چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار تی اس الیوت

تی اس الیوت – زندگینامه

توماس استرنز الیوت ملقب به تی اس الیوت در سال 1888 در آمریکا به دنیا آمد. او یکی از شاعران و نمایش نامه نویسان مشهور است که موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات در سال 1948 شد.

کودکی و تحصیلات

تی اس الیوت در خانواده ای مرفه در ایالت میزوری آمریکا متولد شد. پدر او تاجر بود و مادرش علاقه زیادی به نوشتن نمایشنامه های منظوم داشت. یکی از اجداد او نیز به مدت 40 سال ریاست دانشگاه هاروارد را بر عهده داشت.

او در 16 سالگی اشعار خود را در نشریه آکادمی اسمیت چاپ کرد. الیوت بعد از فارغ شدن از دبیرستان به دانشگاه هاروارد رفت و از سال 1906 تا 1914 مشغول به تحصیل در این دانشگاه بود.

تی اس الیوت در سال 1910 بس از گرفتن فوق لیسانس به پاریس رفت و مشغول به مطالعه در زمینه ادبیات اروپا شد. او یک سال در پاریس اقامت کرد و این موضوع تاثیر بسیار مثبتی بر اندیشه او داشت. اما با شروع جنگ جهانی اول مجددا به آکسفورد بازگشت و فلسفه یونان خواند. در همین موقع سردبیر انتشارات فایبر شد.

ازدواج و مرگ همسر

الیوت در سال 1915 به لندن رفت و با دختری به نام ویوین آشنا شد و با او ازدواج کرد. او در لندن مشغول تدریس و نقد کتاب شد. اما این کار هزینه های او را تامین نمی کرد. از این رو مشغول به کار در بانک شد. اما برایش دشوار بود که به جای خلق کردن آثار هنری به کاری مشغول شود که علاقه ای به آن ندارد. در این زمان تصمیم گرفت تمام زندگی خود را وقف شعر کند.

تی اس الیوت در سال 1916 پایان نامه خود در رشته فلسفه را برای دانشگاه هاروارد ارسال کرد. پایان نامه او مورد توجه اساتید قرار گرفت. از این رو از او خواستند تا به آمریکا سفر کرده و دانشنامه خود را از هاروارد دریافت کند. اما به دلیل بیماری همسر موفق به این کار نشد. البته پس از آن 18 دانشگاه به او دکترای افتخاری اعطا کردند.

او در سال 1947 همسر خود را از دست داد و سال ها تنها زندگی کرد. اما سرانجام در سال 1957 با منشی 29 ساله خود ازدواج کرد. او سال ها به تدریس در دانشگاه های کمبریج و هاروارد مشغول به تدریس بود.

Image result for t s eliot wife

آثار تی اس الیوت

تی اس الیوت یکی از کارهای خود با نام ترانه عاشقانه جی آلفرد پروفراک را در غالب یک منظومه شعری در یک نشریه ادبی به چاپ رساند. پس از آن نیز چند منظومه دیگر چاپ کرد که مهمترین آن ها که سرزمین سترون نام داشت و باعث شد الیوت به شهرت برسد را در سال 1922 به چاپ رساند. او این منظومه را زمانی سرود که تحت فشار روحی زیادی قرار داشت و تصمیم به خودکشی گرفته بود.

الیوت پس از ترک شغل خود در سال 1925 به نمایشنامه نویسی روی آورد. او سال ها انسان بی اعتقادی بود. اما در همان سال به کلیسا پیوست. عقاید او در آثارش بسیار مشهود بودند. او همواره در حال احیای معنویات بود.

تی اس الیوت در سال 1984 موفق به دریافت نشان افتخار از پادشاه انگلیس شد. در همین سال نیز جایزه نوبل ادبیات را به دلیل پیشرو بودن آثار خود کسب کرد. پس از دریافت نوبل شهرت و محبوبیت بیشتری کسب کرد و برخی شاعران جوان به تقلید از سبک او پرداختند. او تاثیر زیادی در نوسازی اشعار داشت.

او سال های پایانی عمر خود را در جزایر هند غربی سپری کرد. اما در آخر به لندن بازگشت و در سن 76 سالگی درگذشت. از آثار او می توان به دیوان اشعار، چهارشنبه خاکستر و نمایشنامه های صخره، کوکتل پارتی و سیاستمدار پیر اشاره کرد.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper