چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار سید مهدی شجاعی

سید مهدی شجاعی – زندگینامه

سید مهدی شجاعی، نویسنده و روزنامه نگار ایرانی در سال 1339 در تهران به دنیا آمد. او از نویسندگان نام آشنای معاصر است که آثارش بیشتر رنگ و بوی مذهبی دارند.

ورود سید مهدی شجاعی به عرصه ادبیات

سید مهدی شجاعی در تهران به دنیا آمد و در دبیرستان وارد رشته ریاضی و فیزیک شد و دیپلم خود را در این رشته گفت. اما از آنجا که به هنر علاقه زیادی داشت، برای ادامه تحصیل در سال 1356وارد دانشگاه هنرهای دراماتیک شد و رشته ادبیات نمایشی را انتخاب کرد و به مدت سه سال در گرایش کارگردانی تئاتر تحصیل کرد. اما زمانی که 20 سال داشت به دلیل علاقه زیاد به نوشتن، مسیر خود را تغییر داد و از رشته کارگردانی به نمایشنامه نویسی و ادبیات دراماتیک روی آورد. او به دانشگاه حقوق تهران وارد شد و واحدهای زیادی در رشته علوم سیاسی گذراند اما آن را رها کرد و تمرکز خود را روی داستان نویسی گذاشت.

اولین آثار او در قالب مطبوعات و کتاب را حدود سال های 58 و 59 زمانی که تنها 20 سال داشت منتشر کرد. اگرچه رشته تحصیلی او ادبیات نمایشی بود و چند نمایشنامه نیز به چاپ رسانده بود اما بیشتر روی داستان نویسی متمرکز شد و مجموعه متعددی از داستان های کوتاه و بلند را به رشته تحریر درآورد.

Description: سید مهدی شجاعی نوعی مرثیه مدرن به فضای محافل مذهبی تزریق کرد

همکاری شجاعی با روزنامه ها و مطبوعات

سید مهدی شجاعی از سنین پایین برای روزنامه ها و مطبوعات می نوشت. او حدود هشت سال مسئولیت صفحه های هنری و فرهنگی روزنامه جهوری اسلامی را بر عهده داشت. علاوه بر این سردبیر ماهنامه صحیفه، مجله رشد جوان و برای مدت کوتاهی مدیر انتشارات برگ بود. کار در مطبوعات تجربه زیادی برای شجاعی به ارمغان آورد و باعث شد که او بیشتر بر روی نوشتن متمرکز شود.

پس از تعطیلی مجله نیستان، سید مهدی شجاعی انتشارات نیستان را در سال 1376 تاسیس کرد. این انتشارات در زمینه چاپ داستان، شعر و نمایشنامه فعال بود. اگرچه شجاعی ادبیات نمایشی خوانده بود اما بیشتر در حوزه داستان نویسی فعالیت می کرد و علاقه بیشتری به داستان داشت. بسیاری از آثار مطرح او همچون کتاب های کشتی پهلو گرفته، پدر، عشق و پسر، آفتاب در حجاب، از دیار حبیب، دست دعا، چشم امید و کمی دیرتر همگی در انتشارات نیستان به چاپ رسیده و روانه بازار شده اند. اغلب آثار او دارای رنگ و بوی مذهبی است اما نکته قابل توجه آثار او نگاه متفاوت و قابل تامل آن ها است.

Description: مجموعه ۱۰ جلدی فیلم‌نامه‌های سید مهدی شجاعی رونمایی می‌شود – انتشارات نیستان

سید مهدی شجاعی در هیئت مدیره کانون پرورش فکری نیز حضور داشته و بیش از 100 کتاب در حوزه ادبیات کودک و نوجوان منتشر کرده است. مجموعه 24 جادی موسوعه الامام الحسین و مجموعه 3 جلدی دانستنی های اسلامی برای نوجوانان از جمله این آثار است. شجاعی همچنین در زمینه ترجمه کتاب برای کودکان نیز فعال بوده و آثار زیادی از جمله سفر خرس کوچولو، قهر اسباب بازی ها، موش خواب آلود، دو پرنده کوچک، درخت گیلاس، موشی و جزایر اسرارآمیز، هرگز به سنجاب اعتماد نکن را در کارنامه خود دارد.

فعالیت های سید مهدی شجاعی در سینما

سید مهدی شجاعی علاوه داستان نویسی در زمینه فیلمنامه نویسی نیز فعالیت داشته و فیلمنامه های فیلم هایی از جمله پدر و بدوک را برای مجید مجیدی نگارش کرده است. او همچنین در فیلمنامه های چشم خفاش و قلعه دبا نیز با بهزاد بهزادپور همکاری داشته است.

فیلمنامه های کمین و آخرین آبادی که توسط کانون پرورش فکری کودکان ساخته شده نیز از دیگر فیلمنامه های سید مهدی شجاعی است. از دیگر فیلمنامه های او می توان به کمین، مسافر کربلا، آخرین آبادی، مردی از جنس نور، یعقوب ترین یوسف، یوسف ترین زلیخا، مرد رویاها و ... اشاره کرد.

سید مهدی شجاعی تا کنون داوری چند دوره از از جشنواره فیلم فجر، جشنواره تئاتر فجر، جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان و جشنواره مطبوعات را نیز از سال های 65 تا 75 بر عهده داشته است.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا