ایرانی نیز وقت را تلف نکرده و دست به کار شدند. محبوبه، موسوی، علی قانع، مهرآیین اخوت و فرانک سالاری از جمله مترجمانی هستند که به ترجمه این کتاب به زبان فارسی پرداختند، که از میان ترجمه های موجود ترجمه مهرآیین اخوت از انتشارات هیرمند، روان تر از سایرین می باشد.

 

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب کهنه سرباز
کتاب کهنه سرباز