چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار محمدرضا عبدالملکیان

محمدرضا عبدالملکیان – زندگینامه

محمدرضا عبدالملکیان شاعر معاصر ایرانی در سال 1331 در نهاوند به دنیا آمد. او از ابتدای کار شیوه های مختلف را امتحان کرد اما اشعار مطرح او اغلب در قالب های نو نیمایی و سپید سروده شده اند.

آغاز سرودن شعر از نوجوانی

محمدرضا عبدالملکیان در 14 خرداد ماه سال 1331 در نهاوند به دنیا آمد. او سومین فرزند یک خانواده هفت نفره است. عبدالملکیان تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهرستان نهاوند پشت سر گذاشت و سپس در رشته کشاورزی وارد دانشگاه شده و مدرک لیسانس خود را در این رشته اخذ کرد. او تحصیلات خود را در رشته مدیریت تا مقطع کارشناسی ادامه داد و در سال 1357 در موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران مشغول به کار شده و در سال 1363 به وزارت کشاورزی منتقل شد.

محمدرضا عبدالملکیان سرودن شعر را از سنین 14 یا 15 سالگی آغاز کرد. او در ابتدا به سرودن شعر نو پرداخت اما پس از آن انواع قالب شعر فارسی را امتحان کرد. اشعار مطرح او عمدتا در قالب های نو نیمایی و سپید هستند. او همچنین در زمینه سرودن شعر دو بیتی با گویش نهاوندی ابتکاراتی نو عرضه کرده است.

عبدالملکیان اولین مجموعه شعر خود را در سال 1354 منتشر کرد. او در طول حدود 4 دهه فعالیت مجموعه اشعار زیادی همچون ساده با تو حرف می زنم، ریشه در ابر، ردپای روشن باران، پل خواب و غیره از خود به جای گذاشته است. او در حال حاضر مدیر عامل دفتر شعر جوان، عضو هیئت مدیره انجمن شاعران ایران و عضو شورای عالی خانه هنرمندان است.

درونمایه اشعار محمدرضا عبدالملکیان

اغلب سروده های محمدرضا عبدالملکیان دارای درون مایه ای اجتماعی و عاشقانه است. او با لحنی صمیمانه و زبانی ساده و خوش آهنگ انسان و تحولات درونی او و عشق و تعالی را در شعر خود به تصویر می کشد. اشعار این شاعر اغلب روایی بوده و ترکیبات و تعبیرات بدیع و ابتکاری در آن ها به کار رفته است. این شاعر در مجموع از شعرای با استعداد و نوجویی است که با لحن زیبا و صمیمی خود توانسته است یکی از مطرح ترین شاعران عصر انقلاب به شمار رود و صاحب لحن مخصوص به خود باشد. اشعار او به دور از ابهام بوده و برای عموم مردم قابل فهم و ملموس می باشد.

آثار گل چه پایان قشنگی دارد و حالا که رفته ای به ترتیب یادنامه هایی برای دو شاعر مطرح ایرانی، سلمان هراتی و قیصر امین پور است.

محمدرضا عبدالملکیان صاحب دو فرزند به نام های گروس و نسیم است. فرزند او گروس نیز یکی از شعرای مطرح معاصر می باشد. دلیل نامگذاری گروس وجود کوهی به نام گروس در نهاوند و نیز ارادت محمدرضا به پدرش است. پدر او اصالتا اهل منطقه بیجار گروس در کردستان بود و او به این دلایل نام گروس را برای فرزند خود انتخاب کرد. گروس نیز همچون پدر یکی از شاعران موفق معاصر است که تا به حال افتخارات زیادی کسب کرده و اخیرا به 5 نامزد نهایی جوایز قلم آمریکا که جایزه بسیار معتبری است راه یافته است.

فیلم جهان را به شاعران بسپارید مستندی از زندگی محمدرضا عبدالملکیان است که به کارگردانی مهدی سلطانی ساخته شده است.

محبوب ترین کتاب ها
مهره های سوخته
مهره های سوخته
فروش موفق
فروش موفق
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
باغ تورج
باغ تورج
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا