چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

فرزند پنجم اثر دوریس لسینگ

فرزند پنجم – معرفی کتاب

فرزند پنجم اثر دوریس لسینگ نویسنده انگلیسی است که برای اولین بار در سال 1988 منتشر شد. لسینگ در سال 2007 جایزه نوبل ادبیات را برای این کتاب دریافت کرد.

خلاصه کتاب فرزند پنجم

کتاب فرزند پنجم درباره یک زوج خوشبخت به نام های هریت و دیوید است که زندگی بسیار خوبی در کنار فرزندان خود دارند. همه چیز به خوبی پیش می رود تا زمانی که فرزند پنجم این زوج متولد می شود. فرزندی معلول و ناآرام که زندگی این خانواده را دستخوش تغییرات اساسی می کند.

داستان کتاب در دهه شصت میلادی در انگلستان می گذرد. هریت و دیوید یکدیگر را در یک مهمانی اداری ملاقات کرده و به هم علاقه مند می شوند. این دو که از لحاظ فرهنگی و جایگاه اجتماعی تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند، ازدواج می کنند و در مدت زمانی بسیار کوتاه چهار فرزند ناخواسته به نام های لوک، هلن، جین و پل به دنیا می آوردند. اگرچه این زوج که علاقه زیادی به داشتن فرزندان زیاد دارند، تصمیم می گیرند تا چند سال صاحب فرزند دیگری نشوند. اما هریت پنجمین فرزند خود را باردار می شود. فرزندی که از همان ابتدای رشد در رحم مادر علائم عجیبی از خود بروز می دهد. با به دنیا آمدن این پسر غیر عادی، مشکلات این زن و شوهر سر باز کرده و بیش از پیش عمیق و غیر قابل حل می شود. زندگی برای این خانواده بسیار سخت می شود.

Description: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSkfRuif6s32laVrRbg4cB53Jy0a8EvY_UBlA&usqp=CAU

بن موجودی عجیب است که در باغ وحشی به نام جامعه نشان داده می شود. او هیولایی مسخ شده است که با حضور خود همه چیز را وارونه می کند. بن مظهر بی نظمی و بی عدالتی است که از خانواده آغاز شده و به جهان سرایت می کند. مظهر نیروهای بد که می خواهد دنیا را به بی نظمی اولیه خود برگرداند.

فرزند پنجم رفتاری عجیب و متفاوت با سایر فرزندان دارد و تحمل او بسیار مشکل می باشد. از این رو هریت و دیوید برای ادامه زندگی خود مجبور به یک تصمیم گیری سخت می شوند.

درباره کتاب فرزند پنجم

کتاب فرزند پنجم اثر دوریس لسینگ، نویسنده انگلیسی در مورد خانواده ای است که با به دنیا آمدن پنجمین فرزند خود دگرگون می شوند. این کتاب نابودی یک خانواده را به تصویر می کشد. انسان هایی بی هویت و آشوب گر را وارد زندگی می کند که خود قربانیان این جامعه هستند. بن مانند یک ابلیس کوچک و نیرومند است که انسجام خانواده را بر هم زده و حتی تفکرات هریت و دیوید را نیز به مرور زمان تغییر می دهد.

دوریس لسینگ در یکی از مصاحبه های خود در مورد این کتاب عنوان کرد: می خواستم برگردانی از افسانه ای کهن را بنویسیم. همانطور که در داستان های پریان بیگانه ای در گهواره آدمیزاد پرورش می یابد. حالا همچین موجودی را در یک زندگی متمدن تصور کنید. مشخص است که زندگی ویران می شود. از این رو بن را آفریدم که خب کتاب ترسناکی است.

طرح داستان به خوبی شکل گرفته و شخصیت پردازی ها به خوبی انجام شده است. داستان دارای کشش و جاذبه کافی است و خواننده را تا انتهای کتاب به دنبال خود می کشاند. اما پایان بندی آن به نحوی است که مخاطب منتظر ادامه داستان می ماند. اگرچه ادامه این کتاب با نام بن در جهان در سال 2000 منتشر شد.

فرزند پنجم نوبل ادبیات را در سال 2007 برای نویسنده خود به ارمغان آورد. این کتاب مورد استقبال کشورهای زیادی قرار گرفته و به چندین زبان زنده ترجمه شده است. مهدی غبرائی مترجم با سابقه ایرانی کتاب فرزند پنجم را به فارسی ترجمه کرده و نشر ثالث آن را به چاپ رسانده است.

محبوب ترین کتاب ها
مهره های سوخته
مهره های سوخته
فروش موفق
فروش موفق
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
باغ تورج
باغ تورج
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا