چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

درباره رمان بوف کور

بوف کور

بوف کور برجسته ترین اثر صادق هدایت، نویسنده نامدار ایرانی است. وی این کتاب را در سال 1315 در هندوستان نوشت و پنجاه نسخه از آن را برای دوستان خود ارسال کرد. البته برخی افراد تاریخ نگارش این کتاب را سال 1309 می دانند. این کتاب به چندین زبان از جمله انگلیسی و فرانسه نیز ترجمه شده است.

جملات ابتدایی کتاب از همان ابتدا خواننده را متوجه این امر می کند که با یک کتاب عادی مواجه نیست. این کتاب از زبان شخصی رنجور و منزوی روایت می شود و شامل دو بخش است.

در بخش اول راوی یک نقاش منزوی است که فقط یک نقش روی قلمدان می کشد، دختری سیاه پوش که یک طرف جوی ایستاده و شاخه گل نیلوفری را به یک پیرمرد تعارف می کند. یک روز که از سوراخ دیوار خانه قدیمی خود در حال نگاه کردن به بیرون بود با همین منظره مواجه می شود و نور امیدی در دل او می تابد و فکر می کند که دختر رویاهای خود را پیدا کرده است. دختر به خانه او می آید و در آنجا می میرد. مرد نقش چشم های او را می کشد تا برای همیشه آن را به یاد داشته باشد و سپس برای اینکه هیچکس نتواند زن را ببیند او را قطعه قطعه و سپس دفن می کند. هنگام دفن دختر درون خاک کوزه ای با نقش چشمان دختر پیدا می کند. سپس با مصرف تریاک به عالم رویا می رود و خود را در محیطی جدید اما آشنا پیدا می کند.

بخش دوم داستان ارتباط نزدیکی با عالم رویا ر بخش اول دارد. در این قسمت راوی مردی است که زن و دایه خود زندگی می کند. او با یک توطئه مجبور به ازدواج با همسرش شده است. این زن از لحاظ ظاهری شباهت زیادی با دختر بخش اول دارد. یک پیرمرد جلوی خانه راوی دست فروشی می کند و راوی خیال می کند که پیرمرد با زن او رابطه دارد. از این رو اقدام به کشتن زن می کند و وقتی خودش را در آیینه می بیند به همان پیرمرد دست فروش تبدیل شده است.

این کتاب بسیار مفهومی است و سراسر آن را نمادهای مختلف در بر گرفته است. درونمایه داستان در مورد مرگ و انتقاد از جامعه استبدادی آن دوران است. واکنش های متعددی در مورد کتاب وجود دارد. بسیاری از مردم آن را بارها خوانده اند اما برخی نمی توانند با آن ارتباط برقرار کنند زیرا کتاب سختی است و فهم آن دشوار می باشد.

محبوب ترین کتاب ها
میزان برخورداری مدارس منطقه 6 تهران از یادگیری سازمانی
میزان برخورداری مدارس منطقه 6
بررسی زیرساخت‌های صنعت مکانیزه استان مازندران و ارائه راهکار برای بهبود آن
زیر ساخت های صنعت مکانیزه
تاثیرات مشاوره گروهی بر حل مسائل اجتماعی و بلوغ عاطفی بر اساس رویکرد لازاروس
تاثیرات مشاوره گروهی
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب حوزه سلامت کودک و نوجوان
آسیبهای اینترنت وفضای مجازی بر کودکان ونوجوانان
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب چگونه یک مقاله علمی مناسب بنویسیم.
How to write a Good scientific paper