چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

تاثیر ویروس کرونا بر میزان فروش کتاب در کتابفروشی های اروپا

فروش کتاب های صوتی – آمار فروش کتاب در فنلاند

آمارها در کشورهای اروپایی نشان می دهد که فروش کتاب های صوتی و الکترونیک به خاطر شرایط موجود پیشرفت چشمگیری داشته اما این آمارها در کشور فنلاند نسبت به سایر کشورهای اروپایی تفاوت قابل ملاحظه ای داشته است.

تاثیر ویروس کرونا بر کتابفروشی های اروپا

شیوع کرونا در کشورهای مختلف تاثیر منفی بر مشاغل و صنعت ها از جمله صنعت چاپ و نشر داشته است و گزارش های آماری حاکی از آن است که این ویروس تاثیر مستقیمی بر فروش کتاب و سایر اقلام فرهنگی گذاشته است. اما در این بین فروش کتاب های صوتی و الکترونیک در اغلب کشورها افزایش یافته است.

اتحادیه ناشران فنلاند که به بورس ادبیات فنلاندی مشهور است اخیرا در گزارشی اعلام کرده است که هرچند شیوع ویروس کرونا بر خرید کتاب های چاپی در سال 2020 تاثیر منفی داشته و فروش این کتاب ها در این سال تنها 2 درصد افزایش داشته است ولی در عین حال نه تنها تاثیری در بازار کتاب های الکترونیک و صوتی نگذاشته بلکه در سال گذشته فروش کتاب های صوتی تقریبا دو برابر و کتاب های الکترونیکی 84 درصد افزایش داشته است.

تیا استراندن، مدیر بخش بازاریابی این اتحادیه می گوید که بر خلاف بازار سایر کشورهای اروپایی، تقاضا برای کتاب های الکترونیک در کشور فنلاند نسبت به سال های گذشته بیشتر شده و فروش کتاب های صوتی به پنجمین صنعت پررونق این کشور تبدیل شده است.

کتابخانه های دیجیتال در فنلاند

آمار کتابخانه های دیجیتال در فنلاند نشان می دهد که تعداد کاربران ثابت این کتابخانه ها و سرویس های الکترونیک افزایش زیادی داشته و مشترکان سرویس های طولانی مدت نیز رشد بسیار خوبی داشته اند.

طبق گزارشات ارائه شده، تعداد کتاب های مستند خرید و فروش شده در سال های گذشته بیشتر از کتاب های داستان بوده ولی حالا مردم در مورد کتاب های صوتی و الکترونیکی بیشتر به سمت کتاب های داستان تمایل نشان می دهند و شکاف بین نسبت های فروش این دو حوزه در سال 2020 نسبت به سال های گذشته عمیق تر شده است.

در گزارش جدیدی که توسط فدراسیون ناشران اروپا با هدف کمی سازی اثر ویروس کرونا بر ناشران اروپا منتشر شد، نشان می دهد که اثر این ویروس از ماه مارس و با بسته شدن کتابفروشی ها در سراسر اروپا مشخص شد. فروش کتاب در کتابفروشی های کشورهایی که در آن ها قرنطینه اعمال شده بود حدود 75 الی 95 درصد کاهش پیدا کرد.

در نیمه دوم مارس میزان کاهش فروش در اسپانیا 80 درصد و در ایتالیا 75 درصد بوده است. در آلمان نیز این میزان 30 درصد کاهش را نشان می دهد. در ماه آوریل نیز اوضاع بدتر شده و در بزرگترین کتابفروشی های فرانسه کاهش 96 درصدی و در آلمان کاهش 47 درصدی به چشم می خورد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا