چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

خانه یکی از اساتید حافظ به خانه شعر و ادب فارسی تبدیل می شود

خانه شعر و ادب فارسی – مرمت سکونتگاه شیخ محمد دادا

مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد اعلام کرد: سکونتگاه یکی از اساتید حافظ، شاعر بلند آوازه کشورمان که محل تررد این شاعر نیز بوده است، به خانه شعر و ادب فارسی تبدیل خواهد شد.

سکونتگاه احتمالی حافظ در یزد

حافظ، شاعر بلندآوازه کشور ایران چندان اهل سفر نبوده و این موضوع را بارها در غزلیات خود عنوان کرده است. اما در یکی از متون خود شهر یزد را به عنوان مقصد یکی از سفرهایش ذکر کرده است.

از شیخ محمد دادا به عنوان یکی از اساتید حافظ یاد می شود. وی در یکی از محله های قدیمی یزد به نام شیخداد زندگی می کرده و محل سکونت او اکنون در معرض تخریب است.

کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد طی یک اقدام مشترک این خانه را شناسایی کرده و سعی کرده اند آن را بازسازی کنند. تا از این خانه که به احتمال زیاد یکی از محل های تردد حافظ نیز بوده است، به عنوان خانه فرهنگ شعر و ادب فارسی مورد استفاده شاعران، نویسندگان و افراد علاقه مند به ادب فارسی قرار گیرد.

خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی

شناسایی و مرمت خانه شیخ محمد دادا

عباس ملازینلی، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی و اجتماعی شهرداری یزد عنوان کرد: در محل اصلی شیخداد، یک خانه در تملک شهرداری قرار داشت که آن را شناسایی کرده و ضمن مرمت آن، از این سکونتگاه به عنوان خانه شعر و ادب فارسی در استان یزد استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: انجمن شعر و ادبیات استاد یزد در این مکان مستقر خواهد شد. البته این خانه بسیار فرسوده است و زمان نسبتا زیادی برای مرمت و بازسازی نیاز دارد. همچنین ما از نظر علما و اصحاب شعر و ادب در مورد کاربری این خانه استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: این مکان به این دلیل انتخاب شد که در تاریخ آمده است که شهر یزد در گذشته بیش از یک سال میزبان حافظ بوده است. این شاعر نامی در خانقاه استاد خود و در بندرآباد یزد در حال تردد بوده است. از این رو ما این خانه را بهترین مکان برای قرارگیری انجمن شعر و ادب استان یزد دیدیم.

سوق دادن جوانان به سمت ادبیات فارسی

محسن عباسی هرفته، عضو شورای اسلامی شهر یزد و مسئول پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد گفت: از آنجا که این خانه تاریخی با شاعر نامی کشورمان در ارتباط است، سعی کردیم شهر جهانی یزد را به این فرهنگ پیوند دهیم.

وی در ادامه بیان کرد: برای مرمت این خانه تاریخی، اعتباری معادل 700 میلیون تومان در شورای اسلامی شهر یزد به آن تعلق گرفته است، تا بار دیگر مکانی برای حضور شاعران و ادیبان کشور فراهم شود.

عباسی هرفته افزود: حفظ و توسعه شعر و ادب فارسی در خانه ای تاریخی و در محله ای از شهر یزد که به عنوان پایتخت کتاب نیز بوده است، بهترین بستر برای پاسداشت فرهنگ را مهیا می کند. متاسفانه شعر و ادب فارسی در بین جوانان امروز مهجور مانده است و ما امیدواریم که این فضا جاذبه ای برای جوانان ایجاد کند تا در خانه شعر و ادب فارسی یزد بیشتر به سوی ادبیات سوق داده شوند.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا