چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

انواع جلد کتاب و اهمیت آن

جلد کتاب – انواع جلد

همانطور که در مقالات قبل اشاره کردیم، جلد کتاب یکی از مهم ترین عناصر در چاپ کتاب است. زیرا توجه ها ابتدا به جلد آن منعطف می شود. پس بهتر است با انواع جلد کتاب در چاپ، موارد استفاده و اهمیت آن ها آشنا شویم.

کاربردهای جلد کتاب

اغلب افراد تصور می کنند که جلد یک کتاب فقط برای محافظت از آن استفاده می شود. البته این تصور چندان غلط نیست و طبیعتا برای حفاظت از صفحات کتاب به یک محافظ نیاز داریم. اما نقش جلد کتاب بیشتر از یک محافظ است. جلد کتاب هویت آن را مشخص می کند و اگر از یک طراحی قوی برای جلد کتاب خود استفاده کنید می توانید توجه مخاطب را جلب کرده و در حافظه تصویری او تاثیرگذار باشید. در نتیجه یک جلد خوب، فروش کتاب را بالا خواهد برد. بسیاری از ناشران و مولفان به جلد کتاب خود توجه چندانی نمی کنند و برای اینکه هزینه ها را کمتر کنند از طرح های تکراری و بسیار سطح پایین استفاده می کنند. اما اگر به مزیت های انتخاب یک جلد خوب توجه کنند حتما زمان و هزینه بیشتری برای انتخاب و اجرای آن صرف خواهند کرد.

Image result for books

انواع جلد کتاب

1. جلد کاغذی: همانطور که مشخص است جلد کاغذی از جنس کاغذ است و در زبان انگلیسی به آن پیپیر کاور (paper cover) گفته می شود.

2. جلد شومیز: این جلد از جنس مقوای نازک است که معمولا روی آن سلفون کشیده می شود. این جلد طرفداران بیشتری نسبت به جلد کاغذی دارد و معمولا برای کتاب های درسی و کودکان استفاده می شود.

3. جلد گالینگور: این جلد بسیار ضخیم است و روی آن از پارچه یا چرم استفاده می شود. برای جلد پایان نامه های دانشجویی و دیوان اشعار اغلب از این نوع جلد استفاده می شود.

4. جلد سخت: این جلد تقریبا مشابه با جلد گالینگور است، اما روکش آن ها کمی متفاوت است. روی جلد سخت از کاغذی استفاده می شود که به جلد چسبیده و یا قابلیت جدا شدن از آن را دارد. اطلاعات کتاب روی این کاغذ چاپ می شوند. اما در جلد گالینگور اطلاعات کتاب روی جلد حک می شود.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
پرفروشترین کتاب
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper