چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

چگونه نام کتاب خود را انتخاب کنیم؟

عنوان کتاب – انتخاب عنوان مناسب

در نگارش کتاب علاوه بر توجه به محتوای آن باید نکات دیگر را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید یک کتاب خوب و موفق چاپ کنید. یکی از این نکات انتخاب عنوان مناسب برای کتاب است. عنوان خوب نیز مانند جلد کتاب نقش بسیار زیادی در جلب مخاطب و در نتیجه فروش کتاب دارد. در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که بیشتر برای انتخاب عنوان کتاب های دانشگاهی و آموزشی مناسب هستند.

در نظر گرفتن مخاطب در انتخاب عنوان کتاب

خوانندگان کتاب های دانشگاهی و آموزشی اغلب افرادی هستند که این کتاب ها را برای رفع مشکلات و سوالات خود تهیه می کنند. پس عنوان کتاب باید امید دهنده باشد. عنوانی را انتخاب کنید که بر هدف خواننده تمرکز کرده باشد. برای مثال دو عنوان "طراحی پارچه" و "اصول طراحی پارچه با نرم افزار" را در نظر بگیرید. عنوان اول فقط طبقه بندی کتاب را مشخص می کند. اما عنوان دوم علاوه بر طبقه بندی کتاب، به نیاز خواننده نیز اشاره می کند.

عنوان کتاب در میان جلد آن مانند یک بیلبورد است که در خیابان نصب شده است. هرچه عنوان کوتاه تر باشد کلمات آن بزرگتر نوشته خواهند شد و در نتیجه عنوان بهتر دیده می شود. سعی کنید عنوان شما کوتاه اما تاثیر گذار باشد. البته نیازی نیست که عنوان شما نظر همه را جلب کند. بلکه باید مخاطبین خود را در نظر گرفته و یک عنوان که از نظر آن ها جذاب باشد را انتخاب کنید. مثلا لزومی ندارد عنوان یک کتاب درباره معماری برای دانشجویان فلسفه نیز جذاب باشد. در انتخاب عنوان می توانید از اعداد نیز استفاده کنید. زیرا اعداد میزان سرعت رسیدن خواننده به هدف را نشان می دهند و خواننده را به خریدن کتاب ترغیب می کنند.

Image result for ‫انتخاب عنوان برای کتاب‬‎

استفاده از استعاره در عنوان کتاب

استفاده از استعاره در عنوان کتاب نیز یکی از راه های جلب مخاطب است. برای مثال کتاب های سوپ مرغ در خارج از کشور بسیار معروف هستند. اما سوپ مرغ به چه معنی است؟ یعنی همانطور که سوپ مرغ برای بسیاری از بیماری ها مفید است و آن ها را درمان می کند، این کتاب نیز می تواند درمانی برای مشکل شما باشد. استعاره باعث می شود که نام کتاب سریع تر در ذهن مخاطب حک شود.

عنوان کتاب را به گونه ای انتخاب کنید که ذهن مخاطب درگیر شده و کنجکاوی او برانگیخته شود. برای مثال کتاب دیوید شیلتون با عنوان آرایشگر ثروتمند باعث برانگیخته شدن کنجکاوی مخاطب می شود تا کتاب را تهیه کرده و از برنامه ثروتمند شدن این آرایشگر مطلع شود.

همانطور که اشاره کردیم، یک کتاب خوب تنها محتوای خوبی ندارد. پس باید برای چاپ یک کتاب موفق به نکات زیادی توجه کرد. برای اطلاع بیشتر می توانید سایر مقالات موجود در سایت انتشارات اندیشمند را مطالعه کرده و از خدمات انتشارات ما استفاده کنید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز