چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

دزیره اثر آن ماری سلینکو

دزیره – معرفی کتاب

رمان دزیره اثر آن ماری سلینکو، نویسنده اتریشی برای اولین بار در سال 1951 منتشر شد. این رمان در مورد شخصی به نام دزیره کلاری، ملکه سوئد و نروژ و زن مورد علاقه ناپلئون بناپارت است.

خلاصه رمان دزیره

رمان دزیره یک رمان تاریخی است که بر اساس وقایع و رویدادهای نیمه دوم قرن هجدهم و در عصر ناپلئون نوشته شده است. دزیره کلاری ملقب به دزیدریا، ملکه سوئد و نروژ دختر فرانسیس کلاری، تاجر ابریشم در سال 1777 میلادی در مارسی فرانسه به دنیا آمد.

داستان به صورت خاطراتی که دزیره در دفتر خاطراتی که از پدرش هدیه گرفته است نوشته شده و از زبان اول شخص روایت می شود. در این رمان اطلاعات خوبی در مورد زندگی دزیره کلاری و شخصیت های هم عصر او در فرانسه به دست خواهید آورد.

داستان از جایی آغاز می شود که برادر ناپلئون در زمانی که او تنها یک سرباز ساده بود با خواهر دزیره ازدواج می کند. دزیره و ناپلئون نیز عاشق یکدیگر می شوند و پس از مدت ها نامزد می کنند. تا اینکه ناپلئون پس از گذشت دو سال این نامزدی را به هم می زند و با شخص دیگری به نام ژوزفین دوبوهارنه ازدواج می کند. وقتی دزیره از این ازدواج مطلع می شود نامه ای به ناپلئون می نویسد و او را مسئول بدبختی خود می داند و اظهار می کند که هنوز او را فراموش نکرده است.

دزیره نیز پس از مدتی با ژنرال ژان باتیست برنادوت ازدواج می کند. ژنرال برنادوت فردی مدیر و با تجربه بود که در سال 1810 رسما پادشاه کشور سوئد شد و دزیره نیز به عنوان همسر او ملکه این کشور گردید. دزیره پس از فوت شوهر خود در سال 1844 قصد داشت از این مقام استعفا دهد و نزد خانواده خود در آمریکا بازگردد. اما ملت سوئد این اجازه را به او ندادند.

درباره رمان دزیره

کتاب دزیره یکی از رمان های طولانی در ادبیات داستانی جهان به حساب می آید. زیرا نویسنده تمام داستان را با جزئیات کامل تعریف کرده و به تصویرسازی وقایع مهم و تاریخی پرداخته است. سیر کلی داستان از نوجوانی تا هنگام مرگ دزیره و رویدادهای مختلفی که در این دوره اتفاق افتاده است را در بر می گیرد. این رمان دارای 750 صفحه است که به لطف رویدادهای جذاب و هیجان انگیز خود خواننده را از همان ابتدا جذب می کند. اگرچه این رمان در اصل یک رمان تک جلدی است اما بسیاری از ناشران ایرانی آن را در دو جلد مجزا به چاپ رسانده اند.

رمان دزیره اثر آن ماری سلینکو در سال 1951 به چاپ رسید و پس از گذشت مدت بسیار کوتاهی بر سر زبان ها افتاد. این رمان اکنون یکی از پرطرفدارترین رمان های جهان به شمار می رود. رمان دزیره به اغلب زبان های زنده دنیا ترجمه شده و چند مترجم ایرانی نیز آن را به فارسی ترجمه کرده اند. یکی از بهترین ترجمه های موجود از این کتاب ترجمه ایرج پزشکزاد، مترجم توانمند ایرانی است که با زبانی سلیس این داستان تاریخی را روایت کرده است.همچین ترجمه پرویز شهیدی نیز یکی از ترجمه های معتبر این کتاب است که تا کنون به چاپ رسیده است.

داستان دزیره توسط کارگردان های مختلفی به فیلم تبدیل شده است. فیلم دزیره توسط هنری کاستر، کارگردان آمریکایی ساخته شده و مارلون براندو و جین سیمونز در نقش ناپلئون و دزیره به ایفای نقش در آن پرداخته اند. بسیاری از افراد بر این باورند که دیدن فیلمی که کتاب آن را خوانده اند چندان جذاب نیست. اما با تماشای فیلم دزیره داستان کتاب و حال و هوای تاریخی آن را بهتر درک خواهید کرد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا