چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

اثر گردآوری شده و اثر تالیفی چه تفاوتی دارند؟

تالیف – تفاوت تالیف و گردآوری

اگر دقت کرده باشید در پشت جلد برخی کتاب های چاپ شده واژه مولف و پشت برخی واژه گردآورنده و یا تلفیقی از هر دو چاپ شده است. آیا تابه حال به تفاوت میان مولف و گردآورنده فکر کرده اید؟ در این متن تفاوت میان اثر گردآوری شده و تالیفی را برای شما روشن خواهیم کرد.

تالیف و گردآوری

بر اساس اصولی که برای تالیف کتاب وجود دارد و اغلب جوامع علمی روی آن اتفاق نظر دارند، دو کلمه تالیف و گردآوری با یکدیگر متفاوت هستند و افرادی که از این کلمات بر روی کتاب خود استفاده می کنند قطعا قصد رساندن یک پیام به مخاطب دارند. یعنی انتخاب یکی از این دو واژه بر اساس سلیقه نویسنده یا ناشر نیست.

اثر گردآوری شده و اثر تالیفی با یکدیگر متفاوت هستند. هنگامی که شخصی کتابی را خلق می کند در صورتی می تواند مولف باشد که حداقل یک درصد از منابعی که در کتاب از آن ها استفاده کرده است نتایج تحقیق و پژوهش های آن فرد باشد. از این رو وقتی شخصی ادعا کند که کتابی را تالیف کرده است باید سوابق علمی او اثبات کننده این ادعا باشند.

تالیف کتاب یک کار علمی است

برخی مواقع در ایران افراد بدون داشتن سابقه علمی یک کتاب را نگارش می کنند و با عنوان مولف آن را به چاپ می رسانند و سپس با خواندن پیشینه فرد متوجه می شویم که هیچ تجربه و سابقه ای در آن حیطه ندارد. برای مثال اگر فردی بخواهد در مورد اضطراب و اثرات آن یک کتاب بنویسید، باید در آن مورد تحقیق کند. اگر کتاب را از روی پژوهش های دیگران بنویسید دیگر آن کتاب یک کتاب تالیف شده نیست و باید آن را به عنوان یک اثر گردآوری شده در نظر گرفت.

همچنین افرادی هستند که کتاب یک نویسنده دیگر را ترجمه می کنند و آن را به عنوان یک کتاب تالیفی به چاپ می رسانند و وارد بازار نشر می کنند. این کتاب یک ترجمه به حساب می آید و اصلا یک اثر تالیفی نخواهد بود. همچنین استفاده از کتاب شخصی دیگر نوعی سرقت علمی به حساب می آید.

می توان گفت که تالیف کتاب یک کار علمی بسیار سطح بالا است. مولف با سال ها تحقیق و تجربه یک کتاب تالیف می کند و ارزش آن کتاب بسیار بالا می باشد. پس نباید نام هر اثری را اثر تالیفی گذاشت.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا