چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

کتابخانه دیجیتال

کتابخانه دیجیتال چیست؟

در این بخش با کتابخانه دیجیتال آشنا می شوید. انتشارات اندیشمند قادر است کتاب شما را به صورت الکترونیکی عرضه نماید. کتابخانه های دیجیتالی کتابخانه هایی هستند با همان اهداف ، عملکردها و آرمان های کتابخانه سنتی که لزوما برای جامعه ای خاص از استفاده کنندگان سازماندهی شده اند.

امروزه دسترسی کاربران کتابخانه های دانشگاهی به روزآمدترین منابع علمی در کوتاه ترین زمان ممکن، ضرورتی است که این کتابخانه ها را در ارائه پیشرفته ترین خدمات اطلاع رسانی ناگزیر می سازد. کتابخانه ها برای ایفای رسالت سنگینی که در جهت ارایه خدمات اطلاع رسانی نوین بر دوش دارند، نیازمند به کارگیری فن آوری اطلاعات در پیچیده ترین سطوح ممکن هستند. فن آوری اطلاعات که کتابخانه به مفهوم امروز، بدون آن معنا نمی یابد، ضرورتا" متکی بر عناصر بنیادینی است که زیرساخت فن آوری اطلاعات را تشکیل می-دهند.
کتابخانه دیجیتال، کتابخانه ای است که منابع و خدمات کتابخانه ای را به صورت دیجیتال در اختیار کاربران قرار می دهد . 
این کتابخانه ها در راستای توسعه کتابخانه ها از اواسط سده بیستم به بعد مطرح شدند و از اواخر همین سده پا به عرصه وجود گذاشتند. این کتابخانه هادر امتداد توسعه و پیشرفت کتابخانه های سنتی مطرح شدند ونسل جدیدی از کتابخانه های دیجیتال را معرفی کردند.
با نگاهی گذرا، به خوبی می توان دریافت که همگام با تحولات نظام آموزش و حرکت به سوی آموزش های الکترونیکی، کتابخانه ها نیز باید مسیر خود را به سمت دیجیتالی شدن تغییر دهند تا بتوانند با تغییر نقش خود، جایگاه خود را حفظ نمایند و متناسب با نیاز جامعه خود، نسبت به ارایه خدمات جدید توانا باشند. پیوند کتابخانه ها، فن آوری اطلاعات، و آموزش با یکدیگر اتحاد سه جانبه ای است که کشورهای توسعه یافته در راه نیل به اهداف آموزش خود به لزوم آن واقف هستند و کشورهای در حال توسعه باید به آن عنایت بیشتری داشته باشند.
کتابخانه های دیجیتالی کتابخانه هایی هستند با همان اهداف ، عملکردها و آرمان های کتابخانه سنتی که لزوما برای جامعه ای خاص از استفاده کنندگان سازماندهی شده اند. در این تعریف "کتابخانه های دیجیتالی " سازمان های هستند متشکل از کارکنانی متخصص جهت سازماندهی و انتخاب منابع که امکان دسترسی فکری، تفسیر، توزیع و نگهداری بی عیب و نقض منابع مذکور را فراهم می کنند. کارکنان کتابخانه دیجیتالی اطمینان دارند که آثار دیجیتالی گردآوری شده در مجموعه به منظور دسترسی سریع و مقرون به صرفه برای استفاده جامعه ای خاص از استفاده کنندگان یا مجموعه ای از چند جامعه در مدت زمان طولانی پایدار خواهند بود.
کتابخانه های دیجیتالی اطلاعات سازماندهی شده و با کیفیت بالا را فراهم می کنند بسیاری از ویژگی های پیشرفته کتابخانه دیجیتالی متکی به فراداده است. کتابداران به منابع موجود در فهرست ها یا مجموعه های دیگر از طریق فراداده ها توصیف می کنند که این امر دستیابی به اطلاعات را تسهیل می کند..
یک کتابخانه دیجیتالی، چیزی جز خدمات اطلاعاتی کتابخانه ای توزیعی نیست که به صورت فیزیکی، مجازی و با ترکیبی از هر دو ارایه شود و در آن حجم نسبتا" زیادی از منابع اطلاعاتی تنها در قالب دیجیتالی قابل دسترسی باشندکتابخانه های دیجیتالی، کتابخانه هایی هستند که استفاده کنندگان از نقاط مختلف جهان می توانند به آن دسترسی پیدا کرده و انواع مختلفی از اطلاعات را شامل متن،صوت، تصویر، ویدئو و .... را بازیابی کنند.
مفهوم کتابخانه های دیجیتال اولین بار در سال 1940، توسط بوش وانه وار در مورد سیستم می ماکس بصورت شفاف تعریف شد. سیستم می ماکس یک کتابخانه دیجیتال مربوط به آینده بود، در این سیستم چنین تصور می شد که یک فرد می تواند همه کتاب ها، دفاتر و ارتباطاتش را دریک دستگاه ذخیره کند.
ایجاد کتابخانه دیجیتالی مستلزم دسترسی به متن کامل منابع اطلاعاتی در قالب کامپیوتری است و این اطلاعات می تواند تنها نوشتاری نباشد.
  یک کتابخانه دیجیتالی از تعداد زیادی رایانه تشکیل شده که به وسیله یک شبکه متصل شده اند. مهم ترین شبکه اینترنت است که به وجود آمدن آن به عنوان یک شبکه قابل انعطاف، ارزان و جهانی عامل موثر در توسعه کتابخانه های دیجیتالی شده است.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا