چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

دل کور اثر اسماعیل فصیح

دل کور – معرفی رمان

رمان دل کور اثر اسماعیل فصیح، نویسنده ایرانی است که در سال 1351 به چاپ رسید. داستان کتاب در مورد خانواده ای سنتی و قدیمی است که در محله درخونگاه تهران سکونت دارند. این کتاب سومین اثر فصیح می باشد.

خلاصه رمان دل کور

داستان رمان دل کور با مرگ مختار آریان، فرزند ارشد ارباب حسن آریان آغاز می شود. در یک شب زمستانی، فرزندان مختار با عموی کوچک خود، صادق آریان تماس می گیرند و خبر فوت مختار را به او می دهند. خواننده در ابتدای داستان متوجه می شود که صادق از برادر بزرگ خود دل خوشی ندارد و چندان از مرگ او ناراحت نمی شود. در ادامه وقتی که صادق به همراه فرزندان مختار در انتظار نتیجه کالبد شکافی هستند، صادق به مرور خاطرات خود از سن چهار سالگی می پردازد. داستان از دیدگاه صادق و به زبان نویسنده روایت می شود.

ارباب حسن یکی از بازاری های سرشناس تهران است که به همراه همسر و 9فرزند خود و یک خدمتکار معلول به نام گل مریم در محله درخونگاه تهران زندگی می کند. مختار، فرزند بزرگ او بسیار پرخاشگر و پول پرست است. او به درس علاقه ندارد و در کنار ارباب حسن به کار مشغول است. علی فرزند دوم ارباب حسن و کوکب خانوم است که علاقه ای به درخونگاه و کار پدر ندارد و به اصطلاح یک جوان امروزی است. به کار در اداره علاقه مند است و به تئاتر و موسیقی علاقه دارد. در ادامه نیز نقش او بسیار کمرنگ می شود. زیرا پس از ازدواج به ندرت به دیدن خانواده می آید، در حالی که همسر و فرزندانش هیچوقت همراه او نیستند. رسول پسر سوم خانواده، بسیار مهربان و باهوش است و قصد دارد پزشکی بخواند. فرزند آخر نیز صادق آریان است و قصه از نگاه او روایت می شود. ارباب حسن دارای 5 دختر به نام های اشرف، شوکت، فیروزه، عشرت و بهجت نیز می باشد که در داستان شخصیت های محوری ندارند و چندان به زندگی آن ها پرداخته نمی شود و خواننده تنها از ازدواج یا بچه دار شدن آن ها مطلع می شود. البته در ابتدای داستان صحبت از 14 فرزند به میان می آید اما در این کتاب تنها 9 فرزند ارباب حسن به خواننده معرفی می شوند. اما در قسمتی از کتاب اشاره می شود که ارباب حسن یک زن صیغه ای و چند فرزند دیگر دارد که آن ها نیز در درخونگاه زندگی می کنند.

صادق که در ابتدای داستان 4 سال دارد، شاهد ماجراهای زیادی است که خوی وحشی برادرش مختار را برای او آشکار می کند. او از کودکی و با دیدن این اتفاقات از مختار بیزار می شود و قادر به دوست داشتن او نیست. اما رسول همیشه او را تشویق می کند تا همه انسان ها را دوست داشته باشد و به آن ها عشق بورزد، حتی به مختار که در حق رسول نیز ظلم کرده و آینده او را دچار تغییر می کند.

ویــژه | بچه‌ی درخونگاه؛ نویسنده‌ی تکرو - مجله فرهنگی هنری گوهران

درباره رمان دل کور

داستان دل کور از دهه 1310 تا دهه 1340 ادامه دارد و خواننده در این بین با شخصیت های زیادی آشنا می شود که اغلب آن ها از اعضای خانواده آریان می باشند و یا به گونه ای به این خانواده مرتبط هستند. اتفاقات گوناگون و تلخی طی این سال ها برای این خانواده پیش می آید که در نهایت به مرگ مختار بر اثر مشاجره با جوانی بارانی پوش در یک شب زمستانی ختم می شود.

رمان دل کور دارای شخصیت های زیادی است که برخی از آن ها همچون صادق، رسول و مختار در داستان بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. اما شاید بتوان گفت که فصیح کمی در شخصیت پردازی ها اغراق کرده است. برای مثال شخصیت مختار کاملا سیاه و شخصیت رسول کاملا سفید می باشند. یعنی خواننده توقع هیچ عمل خوبی از مختار و هیچ عملی بدی از رسول را نخواهد داشت. اما شخصیت کوکب خانم که مادر خانواده است، بسیار ملموس می باشد. او مانند تمام مادران ایرانی به فکر فرزندان خود است و همه آن ها حتی مختار را به یک اندازه دوست دارد. در کل شخصیت ها و اتفاقات داستان واقع گرایانه است و ممکن است هر خانواده ای آن ها را تجربه کرده باشد.

فضاسازی و توصیف فضاها بسیار هنرمندانه انجام شده است. طوری که خواننده می تواند محله درخونگاه و خانه ارباب حسن را در ذهن خود تجسم کند. لحن داستان بسیار روان، ساده و جذاب است و خواننده را همراه خود می کشاند.

این کتاب 344 صفحه ای همچنان تجدید چاپ می شود و طرفداران مخصوص به خود را دارد. فصیح از نویسندگان محبوب دهه 60 و 70 است که داستان طبقات متوسط جامعه را برای اولین بار وارد رمان های ایرانی کرد و توجهات زیادی را از تمام اقشار به سوی کتاب های خود جلب کرد. اگر یکی از آثار او را مطالعه کنید، بی شک به سراغ سایر کتاب های این نویسنده نیز خواهید رفت.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا