چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

نگهداری 300 نسخه کتاب خطی از سعدی در کتابخانه آستان قدس

نسخه های خطی سعدی – 300 نسخه کتاب خطی از سعدی

طبق اخبار منتشر شده، 300 نسخه کتاب از نسخه های خطی سعدی در کتابخانه آستان قدس نگهداری می شود.

 300 نسخه خطی از آثار سعدی

مسئول امور ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی عنوان کرد: قدیمی ترین این نسخه های خطی سعدی کتابی می باشد که تاریخ کتابت آن مربوط به تنها 70 سال پس از مرگ سعدی است.

سید محمدرضا فاضل هاشمی گفت: این کتاب خطی کلیات سعدی به خط محمدبن عبداللطیف عقاقیری از شاگردان با واسطه سعدی است که در سال 766 هجری قمری یعنی هفت دهه پس از وفات سعدی در شیراز نوشته شده است.

وی در مورد این نسخه منحصر بفرد تاریخ بیان کرد: تذهیب این اثر به دوره ایلخانی برمی گردد. خط نسخه حدود 700 ساله کلیات سعدی به خط عقاقیری نستعلیق در متن 25 سطری است که در 383 برگ کاغذ نخودی با ابعاد 14 در 21 سانتی متر در قطع وزیری کتابت شده است.

وی در مورد سایر ویژگی های این نسخه ارزشمند گفت: این اثر دارای دو سرلوح کتیبه مانند مزین و مرصع با نقش ترنج و سرترنج بازوبندی در زمینه لاجورد می باشد و جدول کشی آن نیز به زر و عناوین به شنگرف و لاجورد است.

Description: ۳۰۰ نسخه کتاب خطی از سعدی در کتابخانه آستان قدس نگهداری می‌شود - ایرنا

نسخه های خطی ارزشمند در کتابخانه آستان قدس

فاضل هاشمی نسخه های قدیمی با خط و تذهیب هنرمندان بزرگ را بسیار مهم و ارزشمند توصیف کرد و گفت: از دیگر نسخه های خطی که از کلیات سعدی در این کتابخانه موجود است، توسط محمد مومن شیرازی در سال 1052 هجری قمری به خط نستعلیق خوش در متن و حاشیه، صفحات 20 سطری با چهار سرلوح مزدوج مذهب و مرصع پرکار تزئین و کتابت شده است.

وی در ادامه افزود: آثار مجموعه نفیس کتاب های خطی مربوط به سعدی که در اختیار آستان قدس رضوی در مشهد قرار دارد شامل دیوان کلیات، گلستان، بوستان، قصاید، غزلیات، ملحقات، رباعیات و مجالس به نثر و نظم و نیز نسخه هایی درباره آثار این شاعر نامدار ایرانی می باشد. برخی از این کتاب ها از ابعاد مختلف تاریخی و هنری دارای رزش های ویژه ای هستند.

فاضل هاشمی به برخی از نفایس خطی بوستان سعدی اشاره کرد و گفت: بوستان به کتابت سال 920 به خط نستعلیق عبدالرشید دیلمی از خوشنویسان نامدار دوره صفوی از دیگر آثار نفیس این مجموعه می باشد. همچنین بوستان سعدی به خط عبدالغفار تفرشی، خوشنویس دوره قاجار و نسخه نوشته شده در سال 1049 هجری قمری به خط محمدعلی زرین قلم از دیگر آثار ارزشمند این مجموعه 300 نسخه کتاب خطی مربوط به سعدی، شاعر پرآوازه ایرانی است که در اختیار سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی می باشد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
چاپ کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز
کتاب ردِ پای عشق در شعر زنان جهان ؛ از هزاره های قبل از میلاد تا امروز