چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

نیمه تاریک وجود اثر دبی فورد

نیمه تاریک وجود – معرفی کتاب

کتاب نیمه تاریک وجود اثر دبی فورد نویسنده، مدرس و سخنران آمریکایی برای اولین بار در سال 1998 منتشر شد. این کتاب که موضعی روانشناسانه دارد، بسیار مورد استقبال قرار گرفت و هنوز پس از گذشت 20 سال از چاپ، از کتاب های تاثیرگذار به شمار می رود.

خلاصه کتاب نیمه تاریک وجود

نیمه تاریک وجود یا نیمه تاریک جویندگان نور کتابی در مورد روش ها و تمرین های موثر برای رشد و ارتقای شخصیت است. بسیاری از افراد تلاش می کنند تا برای قضاوت نشدن و پذیرفته شدن در جامعه برخی از احساسات خود را انکار کرده و یا آن ها را پنهان کنند. این احساسات همان نیمه تاریک وجود هر انسان است که همیشه برای رو به رو شدن با آن مقاومت می کنیم و علاقه ای به شناخت آن نداریم. انسان برای داشتن یک زندگی سالم باید درون خود را بشناسد و با لایه های مختلف آن آشنا شود.

نویسنده در این کتاب با زبانی ساده و روان روش هایی را ارائه می دهد که به یکپارچگی درون انسان کمک می کند. او از تجربیات خود و دیگران استفاده کرده و شیوه های پذیرش ویژگی های مختلف انسانی را در ده فصل شرح می دهد.

ده فصل تا شناخت انسان از خود

فصل اول کتاب نیمه تاریک وجود با نام جهان بیرون، جهان درون به شرح معنای نیمه تاریک وجود و تحلیل ویژگی هایی که به عنوان سایه های درونی شناخته می شوند می پردازد.

در فصل دوم که به دنبال سایه ها نام دارد، به این موضوع پرداخته می شود که چطور سایه های درونی خود را شناسایی کرده و با آن ها مواجه شویم.

در فصل سوم با عنوان جهان در درون ماست، نویسنده به توصیف انسان و جهان بیرونی آن پرداخته است. در این قسمت اشاره شده است که انسان ها نمونه های کوچکی از عالم هستی هستند و تمام دانش عالم کل را در درون خود حمل می کنند.

فصل چهارم با نام به یاد آوردن خود، به موضوع فرافکنی پرداخته و رفتارهای غیر ارادی و ناآگاهانه انسان می پردازد که سایه های خود را به دیگران نسبت داده و تصور می کند که این ویژگی ها در دیگران وجود دارند. در انتهای این فصل تمرینی برای کشف جنبه های پنهان وجود ارائه می شود.

در فصل پنجم که سایه ات را بشناس تا خودت را بشناسی، نویسنده در مورد نحوه آشنا شدن هر فرد با سایه های خود صحبت می کند. انسان با آگاه شدن از این سایه ها می تواند خود واقعی اش را بشناسد و جنبه های مثبت و منفی خود را بپذیرد. در فصل ششم با عنوان من آن هستم، به مفهوم و نتیجه پذیرش این جنبه های مثبت و منفی پرداخته می شود. نویسنده در رابطه با پذیرش این ویژگی ها می گوید: هنگامی که ویژگی های منفی خود را بپذیریم و آن ها را قسمتی از وجود خود بدانیم، متوجه می شویم که هم ارزشمند هستیم و هم بی ارزش، هم زشت و هم زیبا، هم تنبل و هم وظیفه شناس. در این وضعیت است که می توانیم استعدادها و خلاقیت های خود را کشف کنیم. در فصل هفتم با عنوان در آغوش کشیدن نیمه تاریک، راه کارهایی برای شناخت شخصیت های فرعی و در آغوش گرفتن نیمه تاریک وجود ارائه شده است.

فصل هشتم با نام خود را از نو تعبیر کن و فصل نهم با نام بگذار نور وجودت بدرخشد به ترتیب در مورد احترام به نیروی درون و رهایی و شکوفایی می باشند. در فصل آخر نیز نویسنده به ساختار انسان پرداخته و از او می خواهد که برای تحقق رویاهای خود بجنگد و تا جای ممکن زندگی کند.

درباره کتاب نیمه تاریک وجود

کتاب نیمه تاریک وجود درون مایه ای روانشناسی دارد و راهکارهای معنوی در آن بیان شده است. این کتاب در سال 2000 توسط اوپرا وینفری، مجری سرشناس آمریکایی در برنامه معرفی شد و به سرعت در لیست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار گرفت.

این کتاب یکی از تاثیرگذارترین کتاب ها در زمینه خودشناسی و دنیای درون است که باید آن را بارها و بارها خواند. این کتاب به شما کمک می کند تا با خود حقیقیتان آشنا شوید و نه تنها از آن فرار نکنید، بلکه آن را دوست داشته باشید و به آن عشق بورزید. انسان با شناخت خود پیرامون خود را بهتر درک می کند و به آرامش درونی می رسد.

اولین ترجمه فارسی کتاب نیمه تاریک وجود توسط عبدالله صلاحی انجام شد که تا کنون بیش از 13 بار تجدید چاپ شده است. مترجمان دیگری همچون فرناز فرود و الهام شریف نیز به فارسی برگردانده شده است.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا