چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

چند توصیه نگارشی برای نویسندگان

نویسندگان – توصیه های نگارشی

همانطور که در پست های قبل اشاره کردیم. فروش کتاب به عناصر مختلفی از جمله جلد کتاب، صفحه آرایی و غیره بستگی دارد. یکی از مهم ترین عواملی که فروش کتاب را تضمین می کند محتوای آن است. در متن زیر چندین توصیه نگارشی برای نویسندگانی که دچار وقفه در نگارش می شوند در نظر گرفته ایم تا راحت تر به کار خود را ادامه دهید.

مشکل عمده نویسندگان

شما ممکن است موضوعی در ذهن خود داشته باشید اما از روی کاغذ آوردن آن بترسید. ترس را کنار بگذارید و مشغول نوشتن شوید. خواهید دید که نوشتن چه تاثیر شگفت انگیزی روی روال کار شما خواهد داشت و آن را به آرامی جلو خواهید برد. شاید این کار کلیه ای به نظر برسد، اما قطعا تاثیرگذار است.

اغلب نویسندگان این مشکل را دارند که فکر می کنند دیگر چیزی برای نوشتن و ادامه وجود ندارد و به زودی تمام موضوعات تمام شده و کار آن ها به پایان می رسد. به این پدیده رایترز بلاک (writers block) می گویند. علت وقوع این پدیده داشتن اضطراب است که باعث می شود کارایی مغز نویسنده کم شود. این یک مشکل عمومی در بین تمام نویسندگان، روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و ... است. وقتی نویسنده از وجود این مشکل در بین سایر نویسندگان آگاه باشد و بداند که این موضوع بسیار عادی است، بیشتر تمرکز خواهند کرد و کمتر مضطرب خواهند شد.

Image result for ‫انسان کلافه‬‎

تقسیم بندی کار و بررسی نوشته های قبلی

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، مواقعی پیش می آید که مغز نویسنده تهی از کلمات می شود و هیچ ایده ای برای نوشتن پیدا نمی کنند. در این مواقع بهتر است مغز خود را بیش از این خسته نکنید و سعی کنید که کار نوشتن را به بخش های مختلف تقسیم کرده و هر روز قسمتی از آن را بنویسید و در ساعات باقی مانده ذهن خود را آزاد کرده و به آن استراحت دهید. اما به یاد داشته باید که فرآیند نگارش را آهسته اما پیوسته انجام داده و آن را قطع نکنید.

وقتی با مشکل وقفه در نگارش مواجه شدید، سعی نکنید که چیز جدیدی بنویسید، به قسمت های قبلی نوشته خود بازگردید و آن ها را مطالعه کنید و اگر با ایراد نگارشی و یا غلط املایی مواجه شدید آن ها را برطرف کنید. این کار باعث می شود شما به ساختار ذهنی خود بازگردید و آن را ادامه دهید. با توجه به تجربه سایر نویسندگان، این کار کمک بسیاری به خروج از حالت وقفه در نگارش می کند.

انتخاب حیطه اشتباه

پس از این که تمام این راه ها را چندین بار امتحان کردید و مشکل نگارش شما برطرف نشد، ممکن است مشکل چیز دیگری باشد. شاید شما در حیطه ای که انتخاب کرده اید حرفی برای گفتن نداشته باشید. برخی افراد حیطه ای را انتخاب می کنند که علم کافی در آن را ندارند. در این زمان بهتر است با یک متخصص مشورت کنید و از او بخواهید نوشته های شما را ارزیابی کند. شاید حیطه اشتباهی را انتخاب کرده اید و یا علم کافی در مورد آن موضوع ندارید. در این مواقع بهتر است اندکی دست نگه دارید و تکلیف را مشخص کنید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب کهنه سرباز
کتاب کهنه سرباز