چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

خون خورده اثر مهدی یزدانی خرم

خون خورده – معرفی کتاب

کتاب خون خورده آخرین اثر نویسنده و روزنامه نگار معاصر ایرانی، مهدی یزدانی خرم است که در سال 1397 منتشر شد. در این کتاب داستان پنج برادر گم شده در دهه 60 را روایت می شود.

خلاصه رمان خون خورده

رمان خون خورده روایتگر داستان پنچ برادر است که در دهه 60 در شهرهای تهران، مشهد، آبادان و بیروت گم شده اند. برادران سوخته که سرنوشتی ناراحت کننده برای هر یک از آن ها رقم خورده و سرنوشتی تلخ را پشت سر می گذارند.

این رمان به نوعی ادامه دو اثر قبلی مهدی یزدانی خرم تحت عناوین به گزارش هواشناسی فردا این خورشید لعنتی و سرخ سفید است. داستان این کتاب یادآور جنگ های صلیبی است که در بازه زمانی 1360 تا 1367 و بخشی از آن در سال های اخیر اتفاق افتاده است.

محسن مفتاح جوانی بیست و هشت ساله است که می خواهد برای گرفتن مدرک دکتری به بیروت برود. اما بر سر مزار این پنج برادر می رود و سرنوشت آن ها که با مرگ گره خورده است را در میان جریان های سیاسی، تاریخی و عاشقانه به تصویر می کشد. هر یک از این پنج برادر که برادران سوخته نام دارند، در نقاط مختلفی از جمله تهران، مشهد، بیروت و آبادان به سرنوشتی مشابه دچار می شوند.

ناصر سوخته باستان شناس است. مسعود از سربازان جنگی است که در شکست محاصره آبادان جنگیده است. منصور عکاس است و به شهرت جهانی فکر می کند. محمد عاشق دختری توده ای شده و حالا مارکسیست شده است و طاهر نیز در موشک باران تهران از بین رفته است.

درباره رمان خون خورده

کتاب خون خورده نه یک اثر تاریخی است و نه شباهتی به داستان های کلاسیک دشوار دارد. خون خورده از زبان راوی روایت می شود و کل داستان در سلطه دو روح سرگردان قرار دارد که همین جذابیت داستان را دوچندان می کند. این دو روح سرگردان در طول داستان با سرنوشت خود را روایت کرده و داستان را به جذاب ترین شکل ممکن ادامه می دهند. در کتاب های قبلی نویسنده نیز شاهد این دو روح سرگردان بوده ایم که گاه داستان را به شکلی طنز آمیز پیش می برند.

نویسنده برای روایت داستان خون خورده فارغ از زمان و مکان و با استفاده از روش سیال ذهن به هر نقطه ای از تاریخ سفر می کند. تعداد زیادی از نویسندگان هستند که با استفاده از این روش داستان های جذاب خلق کرده اند. یکی از برجسته ترین آثار ایرانی که با استفاده از عنصر ادبی جریان سیال ذهن نوشته شده است، رمان شازده احتجاب اثر هوشنگ گلشیری است.

مهدی یزدانی خرم در روایت داستان های خود از روش های خیر خطی استفاده کرده و خواننده را در زمان ها و مکان های مختلف قرار می دهد. او اغلب با استفاده از دو تکنیک تعلیق و گوتیک آثاری متفاوت خلق می کند. در سبک گوتیک معماری جایگاه ویژه ای دارد. از این رو نویسنده تمام بناها را با جزئیات کامل توصیف می کند که این سبک در کتاب خون زده کاملا ملموس است.

اگرچه متن کتاب خون خورده دارای پرش های زیادی است اما خواندن آن اصلا برای خواننده دشوار نیست و کشش آن به قدری زیاد است که خواننده را تا آخرین لحظه به دنبال خود می کشاند.

کتاب خون خورده توسط نشر چشمه در سال 1397 منتشر شد و در مدتی زمانی بسیار کوتاه به چاپ سوم رسید. در این کتاب از عشق، آزادی، اسارت و تاریخ گفته شده است و در دسته کتاب هایی قرار می گیرد که ذهن شما را تا مدت ها درگیر خواهد کرد. زیرا نویسنده به جاهایی وارد می شود که از نظر سایرین مغفول مانده اند. کتاب های یزدانی خرم طرفداران زیادی در ایران و در برخی کشورهای خارجی همچون ترکیه دارد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا