چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

تعریف چاپ افست و موارد مختلف استفاده از آن

چاپ افست کتاب – مناسب برای تیراژهای بالا

چاپ افست کتاب رایج ترین و محبوب ترین روش برای چاپ کتاب در تیراژ بالا به حساب می آید. در این مقاله توضیحاتی در مورد این نوع چاپ ارائه خواهیم داد.

چاپ افست چیست؟

چاپ افست نوعی از چاپ است که متن نوشته و عکس را بر روی سطح لاستیکی یک استوانه درحال چرخش برمی گرداند و سپس آن را تحت فشار یک استوانه دیگر آن را بر روی کاغذ به چاپ می رساند. ماشین چاپ افست اغلب دارای سه استوانه می باشد که دور هر یک از آن ها به ترتیب صفحات زینک، صفحه پلاستیک و کاغذ پیچیده شده است. از بزرگترین تولیدکنندگان این ماشین ها کمپانی آلمانی هایدلبرگ می باشد.

طریقه چاپ تصاویر و متن در چاپ افست

در چاپ افست چیزی که باید چاپ شود را در ابتدا روی یک سطح فلزی که زینک نام دارد، منتقل می کنند. صفحه زینک در مرحله لیتوگرافی که مرحله پیش از چاپ است تولید می شود. سپس این صفحه را آغشته به مواد شیمیایی می کنند. به طوری که تنها نوشته ها و تصاویر موجود در این صفحه مرکب چاپ را به خوب جذب کنند. در مرحله بعد صفحه زینک را به دور استوانه اول پیچیده و بر اثر فشار وارد شده بر استوانه اول و دوم، طرح روی زینک که شامل نوشته یا تصاویر است، بر روی صفحه پلاستیکی که دور استوانه دوم پیچیده شده است منتقل می شود. سپس کاغذی که دور استوانه سوم پیچیده شده است، مطالب موجود روی صفحه پلاستیکی را به خود می گیرد.

جنس زینک از آلومینیوم است و سطح آن طی یک فرآیند شیمیایی و با استفاده از مواد پلیمری پوشیده می شود و سپس با استفاده از نور ماورای بنفش و شستشو با محلول قلیایی آن را حساس می کنند. یعنی سطح زینک به دو نوع آب دوست و چربی دوست تقسیم می شود. نواحی تصویری موجود بر روی سطح زینک چربی دوست و سایر نواحی آب دوست می باشند.

Offset Printing | Savanah Design

موارد استفاده از چاپ افست

از چاپ افست در موارد مختلفی همچون چاپ کتاب، بروشور، مجله و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ افست کتاب برای تیراژهای بالای 500 مناسب است و برای تیراژهای پایین صرفه اقتصادی ندارد و بهتر است که از چاپ دیجیتال استفاده شود. بنا بر این اگر هدف شما از چاپ کتاب درآمد زایی است و می خواهید کتاب خود را در تیراژ بالا به چاپ برسانید بهتر است از این نوع چاپ استفاده کنید. البته اگر تازه کار هستید، بهتر است در ابتدا به منظور شناسایی بازار، کتاب خود را در تیراژ پایین منتشر کنید تا با ضرر مالی مواجه نشوید. اما اگر هدف از چاپ تقویت رزومه می باشد، چاپ آن در تیراژ بالا فایده ای برای شما نخواهد داشت و استفاده از چاپ افست اصلا توصیه نمی شود. شما می توانید تعداد نسخه مورد نیاز خود را با استفاده از روش چاپ دیجیتال به چاپ برسانید. چاپ کتاب حتی به تعداد یک جلد نیز امکان پذیر می باشد. در چاپ افست کتاب، هرچه تعداد جلدها بالاتر رود، قیمت تمام شده برای هر جلد کاهش می یابد.

CMYKPhoto - Perfect CMYK effect for your photos (Cyan, Magenta ...

استفاده از مدل رنگ CMYK در چاپ افست

دستگاه های چاپ افست سایزهای مختلفی دارند که بزرگترین آن ها 300 در 40 و کوچکترین آن ها 25 در 35 می باشند. در چاپ افست از مدل رنگ CMYK استفاده می شود. هر یک از این رنگ ها دارای ستون جداگانه هستند و به صورت جداگانه روی کاغذ چاپ می شوند. برخی از دستگاه ها در هر مکش تنها یکی از این رنگ ها را بر روی کاغذ چاپ می کنند. اما برخی دیگر دو و یا چهار رنگ را با یک مکش چاپ می کنند. برخی دستگاه های پیشرفته علاوه بر چهار رنگ موجود، می توانند رنگ پنجم را نیز ترکیب کنند. این رنگ پنجم اغلب طلایی یا نقره ای است. تطبیق کیفیت رنگ ها در چاپ افست اهمیت بسیاری در کیفیت چاپ دارد. در دستگاه های قدیمی که دقت چاپ پایین تر از دستگاه های امروزی بود و برخی مراحل به صورت دستی انجام میشد، با ایجاد اندک خطا در روند چاپ، در عکس ها و نوشته ها سایه ایجاد می شد. اما امروزه تطبیق رنگ ها به صورت کامپیوتری صورت می گیرد و دقت آن ها بسیار بالا رفته است.

در چاپ افست کتاب قیمت صفحات از یک برگ تا پنج هزار برگ ثابت می باشد. به دلیل ثابت بودن قیمت صفحات زینک، هرچه تعداد تیراژ بالاتر رود، میزان قیمت چاپ پایین تر می آید و به همین دلیل چاپ افست برای تیراژهای بالا بسیار مقرون به صرفه می باشد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب کهنه سرباز
کتاب کهنه سرباز