چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

مراحل ترجمه و چاپ

ترجمه کتاب

ترجمه یکی از عرصه های مهم علم است. به وسیله ترجمه متون مختلف با زبان های مختلف و فرهنگ های زیادی آشنا می شویم و می توانیم یافته های خود را با دنیا به اشتراک گذاشته و از پیشرفت های سایر کشورها در عرصه های مختلف مطلع شویم. بسیاری از مترجمین تازه کار با مراحل ترجمه و چاپ کتاب آشنایی ندارند. در متن زیر این مراحل را برای شما شرح خواهیم داد.

1. انتخاب کتاب

سعی کنید کتابی را انتخاب کنید که تا به حال ترجمه نشده است. زیرا ناشران علاقه ای ندارند روی کتابی که در بازار موجود است سرمایه گذاری کنند و مجددا آن را چاپ کنند. البته در برخی موارد ترجمه موجود اشکالات زیادی دارد و به مترجم دیگری نیاز است تا این اشکالات را رفع کرده و ترجمه بهتری را روانه بازار نشر کند و یا مترجم به اندازه ای مشهور است که از فروش نسخه ترجمه شده خود اطمینان دارد. اما در کل توصیه می کنیم کتابی که تا کنون ترجمه نشده است را انتخاب کنید. برای اینکه اطمینان حاصل کنید کتاب مورد نظر شما تا به حال به فارسی ترجمه نشده است، می توانید نام اثر را در کتابخانه ملی جستجو کنید.

2. اجازه ناشر

کسب اجازه از ناشر اثر بسیار مهم است. در برخی موارد ناشر اجازه ترجمه به شما نخواهد داد. اما این اتفاق بسیار کم رخ می دهد. اکثر ناشران با دریافت مبلغ اندکی این اجازه را به شما خواهند داد. ناشر با دادن اجازه ترجمه به شما، تمام مدارک کار مانند عکس های موجود را نیز برای شما ارسال خواهد کرد.

3. یافتن ناشر برای چاپ کتاب ترجمه شده

یک ناشر و سرمایه گذار برای کار خود پیدا کنید. بهتر است این کار را همزمان با مرحله قبل انجام دهید. زیرا وقتی ناشری روی کتاب شما سرمایه گذاری می کند کار به صورت حرفه ای تر جلو می رود. ممکن است در ابتدا چند ناشر درخواست شما را رد کنند، اما ناامید نشوید. اگر ترجمه شما خوب و روان باشد حتما ناشر مناسبی پیدا خواهید کرد.

4. ارسال فایل نهایی ترجمه برای ناشر

پس از تکمیل ترجمه، آن را برای ناشر ارسال کنید. هرچه اشتباهات نگارشی و تایپی شما کمتر باشد، مراحل اخذ مجوز را سریع تر طی خواهید کرد.

5. فیپا و شابک

انتشارات پس از بررسی کامل کتاب و ویراستاری آن، اقدام به اخذ مجوزهای شابک و فیپا خواهد کرد. شابک همان شماره سیزده رقمی است که در پشت جلد نوشته می شود و برای هر کتاب عددی منحصر بفرد است. پس از اخذ شابک، کتاب برای کتابخانه ملی فرستاده می شود تا فیپا بگیرد. فیپا کادری است که مشخصات کتاب در آن نوشته شده است.

6. اخذ مجوز وزارت ارشاد

مرحله بعدی اخذ مجوز از وزارت ارشاد است. ناشر باید نسخه ای از کتاب را برای ارشاد ارسال کند تا آن را با توجه به استانداردهای خود مورد بررسی قرار دهند. اگر کتاب مشکلی نداشته باشد، مجوز آن طی چند روز صادر خواهد شد.

7. چاپ کتاب

در این مرحله مترجم و ناشر بر سر قیمت، تیراژ و موارد دیگر به تفاهم می رسند و سپس با یک چاپخانه قرارداد بسته و کتاب را به آن می سپارند تا چاپ نهایی صورت گیرد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب پسران
کتاب پسران
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز