چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

تیراژ پایین کتاب در ایران

تیراژ

تیراژ یا شمارگان تعداد نسخه هایی از یک کتاب، مجله، فیلم یا روزنامه است که به صورت یکجا چاپ و منتشر می شود. از میزان تیراژ کتاب در هر کشور می توان میزان مطالعه هر کشور را فهمید. در چند سال اخیر تیراژ کتاب ها سیر نزولی داشته است و حتی برخی کتاب ها با تیراژ 50 جلد نیز چاپ شده اند.

مدیر مسئول انتشارات روزگار عنوان کرد: بخشی از تیراژ کتاب ها مربوط به نویسنده آن ها نیز می شود، مثلا کتاب های مشهوری همچون صد سال تنهایی و بلندی های بادگیر که شهرت جهانی دارند همچنان با تیراژ بالا چاپ می شوند. اما در کنار این کتاب ها، کتاب هایی هستند که سطح آن ها پایین تر است و یا نویسنده چندان مشهوری ندارند. اگر تیراژ این کتاب ها به حدود صد الی دویست جلد برسد برای نویسنده جای خوشحالی دارد.

مردم بیشتر سرگرم فضای مجازی هستند و بعضا متن های کوتاهی که در این فضا منتشر می شوند را مطالعه می کنند که این موضوع بدون شک بر میزان تیراژ تاثیر گذارند. البته می توان اثر مثبت نیز داشته باشد. مثلا کاربران این فضاها اگر قسمی از یک کتاب را مطالعه کنند ممکن است به آن علاقه مند شوند و نسخه چاپی آن را تهیه کنند.

تیراژ کتاب به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آن ها موضوع کتاب است. ممکن است کتاب موضوعی عمومی نداشته باشد و مناسب تمام اقشار جامعه نباشد. به همین علت تیراژ آن پایین می آید. البته عاملی که در سال گذشته بیشترین تاثیر را بر تیراژ کتاب ها گذاشته است افزایش قیمت ناگهانی و نا عادلانه کاغذ است. برخی نشریات بودجه کافی برای انتشار تیراژ بالا ندارند و بازار نشر با رکود اقتصادی شدیدی مواجه شده است.

ممکن است به کتاب هایی برخورد کنید که تیراژ بسیاری بالایی مانند 1000 جلد روی آن درج شده است. اما برخی از آن ها جعلی هستند و نویسنده فقط برای حفظ وجه اجتماعی خود و یا فروش بیشتر کتاب این عدد را درج کرده است اما در اصل 50 جلد چاپ کرده است.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا