چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

دانشگاه پنسیلوانیا نسخه های خطی فارسی و عربی را دیجیتالی کرده است

نسخه های خطی جهان اسلام – گنجینه تاریخی جهان اسلام

دانشگاه پنسیلوانیا حدود 500 نسخه خطی موجود در جهان اسلام را دیجیتالی کرده است. این آثار اغلب نسخه های خطی به زبان فارسی و عربی می باشند.

دیجیتالی شدن نسخه های خطی جهان اسلام در دانشگاه پنسیلوانیا

پروژه نسخه های خطی جهان اسلام که تحت نظارت دانشگاه پنسیلوانیا در حال انجام است، تا کنون بیش از 500 نسخه خطی جهان اسلام که فهرست بندی نشده بودند را به منظور در دسترس قرار دادن گنجینه های خطی جهان اسلام در معرض دید عموم قرار داده اند. این نسخه ها که میراث غنی جهان اسلام هستند، توسط این دانشگاه طبقه بندی و دیجیتالی شده است. همچنین در میان این نسخه ها بیش از 800 نقاشی نیز به چشم می خورد.

دانشگاه پنسیلوانیا به منظور تکمیل نسخه های خطی جهان اسلام از دانشگاه کلمبیا و کتابخانه رایگان فیلادلفیا درخواست کمک کرده است. پیش از این نیز کالج برایان ماور و کالج هاورفود در تکمیل این پروژه سهیم بوده اند.

اغلب آثار موجود به زبان فارسی و عربی هستند

میچ فس، متصدی مجموعه ویژه کتابخانه پنسیلوانیا در مورد این پروژه گفت: هدف از انجام این پروژه دیجیتالی کردن نسخه های خطی جهان اسلام که به دانشگاه پنسیلوانیا تعلق دارد، می باشد. اما با توجه به مجموعه غنی دانشگاه کلمبیا، با این دانشگاه نیز وارد همکاری شده ایم.

او ادامه داد: ما رویکردی گسترده از جهان اسلام در پیش گرفته ایم که در این برخی متون مسیحیت و هندوئیسم وجود دارد. اغلب این متون با علم موسیقی در ارتباط هستند و از جهان تاریخی اسلام آمده اند. از جالب ترین نسخه های خطی موجود در این مجموعه می توان به یک قرآن اشاره کرد که به وسیله یک زندانی در جزیره مالت درست شده است.

این مجموعه دیجیتالی که در وبسایت اوپن (openn) قرار گرفته است، بخش اعظمی از میراث فرهنگی جهان اسلام در بین سال های 1000 تا 1900 میلادی را در خود جای داده است. این نسخه ها در بر گیرنده موضوعات مختلفی از جمله نجوم، تاریخ، ریاضیات، ادبیات، حقوق و غیره می باشد. بیشتر این نسخه های خطی به زبان فارسی و عربی نوشته شده اند. آثاری به زبان های عبری، ترکی، سریانی، بربری و قبطی نیز در میان این نسخه ها به چشم می خورند.

علاقه مندان می توانند از طریق لینک http://openn.library.upenn.edu/html/muslimworld_contents.html این مجموعه دیجیتالی را مشاهده کنند. در زیر تصاویری از نسخه خطی خمسه نظامی و قرآن مشاهده می کنید.

http://openn.library.upenn.edu/Data/0003/bv_051/data/web/9710_0000_web.jpg   http://openn.library.upenn.edu/Data/0032/ms_or_319/data/web/7156_0017_web.jpg

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا