چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

پندار خدا اثر ریچارد داوکینز

پندار خدا – معرفی کتاب

کتاب پندار خدا اثر ریچارد داوکینز، رفتار شناس و زیست شناس فرگشتی بریتانیایی است که برای اولین بار در سال 2006 به چاپ رسید. این کتاب یکی از پرفروش ترین کتاب های غیر داستانی سال 2006 است.

خلاصه کتاب پندار خدا

ریچارد داوکینز در کتاب پندار خدا یا توهم خدا با استفاده از یک سری دلایل عنوان می کند که خالقی فراطبیعی وجود ندارد و باور به خدا باوری کاذب است که با شواهد موجود همخوانی ندارد. او در این کتاب به نقل قول از رابرت پیرسیگ، نویسنده و فیلسوف آمریکایی می گوید: وقتی یک نفر دچار توهم می شود او را دیوانه می خوانند اما وقتی افراد بسیاری دچار توهم شوند آن ها را مومن می خوانند.

کتاب پندار خدا به 10 بخش تقسیم شده است. نویسنده در چند بخش ابتدایی به این موضوع می پردازد که چرا خدایی نیست. در بخش های بعدی نیز موضوعاتی در رابطه با دین و اخلاقیات مورد بررسی قرار می گیرند.

داوکینز در فصل اول کتاب خود عنوان می کند که نقد او به خداباوری متوجه باور به خالقی فراطبیعی است که شایسته پرستش باشد. او نگرش انیشتین را محترم می شمارد اما هیچ حرمتی برای ادیان سنتی قائل نیست. از نظر او ادیان در برابر انتقاد مصونیتی یافته اند که شایستگی آن را ندارند.

او در فصل دوم به فرضیه وجود خدا می پردازد و اظهار دارد که به این فرضیه نیز باید مانند سایر فرایض با شک و تردید نگاه کرد و آن را مورد بررسی قرار داد. داوکینز معتقد است اگرچه نمی توان عدم وجود خدا را اثبات کرد اما عدم وجود پری دندان را نیز نمی توان اثبات کرد و این دلیلی بر وجود آن ها نیست.

ریچارد داوکینز در فصل چهارم نیز به احتمالات عدم وجود خدا می پردازد و از فصل پنجم به بعد دین و ریشه های آن را مورد بررسی و انتقاد قرار می دهد و معتقد است که کودکان نباید با دین والدین خود سنجیده شوند و باید آزاد باشند. او در ضمیمه کتاب خود این کتاب را برای افرادی مناسب دانسته است که برای رهایی از دین نیاز به کمک دارند.

درباره کتاب پندار خدا

نسخه انگلیسی زبان کتاب غیر داستانی پندار خدا تا ماه نوامبر سال 2007 بیش از 1.5 میلیون نسخه به فروش رسید. پس از آن نیز به بیش از 31 زبان زنده دنیا ترجمه شد و در ماه نوامبر سال 2006 به عنوان دومین کتاب پرفروش آمازون معرفی شد.

این کتاب همچنین در ماه نوامبر سال 2007 به رتبه چهارم کتاب های پرفروش غیر داستانی نیویورک تایمز رسید و تا 51 هفته در فهرست پرفروش ها ماند.

اگرچه این کتاب با موفقیت بسیار زیادی رو به رو شد و توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد اما مخالفان زیادی نیز داشت و چندین کتاب علیه آن نوشته شد. این کتاب با واکنش های مختلفی رو به رو شد و حتی برخی خداناباورها نیز آن را مذمت کرده و اثری غیر منسجم دانسته اند.

کتاب پندار خدا توسط ارول کارسلان در ترکیه ترجمه و چاپ شد اما پس از گذشت مدتی کوتاه و به دلیل شکایتی مبنی بر حمله به ارزش های مقدس این ناشر و نویسنده ترک روانه زندان شد اما جدود یک سال بعد تبرئه شد.

کتاب پندار خدا به استثنای دو بخش آن در سال 2007 توسط ا.فرزام به فارسی ترجمه شد اما به دلیل عدم امکان انتشار در ایران تنها به شکل پی دی اف منتشر شد. این کتاب بعدها توسط م.تهرانی با عنوان توهم خدا به صورت کامل ترجمه شده و به چاپ رسید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا