چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار علی موسوی گرمارودی

علی موسوی گرمارودی – زندگینامه

علی موسوی گرمارودی، شاعر، نویسنده، حافظ پژوه، گوینده و مجری تلویزیون در فروردین ماه 1320 در قم به دنیا آمد. او یکی از شاعران انقلابی و از چهره های ماندگار معاصر است.

ورود علی موسوی گرمارودی به دنیای شعر

علی موسوی گرمارودی در فروردین ماه سال 1320 در قم به دنیا آمد. پدر او از بزرگان اهل گرمارود در الموت قزوین بود. او مقدمات ابتدایی را نزد پدر خود آموخت و سپس به دبستان ملی باقریه رفت و دوران دبیرستان خود را در مدرسه دین و دانش سابق گذراند. سپس به مشهد رفت و به فراگیری علوم دینی پرداخت.

گرمارودی در سال 1345 وارد دانشکده حقوق شد و تا مقطع کارشناسی در رشته علوم قضایی به تحصیل پرداخت. پس از آن تحصیل در رشته زبان و ادب فارسی را از سر گرفت و با اخذ درجه دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.

گرمارودی پس از واقعه 15 خرداد 1342 رهسپار تهران شد و پس از اتمام تحصیل در دانشکده حقوق به عنوان مشاور حقوقی در اداره باستان شناسی مشغول به کار شد. فعالیت های او در عرصه شعر و شاعری نیز از همان زمان آغاز شد. اما به صورت جدی با چاپ مجموعه شعر عبور در سال 1348 وارد دنیای شعر و ادبیات شد.

Description: نكوداشت موسوي گرمارودي برگزار مي شود - ایرنا

راه اندازی کانون هنرمندان و نویسندگان مسلمان

او در همین بین به فعالیت های سیاسی نیز مشغول بود تا در سال 1352 به زندان رفت و 6 سال بعد آزاد شد. پس از آزادی به همکاری با طاهره صفارزاده روی آورد و این دو شاعر به همراه یکدیگر کانون هنرمندان و نویسندگان مسلمان یا کانون فرهنگ نهضت اسلامی را بیان گذاری کردند.

گرمارودی بیشتر سال های دهه شصت و هفتاد را صرف اخذ مدرک دکتری و اشتغال در پست مشاور وزاری فرهنگ در ارشاد اسلامی کرد. وی همچنین در این سال ها رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان شد.

علی موسوی گرمارودی در تمام قالب های شعری قدیم و جدید طبع آزمایی کرده است و همواره با رویکرد مذهبی شعرهای زیادی در قالب های مختلف از قصیده تا نیمایی سروده است. اما بعدها بیشتر به شعر سپید گرایش پیدا کرد. با نگاه به مجموعه شعر صدای سبز که برگزیده اشعار این شاعر می باشد، می توان تنوع قالب های مختلف را احساس کرد.

Description: علی موسوی گرمارودی - ویکی‌ادبیات

آثار و دستاوردهای موسوی گرمارودی

علی موسوی گرمارودی در سال 1385 به پاس زحمات خود در عرصه شعر و ادبیات به عنوان چهره ماندگار بخش شعر انتخاب شد. همچنین برای ترجمه ادبی کامل قرآن کریم برنده کتاب سال شد و ترجمه نهج البلاغه این شاعر نیز مورد تقدیر قرار گرفت.

موسوی گرمارودی با شعرا و نویسندگان معروفی همچون مهدی اخوان ثالث، جلال آل احمد، سیمین دانشور و غیره نیز در ارتباط بود.

از جمله آثار برجسته علی موسوی گرمارودی می توان به اشعار سرود رگبارف عبور، در سایه سار نخل ولایت، چمن لاله، خط خون، تا ناکجا، دستچین و صدای سبز اشاره کرد.

در سال 1394 به پاس سال ها تلاش در عرصه شعر انقلاب در پنجمین جشنواره شعر انقلاب از او تقدیر شد. همچنین در سال 1397 در اختتامیه جشنواره شعر فجر بزرگداشتی برای این شاعر در کتابخانه ملی برگزار شد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا