چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار احمد شاملو

احمد شاملو – زندگینامه

احمد شاملو، شاعر، فیلمساز، روزنامه نگار، پژوهشگر و مترجم ایرانی در تاریخ 21 آذر ماه سال 1304 در تهران به دنیا آمد. او یکی از دبیران کانون نویسندگان بود و از تخلص بامداد برای اشعار خود استفاده می کرد.

کودکی و نوجوانی احمد شاملو

احمد شاملو در آذر ماه 1304 در خیابان صفی علیشاه تهران به دنیا آمد اما به دلیل شغل پدر که افسر ارتش بود مدام در سفر بودند و به همین دلیل شناسنامه او در شهر رشت گرفته شده است.

شاملو دوران دبستان خود را در شهرهای خاش، زاهدان و مشهد گذراند و از همان دوران مشغول گردآوری فرهنگ عامه شد. او دوره دبیرستان را در شهرهای بیرجند، مشهد و تهران گذراند و به شوق یادگیری دستور زبان آلمانی در سال اول دبیرستان صنعتی ثبت نام کرد.

در اوایل دهه 20 شمسی به همراه خانواده به گرگان و ترکم صحرا رفت. سپس وارد جریانات سیاسی شد و در تهران دستگیر شده و به زندان رشت منتقل شد. پس از آزادی از زندان به همراه خانواده به ارومیه رفت و در رضاییه در مقطع چهارم دبیرستان به ادامه تحصیل پرداخت. با به قدرت رسیدن پیشه وری و جبهه دموکرات آذربایجان به همراه پدرش دستگیر شد و دو ساعت جلوی جوخه آتش قرار گرفت اما سرانجام آزاد شد و به تهران بازگشت و برای همیشه ترک تحصیل کرد.

ازدواج و چاپ اولین مجموعه شعر

احمد شاملو که برای اشعار خود به شهرت رسیده است، برای اولین بار در سال 1329 شعر سفید غفران که شعری نو بود را منتشر کرد. اما پس از آن وزن را رها کرد و سبک جدیدی را در شعر معاصر فارسی گسترش داد. از این سبک عنوان شعر منصور یا شعر شاملویی یاد می شود و برخی از منتقدین او را تنها شاعر موفق در این سبک می دانند.

شاملو علاوه بر سرودن شعر در کارهای تحقیقاتی و ترجمه نیز فعال بود. مجموعه کتاب کوچه، بزرگترین اثر پژوهشی در باب فرهنگ عامیانه مردم ایران است.

احمد شاملو در سال 1326 با اشرف الملوک اسلامیه ازدواج کرد و هر چهار فرزند او حاصل این ازدواج می باشند. در همین سال نیز اولین مجموعه اشعار خود با نام آهنگ های فراموش شده را به چاپ رساند و کار در نشریات را آغاز کرد. او در سال 1330 شعر بلند 23 و مجموعه اشعار قطع نامه را به چاپ رساند و از سال 1331 به مدت تقریبا دو سال مشاورت فرهنگی سفارت مجارستان را بر عهده گرفت.

دستگیری پس از کودتای 28 مرداد

شاملو در سال 1332 پس از کودتای 28 مرداد ب همراه مرتضی کیوان دستگیر شد و تعدادی از اشعار و ترجمه های او از جمله ترجمه مردی که قلبش از سنگ بود اثر مور یوکایی، سوزانده شدند. کیوان اعدام شد و شاملو پس از تحمل یک سال حبس از زندان آزاد شد. ترجمه مردی که قلبش از سنگ بود سال ها بعد توسط نشر چشمه به چاپ رسید.

احمد شاملو در سال 1336 با همسر دوم خود، توسی حائری ازدواج کرد اما 4 سال بعد از او نیز جدا شد. او در همان سال مجموعه اشعار هوای تازه را منتشر کرد و توانست نام خود را به عنوان شاعری برجسته ثبت کند. برخی از معروف ترین اشعار شاملو همچون دخترای ننه دریا و پریا در این مجموعه شعر به چاپ رسیده اند.

Description: از زندگی‌نامه احمد شاملو بیشتر بدانید - ویرگول

آشنایی با آیدا و تحول در زندگی

احمد شاملو در اوایل سال 1341 با آیدا سرکیسان آشنا شد و در سال 1343 با او ازدواج کرد. این آشنایی تاثیر زیادی بر زندگی او داشت. او در آن سال ها به دلیل جدایی از همسر دوم و مرگ پدرش در توقف کامل به سر می برد. اما با آشنایی با آیدا اشعار مجموعه آیدا همچون آیدا در آینه و درخت و خنجر و خاطره را سرود. او در مصاحبه ای گفت که هرچه می نویسم برای آیدا است.

شاملو در سال 1351 برای معالجه آرتروز گرئن به پاریس رفت و پس از آن در سال 1354 دانشگاه رم از او دعوت کرد تا در کنگره جهانی نظامی کنجوی شرکت کند.

فعالیت های شاملو در خارج از ایران

سال 1355 انجمن قلم آمریکا و دانشگاه پرینستون برای شرکت در گردهمایی ادبیات امروز خاورمیانه از او دعوت به عمل آوردند و او در چندین دانشگاه به سخنرانی پرداخت. او همچنین مدتی در تلویزیون ملی مشغول به کار بود و برنامه های متعددی تولید کرد.

در سال 1357 برای فعالیت علیع رژیم شاه به بریتانیا رفت و 14 شماره نخست هفته نامه ایرانشهر در لندن را سردبیری کرد اما به دلیل سیاست های مدیران نشریه استعفا داد و ایران بازگشت. پس از بازگشت به ایران و سقوط حکومت پهلوی به عنوان عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران انتخاب شد.

او همچنین از سال 1367 برای شرکت در جلسات و کنگره های ادبی به کشورهای متعددی همچون آلمان، آمریکا و غیره دعوت شد و به مدت یک ترم به عنوان استاد مهمان در دانشگاه برکلی مشغول به تدریس زبان، شعر و ادبیات فارسی به دانشجویان ایرانی شد. سرانجام در سال 1370 پس از یک سال و نیم دوری از وطن به ایران بازگشت. او سرانجام پس از تحمل سال ها بیماری در مرداد ماه سال 1379 در فردیس کرج از دنیا رفت و پیکر او در امامزاده طاهر به خاک سپرده شد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا