چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

تیراژ پایین کتاب در ایران

تیراژ

تیراژ یا شمارگان تعداد نسخه هایی از یک کتاب، مجله، فیلم یا روزنامه است که به صورت یکجا چاپ و منتشر می شود. از میزان تیراژ کتاب در هر کشور می توان میزان مطالعه هر کشور را فهمید. در چند سال اخیر تیراژ کتاب ها سیر نزولی داشته است و حتی برخی کتاب ها با تیراژ 50 جلد نیز چاپ شده اند.

مدیر مسئول انتشارات روزگار عنوان کرد: بخشی از تیراژ کتاب ها مربوط به نویسنده آن ها نیز می شود، مثلا کتاب های مشهوری همچون صد سال تنهایی و بلندی های بادگیر که شهرت جهانی دارند همچنان با تیراژ بالا چاپ می شوند. اما در کنار این کتاب ها، کتاب هایی هستند که سطح آن ها پایین تر است و یا نویسنده چندان مشهوری ندارند. اگر تیراژ این کتاب ها به حدود صد الی دویست جلد برسد برای نویسنده جای خوشحالی دارد.

مردم بیشتر سرگرم فضای مجازی هستند و بعضا متن های کوتاهی که در این فضا منتشر می شوند را مطالعه می کنند که این موضوع بدون شک بر میزان تیراژ تاثیر گذارند. البته می توان اثر مثبت نیز داشته باشد. مثلا کاربران این فضاها اگر قسمی از یک کتاب را مطالعه کنند ممکن است به آن علاقه مند شوند و نسخه چاپی آن را تهیه کنند.

تیراژ کتاب به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آن ها موضوع کتاب است. ممکن است کتاب موضوعی عمومی نداشته باشد و مناسب تمام اقشار جامعه نباشد. به همین علت تیراژ آن پایین می آید. البته عاملی که در سال گذشته بیشترین تاثیر را بر تیراژ کتاب ها گذاشته است افزایش قیمت ناگهانی و نا عادلانه کاغذ است. برخی نشریات بودجه کافی برای انتشار تیراژ بالا ندارند و بازار نشر با رکود اقتصادی شدیدی مواجه شده است.

ممکن است به کتاب هایی برخورد کنید که تیراژ بسیاری بالایی مانند 1000 جلد روی آن درج شده است. اما برخی از آن ها جعلی هستند و نویسنده فقط برای حفظ وجه اجتماعی خود و یا فروش بیشتر کتاب این عدد را درج کرده است اما در اصل 50 جلد چاپ کرده است.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب حوزه سلامت کودک و نوجوان
آسیبهای اینترنت وفضای مجازی بر کودکان ونوجوانان
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper