چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

ترجمه کتاب – اصول ترجمه و چاپ کتاب

چگونه کتاب ترجمه کنیم؟

در سال های اخیر تعداد زیادی از کتاب های موجود در بازار نشر را کتاب های ترجمه شده تشکیل داده اند. این کتاب ها در حیطه ها و ژانرهای مختلف توسط مترجمان از زبان های گوناگون به زبان فارسی برگردانده می شوند. چگونه کتاب ترجمه کنیم؟ در این بخش به پاسخ این سوال می پردازیم.

مزایای ترجمه کتاب

در دنیا سالانه کتاب های ارزشمند بسیاری در حیطه های متفاوت نگارش می شوند. در دهه های اخیر با بروز صنعت ترجمه کتاب، تبادل اطلاعات در دنیا ساده تر شده است و کتاب های علمی، داستانی، تاریخی و غیره در کوتاه ترین زمان ممکن ترجمه شده و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد. اما چگونه کتاب ترجمه کنیم؟ اگر شما به زبان دیگری تسلط کامل داشته و علاقه مند به ترجمه کتاب هستید این بخش را دنبال کنید.

افراد با مقاصد مختلف اقدام به ترجمه کتاب می کنند. در سال های اخیر ترجمه کتاب در حیطه تخصصی دانشجویان و اساتید و چاپ آن به منظور ارتقای رزومه علمی و شغلی بسیار رواج پیدا کرده است. ترجمه و تالیف کتاب به دانشجویان و اساتید کمک می کند تا از امتیازهای زیادی بهره مند شوند.

ترجمه کتاب های علمی

کتاب های علمی زیادی در دنیا وجود درند که اغلب به زبان انگلیسی بوده و به عنوان مرجع استفاده می شوند. ترجمه این کتاب ها کمک زیادی به افزایش سطح علمی دانشجویان و محققان می کند.

Description: Google Translate Renderings of My Book Titles in Other Languages - Blog -  Eternal Perspective Ministries

اگر قصد دارید کتاب علمی ترجمه کنید در درجه اول باید به زبان مبدا و مقصد تسلط کامل داشته باشید و در درجه دوم باید کتابی را انتخاب کنید که در حیطه تخصصی شما باشد. متاسفانه ترجمه های زیادی در بازار وجود دارد که مترجم به دلیل عدم تسلط کافی و آشنایی با اصطلاحات حیطه مورد نظر نتوانسته کتاب را به درستی ترجمه کند و نه تنها به مخاطب کمک نکرده است بلکه با ترجمه ای پر از ابهام و اشکال مخاطب را سردرگم کرده است. کتاب های علمی هم برای ارتقای رزومه و هم برای عرضه در بازار ترجمه می شوند.

کسب درآمد از طریق ترجمه

اگر می خواهید از تخصص ترجمه خود برای کسب درآمد استفاده کنید باید به چند نکته توجه کنید. انتخاب کتاب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای انتخاب کتاب به سراغ کتاب هایی بروید که پرفروش باشند. برای مثال کتاب هایی که برنده جوایز ادبی مختلف شده و یا در صدر فهرست پرفروش های نشریات معتبری از جمله گاردین، نیویورک تایمز و غیره قرار گرفته اند گزینه های مناسبی برای ترجمه هستند.

در درجه دوم کتابی را انتخاب کنید که تا به حال ترجمه نشده باشد. انتخاب کتاب های تکراری شانس فروش کتاب را تا حد زیادی پایان می آورد. اغلب کتاب هایی که به تازگی منتشر شده اند هنوز ترجمه نشده اند. برای اطمینان از ترجمه نشدن کتاب می توانید به سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی مراجعه کرده و نام کتاب مورد نظر را به انگلیسی یا فارسی جستجو کنید. البته ممکن است در این بین مترجم دیگری نی زدر حال ترجمه کتاب باشد که فهمیدن این موضوع کار چندان ساده ای نیست. اما اگر ترجمه ای روان از خود ارائه دهید قطعا می توانید جای خود را میان مترجمان مطرح باز کنید.

Description: importance-of-time

برنامه ریزی برای ترجمه کتاب

پس از انتخاب کتاب در ابتدا برای ترجمه آن برنامه ریزی کرده و سپس ترجمه را آغاز کنید. برای مثال شما توانایی این را دارید که در روز 500 کلمه ترجمه کنید. هر روز این کار را انجام دهید و همواره به برنامه ریزی خود پایبند بمانید تا بتوانید کتاب را در موعد مقرر به اتمام برسانید.

سپس از نویسنده یا ناشر اصلی کتاب اجازه بگیرید. راه های ارتباط با نویسنده و ناشر را می توانید با یک جستجوی ساده پیدا کنید. اگرچه قانون کپی رایت در ایران رعایت نمی شود اما این کار حرفه ای بودن شما را نشان می دهد.

پیش از ترجمه بهتر است در مورد نویسنده و سبک کاری او مطالعه کرده و نیز صفحات ابتدایی کتاب را مطالعه کنید تا بتوانید ترجمه بهتری ارائه دهید.

چاپ کتاب در انتشارات زرین اندیشمند

پس از اتمام ترجمه، کتاب را چندین بار مطالعه کرده و اشکلات موجود در آن را برطرف کنید. می توانید برای ویراستاری حرفه ای از متخصصان این عرصه کمک بگیرید و یا از انتشارات بخواهید کتاب را برای شما ویراستاری کند.

قرارداد چاپ کتاب را با انتشارات مورد نظر منعقد کرده و کتاب را به دست ناشر بسپارید. سایر مراحل از جمله صفحه آرایی، طراحی جلد، اخذ شابک، فیپا و مجوز وزارت ارشاد و در نهایت چاپ کتاب بر عهده انتشارات می باشد.

انتشارات زرین اندیشمند با ارائه صفر تا صد خدمات چاپ کتاب شما را در نگارش، ترجمه و چاپ کتاب یاری می کند. بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا