چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

هر قالب داستانی دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

ادبیات داستانی – قالب های مختلف در ادبیات داستانی

از مهمترین عناصری که پیش از مضمون یک کتاب به چشم می آیند، طراحی جلد، عنوان و تعداد صفحات یک کتاب هستند. این ویژگی ها در اغلب کتاب ها و به ویژه کتاب های داستانی بسیار مورد توجه هستند. بسیاری از خوانندگان بر همین اساس تصمیم به خرید کتاب می گیرند و حتی قالب داستانی آن را نیز از تعداد صفحات حدس می زنند. برای مثال کتاب های قطور در قالب رمان جای می گیرند. در این بخش نحوه صحیح دسته بندی قالب های داستانی را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

تفاوت داستانک و داستان کوتاه

یکی از انواع قالب های ادبیات داستانی، داستانک ها هستند. این داستان ها خیلی کوتاه می باشند و به داستان های کارت پستالی نیز شناخته می شوند. طول این داستان ها اغلب بین 53 تا 1000 کلمه است. داستانک ها تا سال 2000 به عنوان داستان کوتاه کوتاه شناخته می شدند اما از آن پس نام داستانک برای آن ها برگزیده شد. عناصر اصلی این نوع داستان ها همچون کشمکش، شخصیت پردازی و ... همانند داستان های کوتاه می باشد، اما به شکل مختصر از آن ها استفاده می شود.

داستان کوتاه به شکل امروزی خود از قرن نوزدهم شکل گرفت. یکی از مهمترین تفاوت های بین انواع نوع داستانی، تعداد کلمات آن ها است. یک داستان به طور متوسط دارای 3500 تا 7500 کلمه است. داستان کوتاه داستانی است که اغلب به صورت جداگانه در نشریات به چاپ می رسد و سپس به عنوان مجموعه داستان در قالب یک کتاب وارد بازار می شود. این نوع داستان که می توان آن را در یک جلسه خواند از رایج ترین انواع داستانی است. از این قالب داستانی برای توصیف رویدادی واحد، روایت یک اپیزود با داستانی در مورد یک شخصیت خاص به کار گرفته می شود. داستان های کوتاه اغلب پیپیدگی خاصی نداشته و وجود طرح ها و شخصیت های متعدد در آن معمول نمی باشد. زاویه دید داستان های کوتاه به انتخاب نویسنده بستگی داشته و می تواند اول شخص، سوم شخص و یا هر زاویه دید دیگری باشد.

داستان بلند و رمان کوتاه چه تفاوتی دارند؟

داستان های بلند همان نثرهای روایی هستند که در گذشته به داستان هایی اطلاق می شدند که دارای تم عاشقانه و یا شخصیت های احساسی بودند. این داستان ها از داستان کوتاه بلندتر و از رمان کوتاه تر هستند. تعداد کلمات به کار برده شده در داستان های بلند بین 7500 تا 17000 کلمه است که امکان گسترش شخصیت ها و درون مایه داستان به طور محدود موجود می باشد.

Description: Three writing competitions that can win you cash money! – A•STAR

یکی دیگر از قالب های ادبیات داستانی رمان کوتاه است. این قالب برای اولین بار در دهه 1300 میلادی مقارن با اوایل دوره رنسانس معرفی شد. رمان های کوتاه می توانند دارای چندین زیر طرح و شخصیت باشند. محدودیت تعداد کلمات (17000 تا 40000 کلمه) در این نوع رمان ها باعث می شود که شاهد تنش های کمتری در آن ها باشیم. اما همچنان ظرافت و پیچیدگی داستان در رمان های کوتاه بیشتر از داستان های کوتاه به چشم می خورد. رمان های کوتاه در گذشته اغلب با اهداف طنز، آموزش و یا اخلاقی نوشته می شدند.این رمان ها روی پردازش یک شخصیت تمرکز کرده و اغلب به فصول مختلف تقسیم نمی شوند. رمان های کوتاه پرتقال کوکی و مسخ نمونه های موفق این نوع قالب داستانی هستند. اما امروزه کمتر کسی به دنبال چاپ رمان کوتاه است.

رمان، رایج ترین نوع ادبیات داستانی

رمان ها رایج ترین انواع ادبیات داستانی هستند که معمولا تعداد کلمات آن ها به بیش از 40000 کلمه می رسد. یک رمان معمولا دارای چندین شخصیت اصلی و فرعی است و پیچش های داستانی زیادی دارد. در یک رمان اغلب با چند دوره زمانی مختلف، زوایای دید متفاوت و چندین شخصیت اصلی و فرعی مواجه هستیم. رمان ها داستان های بسیار بلندی هستند که خواننده باید برای به اتمام رساندن آن ها چندین روز را صرف خواندن کند. رمان ها در ژانرهای مختلفی وجود دارد و گاه در چندین جلد به چاپ می رسند. برخی رمان های معروف همچون ارباب حلقه ها و هری پاتر از بیش از یک میلیون کلمه تشکیل شده اند. از نمونه ایرانی رمان های طولانی نیز می تواند به رمان کلیدر اثر محمود دولت آبادی اشاره کرد که دارای 10 جلد می باشد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز