چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

تاریخچه حقیقی دار و دسته کلی اثر پیتر کری

تاریخچه حقیقی دار و دسته کلی – معرفی کتاب

کتاب تاریخچه حقیقی دار و دسته کلی اثر پیتر کری، نویسنده استرالیایی است که برای اولین بار در سال 2000 منتشر شد و در سال 2001 جایزه ادبی من بوکر را از آن خود کرد.

خلاصه کتاب تاریخچه حقیقی دار و دسته کلی

داستان کتاب تاریخچه حقیقی دار و دسته کلی درباره شخصیتی به نام ند کلی یک قهرمان ملی استرالیایی است که از زبان خود ند روایت می شود. ند زندگی نامه خود را با توصیف پدرش جان ردکلی ایرلندی که به استرالیا مهاجرت کرده بود آغاز می کند. رد کلی با دختری به نام الن ازدواج می کند و این دو نفر به منطقه ای روستایی در شرق ملبورن رفته و آنجا را به عنوان مستعمره برای خود انتخاب می کنند. رد کلی برای به دست آوردن این منطقه درگیری زیادی با نیروی پلیس دارد که در نهایت این درگیری ها منجر به زندانی شدن و مرگ او می شود. وقتی رد می میرد، ند تنها دوازده سال دارد. مادر ند بعد از مرگ همسر سعی می کند این سرزمین را برای خود و خانواده اش حفظ کند. پس از مدتی خانواده آن ها نیز به این سرزمین مهاجرت می کنند. در این بین یک تک آور ارتش به نام هری پاور نیز وجود دارد.

مادر ند از هری پاور می خواهد که به ند آموزش های رزمی و نظامی دهد. در همین بین ند برای دزدیدن یک اسب به زندان می رود. اما او که می داند بی گناه است در مورد ماجرا تحقیق کرده و متوجه می شود که این اتهام پاپوشی از طرف یک افسر پلیس محلی به نام فیتز پاتریک بوده است. پاتریک قصد دارد با خواهر ند ازدواج کند اما او دست پاتریک که در سایر شهرها نیز معشوقه های زیادی دارد را رو می کند و مانع این ازدواج می شود. در این بین الن پلیس را تهدید می کند و پاتریک به روی آن ها اسلحه می کشد. ند نیز برای دفاع خود و خانواده به روی پاتریک اسلحه می کشد. اگرچه در این ماجرا کسی آسیب نمی بیند اما ند و خانواده اش تبدیل به یکی از شرورترین گروه های استرالیا می شوند.

طی حملاتی که ند با دار و دسته اش انجام می دهد عاشق دختری ایرلندی به نام مری شده و با او ازدواج می کند. ند کلی تنها به این دلیل خاطرات خود را نوشته است که فرزندانش بدانند پدر آن ها چه کسی بوده است. در آخر او به همراه دار و دسته خود گرفتار پلیس شده و کشته می شود.

درباره کتاب تاریخچه حقیقی دار و دسته کلی

کتاب تاریخچه حقیقی دار و دسته کلی نوشته پیتر کری در سال 2000 منتشر شد و در سال 2001 کری برای این کتاب برنده جایزه ادبی من بوکر و جوایز نویسندگان مشترک المنافع شد. این کتاب همچنین به لیست نامزدهای نهایی جایزه مایلز فرانکلین در سال 2002 قرار گرفت و نامزد جایزه ایمپک دوبلین شد.

شاید کلی در این داستان از نگاه خواننده فردی شرور باشد اما در بین قشر فقیر و محروم استرالیا او یک قهرمان است. قهرمانی که در مقابل زور و ظلم انگلیسی ها سر خم نکرد و حاضر نشد وطن خود را به آن ها بفروشد. او برای بازپپس گیری حق مردم سرزمین خود با تمام قوا تلاش کرد. وقتی پای وطن در میان باشد، باید برای آن جنگید. کلی جنگید و اجازه نداد که زادگاه و هزاران انسان دیگر مستعمره انگلیس شود. امثال کلی در تاریخ زیاد هستند و به عنوان اسطوره در قلب مردم جای دارند.

در سال 2020 فیلمی با اقتباس از داستان تاریخچه حقیقی دار و دسته کلی توسط جاستین کورزل در استرالیا ساخته شد. در این فیلم جورج مک کی در نقش ند کلی و راسل کرو در نقش هری پاور بازی کرده اند.

کتاب تاریخچه حقیقی دار و دسته کلی در زمان چاپ و پس از آن مورد استقبال خوانندگان و منتقدان قرار گرفت و جوایز زیادی برای نویسنده به همراه داشت. این کتاب همچنین در فهرست 100 کتاب برتر قرن بیست و یکم به انتخاب نشریه گاردین در رتبه 53 قرار گرفته است. ترجمه فارسی کتاب توسط فرزام امین صالحی انجام شده و در سال 1399 توسط انتشارات نشر خوب به چاپ رسیده است.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز