چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

کاربرد شابک و تاریخچه استفاده از آن

شابک – کاربرد و تاریخچه

شابک یا سرواژه که در زبان انگلیسی به اختصار ISBN نامیده می شود، شماره استاندارد بین المللی کتاب است. این شماره استاندارد در سال 1966 در انگلیس بنیان گذاری شده است.

کاربرد شابک

شماره شابک در گذشته یک کد 10 رقمی بود که به هر کتاب چاپ شده اختصاص می یافت اما در حال حاضر ارقام آن به 13 رسیده اند. استفاده از شابک به منظور تسهیل فروش، کنترل انبار انتشارات، کتابخانه ها و مشترکین می باشد.

شابک به شما این امکان را می دهد که با استفاده از آن و بدون نسیاز به سایر اطلاعات، یک کتاب را جستجو کنید. این کد منحصر بفرد است و برای هر کتاب تنها یک بار قابل استفاده می باشد. یعنی شما دو کتاب با یک شماره شابک پیدا نخواهید کرد. شابک به تمام کتاب های چاپ شده اعم از رمان، کتاب شعر، کتاب های دیجیتال و غیره اختصاص می یابد.

تاریخچه استفاده از شابک

موسسه خانه کتاب مسئولیت تعیین شابک در ایران را دارد. اخد شابک در ایران تا سال 1393 رایگان بود اما از تیرماه همان سال از حالت رایگان خارج شد و اعتراضات زیادی به دنبال داشت.

این کد در ابتدا توسط ناشران انگلیسی مورد استفاده قرار گرفت. آن ها برای کنترل راحت تر موجودی کتاب های خود از این کد استفاده می کردند. شابک در ابتدا 9 رقم بوده و در سال 1997 ده رقم و در سال 2007 به 13 رقم تبدیل شد.

شابک مانند اثر انگشت است و هرگز دو کتاب نمی توانند شماره شابک های مشابه داشته باشند. اگر مشکلی در استفاده از شابک به وجود آید و از شماره های تکراری استفاده شود، موسسه ملی شابک باید فورا در جریان قرار گرفته و مشکل را رفع کند.

محبوب ترین کتاب ها
Sustainable development in Urban planning for future cities
Sustainable development in Urban planning for future cities
منابع انسانی دیجیتال
چاپ کتاب منابع انسانی دیجیتال
مواد و مصالح ساختمانی
مواد و مصالح ساختمانی
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
رشد کودک و نوجوان (بر اساس دیدگاه چند فرهنگی و چند رشته ای)
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب روش تحقیق
روش تحقیق