چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

اهداف و مزایای نوشتن کتاب

هدف از نوشتن کتاب – چرا کتاب می نویسیم؟

سالانه افرادی زیادی اقدام نوشتن و چاپ کتاب می کنند. این کتاب ها توسط افرادی با روحیات متفاوت و در ژانرهای مختلف نوشته می شود. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که هدف از نوشتن کتاب چیست؟

هدف از نوشتن کتاب چیست؟

افراد زیادی تمایل به نگارش و چاپ کتاب دارند. تمامی این افراد صرفا نویسنده نمی باشند بلکه هر شخصی هدف خاصی از نگارش کتاب دارد. یکی از بزرگترین این اهداف برای بسیاری از نویسندگان، دیده شدن و به شهرت رسیدن است.

هدف از نوشتن کتاب برای اشخاص مختلف، متفاوت است. یک شاعر یا داستان نویس می خواهد اشعار و داستان های کوتاه و بلند خود را چاپ کرده و علاوه بر به اشتراک گذاشتن آن ها با دیگران، از سود مادی آن نیز استفاده کرده و کسب درآمد کند. این اشعار و داستان ها اغلب جنبه های سرگرم کننده و یا آموزنده دارند. اساتید دانشگاهی می خواهند حاصل سال ها تدریس و پژوهش خود را در قالب کتاب درآورده و آن را در اختیار دانشجویان خود قرار دهند. همچنین جایگاه علمی این افراد با چاپ کتاب تغییر کرده و اعتبار آن ها بین اهالی علم بیشتر می شود.

از دیگر افرادی که علاقه زیادی به چاپ کتاب دارند، می توان به دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی اشاره کرد. این افراد اغلب با تبدیل پایان نامه های خود به کتاب، امتیاز زیادی کسب می کنند. داشتن یک کتاب چاپ شده تاثیر زیادی در مصاحبه دکتری و دفاع از پایان نامه خواهد داشت. حتی برخی از این دانشجویان که پایان نامه های سطح بالا با موضوعات بکر ارائه داده اند، کتاب خود را با تیراژ بالا به چاپ رسانده و آن را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند تا علاقه مندان بتوانند از آن استفاده کنند. همچنین چاپ کتاب در آینده شغلی آن ها نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.

مخاطب خود را شناسایی کنید

یک نویسنده برای موفقیت بیشتر در ابتدا باید هدف خود را از نگارش یک کتاب مشخص کند تا با ریسک های کمتری در طول مسیر مواجه شود. نوشتن یک کتاب و چاپ آن ریسک های زیادی دارد. یکی از بزرگترین ریسک ها به فروش نرسیدن یک کتاب است. اگر هدف از نوشتن کتاب مشخص باشد، میزان این ریسک ها کاهش می یابد. برای مثال یک نویسنده باید به خوبی مخاطب خود را شناسایی کند. اگر برای کودکان کتاب می نویسید، باید نیازهای آن ها را بشناسید و آن ها را در کتاب خود اعمال کنید. برای مثال کتاب های رنگارنگ و پر نقش و نگار جذابیت زیادی برای کودکان دارند. اما تصویرهای موجود در کتاب های کودک علاوه بر سرگرم کننده بودن باید حاوی مطالب آموزشی و اخلاقی مناسب سن کودک باشند تا نظر والدین را نیز به خود جلب کنند.