چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

راهکارهای مفید برای نگارش کتاب های داستانی

نکات نگارش کتاب – نگارش و چاپ کتاب

اگر به این نکته باور داشته باشیم که تمامی نویسندگان از ابتدا نویسنده نبوده و برای رسیدن به این درجه تلاش کرده اند، هرگز امید خود را از دست نخواهیم داد و همواره به یادگیری ادامه خواهیم داد. در این بخش به تعدادی از مهم ترین نکات نگارش کتاب اشاره خواهیم کرد.

هراس از نوشتن کتاب

اگر آرزو دارید روزی یک نویسنده موفق شوید و کتاب های شما با استقبال مواجه شود، باید همواره تلاش کرده و هرگز یادگیری را متوقف نکنید. موفقیت برای هیچکس یک شبه اتفاق نمی افتد و تمامی نویسندگانی که اکنون ده ها کتاب پر طرفدار از خود به جای گذاشته و نام آن ها در تاریخ ادبیات ماندگار شده است، بارها در طول حرفه خود با شکست مواجه شده اند. در این بخش تعدادی از نکات نگارش کتاب را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

در قدم اول بهتر است همیشه قلم و کاغذ به همراه داشته باشید. اگرچه این شیوه کمی سنتی به نظر می رسد اما هرگاه که ایده ای به ذهن شما خطور کند ممکن است دسترسی به لپ تاپ یا کامپیوتر نداشته باشید. اما می توانید ایده خود را بلافاصله روی کاغذ یادداشت کنید.

از نوشتن هراس نداشته باشید. برخی افراد ایده های زیادی در ذهن دارند اما وقتی نوبت به نوشتن می رسد قادر به پیاده کردن ایده های خود نیستند و با مشکل مواجه می شوند. هر آنچه در ذهن دارید روی کاغذ بیاورید. این کاغذها متعلق به شما هستند و قرار نیست کسی آن ها را همان لحظه به چاپ برساند. از این رو بهتر است تمام افکار و ایده های خود را با تمام کاستی ها بر روی کاغذ بیاورید. این کار به شما کمک می کند تا ایده های خود را مرور کرده و آن ها را پرورش دهید.

ایده پردازی در نگارش کتاب

اگر می خواهید یک کتاب داستانی نگارش کنید، بهتر است در ابتدا ایده اولیه ای که در ذهن دارید را روی کاغذ بیاورید. اصلا نیازی نیست که از همان ابتدا تمام داستان را با تمام جزئیات در ذهن داشته باشید. طرح اولیه داستان کافی است تا بتوانید به مرور زمان آن را بال و پر داده و داستان خود را تکمیل کنید. ممکن است در مرور زمان داستان شما به یک رمان 300 صفحه ای و یا یک داستان 100 صفحه ای تبدیل شود. اما به یاد داشته باشید که نوشتن را هرگز رها نکنید. برنامه ریزی کرده و به صورت پیوسته نگارش کنید تا رشته کار از دست شما خارج نشود.

به شخصیت های کتاب خود اهمیت دهید. تعداد شخصیت ها در کتاب چندان اهمیت خاصی ندارند. مهم نحوه شخصیت پردازی نویسنده است. بهتر است شخصیت های داستان خود را روی یک کاغذ جداگانه و در یک جدول دسته بندی کنید. هرگز شخصیت های خود را بلاتکلیف رها نکنید و نگذارید ابهامی در ذهن خواننده کتاب ایجاد شود.

Description: ترجمه کتاب و چهار نکته طلایی برای مترجمان - انتشارات نارون دانش

ویرایش نسخه اولیه کتاب

یکی از مهمترین نکات نگارش کتاب، ویرایش آن است. هرگز نسخه اولیه کتاب خود را در اختیار انتشارات قرار ندهید. کتاب خود را بارها و بارها خوانده و آن را ویرایش کنید. در ویرایش داستان خود بی رحم باشید. خود را جای خوانندگان قرار دهید. اگر فکر می کنید قسمتی از کتاب مبهم است و یا سیر اتفاقات منطقی نیست، حتما داستان را ویرایش کنید. گاهی اوقات ممکن است در روند ویرایش ایده های جدید به ذهن شما خظور کند که باعث بهتر شدن داستان می شود. از این رو بهتر است کتاب خود را به دقت و با بی رحمی تمام ویرایش کنید تا به اثری بهتر دست پیدا کنید. همچنین می توانید از دوستان و آشنایان خود نیز کمک بگیرید و از آن ها بخواهید کتاب شما را خوانده و نظرات خود را صادقانه اعلام کنند.

از دیگر نکات مهم این است که همواره مشغول مطالعه باشید و از یادگیری دست نکشید. با خواندن کتاب هایی با موضوعات و ژانرهای متفاوت می توانید نکات زیادی بیاموزید.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا