چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

چاپ کتاب رفتارشناسی دیسک مهارتی برای همه

کتاب رفتارشناسی دیسک مهارتی برای همه

تاریخچه 


ریشه‌­های تئوری سبک­های چهارگانه رفتاری DiSC را می­توان در 444 سال قبل از میلاد مسیح، زمانی که امپدوکس(فیلسوف یونانی) نظریه خود را در مورد رفتار انسانها نوشت، ردیابی کرد.

امپدوکس اعلام کرد که به نظر می­رسد انسانها به چهار روش کاملاً متفاوت عمل می­کنند، اما او به جای اینکه مانند سبک‌های شخصیتی DiSC، این رفتارها را به عوامل داخلی نسبت بدهد، معتقد بود که این عوامل خارجی هستند که بر نحوه عملکرد ما تاثیر می‌گذارند. امپدوکس این چهار عامل را عناصر اربعۀ « آب، آتش، خاک و هوا » می­دانست که مفهوم این عناصر، امروزه هم گاهاً در علم نجوم مورد استفاده قرار می­گیرد.

44 سال بعد، یعنی در حدود سال 400 قبل از میلاد، بقراط عوامل تاثیرگذار بر رفتار انسانها را از عوامل خارجی به 4 عامل درونی « خون، بلغم، صفرا و سودا » نسبت داد و این عوامل را مزاج چهارگانه خواند و به این ترتیب سیر تکاملی DiSC را کمی به جلو برد.

پایه­های مدل رفتار شناسی DiSC در اوایل دهه ۱۹۰۰ گذاشته شد و در اثر فعالیتهای دکتر ویلیام مولتون مارستون، به یک مدل رفتار شناسی پیشرو تبدیل گردید.

دکتر ویلیام مارستون، خالق نظریه DiSC در دانشگاه هاروارد در دهه ۱۹۲۰ بود و در حالی که برای کتاب خود تحقیق می­کرد، به دنبال شناسایی ویژگی‌ها و رفتارهای قابل ‌پیش‌بینی افراد در محیط‌های مختلف بود.

دکتر مارستون که دارای مدرک دکترا در زمینه روانشناسی از دانشگاه هاروارد بود، شروع به بررسی رفتار افراد در محیط خود کرد و نهایتاً در سال 1928 کتاب "احساسات مردم عادی" را تالیف کرد و در آن دیدگاه خود را به این صورت توضیح داد که ویژگی‌های رفتار انسانها را می­توان به چهار سبک رفتاری اصلی گروه‌بندی کرد. او در توضیح بیشتر دیدگاه خود عنوان کرد که هر چند همه افراد دارای هر چهار ویژگی شخصیتی هستند، اما در هر فرد، بعضی از ویژگی‌های رفتاری مشخص‌تر و پررنگتر است.

مارستون این چهار ویژگی رفتاری DiSC  را به عنوان ویژگی‌های قابل ‌پیش بینی افراد تعریف کرد که همه انسانها در زندگی روزمره­ بر اساس آن عمل می‌کنند. او سبکهای شخصیتی DiSC را درونی و ذاتی دید، که تحت ‌تاثیر محیط خارجی قرار می­گیرند. مارستون این چهار ویژگی شخصیتی را با عناوین « تسلط، نفوذ، ثبات، و انطباق » تعریف کرد که امروزه هنوز هم در آزمون‌های مدل شخصیتی DiSC از آنها استفاده می­شود.

DISC چیست؟

DiSC یک ابزار قدرتمند و بسیار ساده برای درک رفتار مردم است.

در خانه و یا در محل کار، رفتار افراد اغلب اشتباه درک شده و باعث ایجاد سوء تفاهم   می­شود و این موضوع به شدت بر روابط، بهره‌وری و شادی انسانها تاثیر منفی می‌گذارد. آشنایی با مدل رفتار شناسی دیسک و کسب مهارت در آن، باعث از بین رفتن این       سوءتفاهم­ها و ایجاد ارتباط خوب و موثر بین افراد می­شود.

بر اساس نظریه DiSC ، رفتار انسانها سیاه و سفید نیست بلکه قابل انعطاف بوده و حتی قابل پیش بینی است. نظریه DiSC رفتار افراد را ترکیبی از چهار سبک رفتاری می­داند. البته به ندرت اتفاق می­افتد که یک فرد فقط دارای یکی از صفات شخصیتی مثلاً " تسلط" (Dominance) بوده و سه سبک شخصیتی دیگر را اصلاً نداشته باشد. اما احتمال این که در رفتار یک شخص، ویژگی " تسلط"، بالاترین ویژگی رفتاری آن فرد بوده و آن فرد دارای ویژگی­های دیگری نیز باشد، بسیار زیاد است. مثلاً، ممکن است شخص مورد نظر دارای ویژگی " ثبات" (Steadiness) به عنوان فاکتور دوم و مقدار کمی ویژگی " تاثیرگذاری" (Influence) به عنوان فاکتور سوم نیز باشد.

 

  • مشخصات کتاب
  • نویسنده: مهندس مهدی رستمی
  • مترجم : -
  • نوبت چاپ : نشر زرین اندیشمند
  • موضوع : کتاب رفتارشناسی دیسک مهارتی برای همه
  • شابک : 978-622-7046-35-9
  • جلد : -
  • ناشر : اول
  • تاریخ درج : ۰۶-۰۶-۱۳۹۹
  • خرید نسخه چاپی خرید نسخه الکترونیکی
محبوب ترین کتاب ها
مهره های سوخته
مهره های سوخته
فروش موفق
فروش موفق
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
باغ تورج
باغ تورج
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا