چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

نحوه تالیف و چاپ یک کتاب

قوانین تالیف کتاب – چاپ کتاب

مولف و گردآوردنده با یکدیگر تفاوت دارند. اگر شما یک مولف هستید باید قوانین تالیف کتاب را رعایت کنید. در این بخش تفاوت ها و قوانین موجود را بررسی خواهیم کرد.

توانایی تالیف یک کتاب

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که توانایی نوشتن در ذات انسان ها وجود دارد. برای مثال در تالیف کتاب های درسی و دانشگاهی، بسیاری از اساتید با سواد، قدرت بیان خوبی برای رساندن مفهوم خود به مخاطب ندارند. شاید این حرف تا حدودی درست باشد، اما توانایی نوشتن به تنهایی کافی نیست و نویسندگان باید قوانین تالیف کتاب را نیز رعایت کنند.

هر نویسنده نمی تواند یک مولف باشد. آثار گردآوری شده و آثار تالیفی با یکدیگر متفاوت هستند. حتما پیش آمده است که با کتاب هایی رو به رو شده باشید که بر روی جلد آن ها کلمه مولف و در برخی موارد گردآورنده درج شده باشد. این دو کلمه په تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ برخی از افراد تصور می کنند که نویسنده برای بازی با کلمات و به صورت دلخواه از این دو عنوان استفاده می کند. اما این تصور یک تصور کاملا اشتباه است.

مولف چه کسی است؟

مولف به شخصی گفته می شود که کتاب خود را با استفاده از تحقیقات و پژوهش های خود نوشته باشد. یعنی فردی که ادعای تالیف یک کتاب علمی را دارد، باید سابقه پژوهشی پرباری داشته باشد. البته چیزی که در بسیاری از مواقع با آن مواجه می شویم، استفاده به اشتباه از این دو کلمه توسط نویسنده است. در کشور ما بسیاری از افراد بدون هیچ سابقه پژوهشی و صرفا با جمع آوری یافته های سایرین دست به چاپ کتاب زده و خود را یک مولف می دانند. همچنین بسیاری از افراد دست به ترجمه آثار خارجی زده و نام خود را به عنوان مولف اثر درج می کنند. این کار نه تنها یک تالیف نیست، بلکه بسیار غیر اخلاقی بوده و سرقت علمی محسوب می شود.

قوانین تالیف کتاب

در نتیجه یکی از مهمترین قوانین تالیف کتاب این است که کتاب و مطالب موجود در آن به خود شما تعلق داشته باشند. البته پژوهش های علمی اغلب با استفاده از اطلاعات موجود در گذشته انجام می شود و نمی توان ادعا کرد که صد درصد مطالب مربوط به نویسنده اثر می باشد. اما کلیات مطالب و نتیجه گیری ها باید حاصل تحقیقات مولف کتاب باشد. در غیر این صورت کتاب شما یک کتاب تالیفی نیست و شما آن را گردآوری کرده اید. تالیف یک کتاب علمی امتیاز بیسار بالایی دارد و کار بسیار سطح بالا و زمان بری می باشد. اگر شما هیچگونه پژوهش و کار علمی انجام نداده و تمام اطلاعات خود را از منابع موجود الهام گرفته باشید، کتاب شما یک اثر گردآوری شده بوده و شما یک گردآورنده هستید. اما گردآوری کتاب نیز اصول خاص خود را دارد. شما باید در صورت استفاده از اطلاعات سایرین، حتما به نام کتاب و یا مقاله موجود استناد کنید. در غیر این صورت اثر شما به یک سرقت علمی تبدیل می شود.

سایر قوانین تالیف کتاب نه تنها برای کتاب های تالیفی، بلکه برای نوشتن هر کتابی صدق می کنند. در وهله اول باید قواعد نگارشی را به خوبی رعایت کنید. غلط های املایی در بسیاری از مواقع باعث درک اشتباه کلمه یا جمله می شوند و به متن آسیب می رسانند.

نگارش و چاپ کتاب

بسیاری از افراد به اصطلاح قلم خوبی دارند و قادر هستند مخاطب را به خود جذب کنند. اما شما نیز می توانید با رعایت نکات و قوانین موجود یک اثر خوب از خود به جای بگذارید.

پس از نگارش کتاب یک ناشر مناسب برای کتاب خود پیدا کرده و آن را به دست ناشر بسپارید. سایر مراحل بر عهده ناشر خواهد بود. صفحه آرایی، طراحی جلد، دریافت شابک و فیپا، اخذ مجوز وزارت ارشاد و اعلام وصول و در نهایت چاپ کتاب از کارهایی است که بر عهده ناشر می باشد. محتوای کتاب به همراه تمامی مراحل ذکر شده دست در دست هم داده و کتاب شما را شکل می دهند. پس باید علاوه بر تمرکز بر روی محتوای قوی، به سایر نکات از جمله صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب نیر دقت کنید تا بتوانید یک اثر خوب از خود به جای بگذارید.

انتشارات زرین اندیشمند با چندین سال تجربه و ارائه آثار با کیفیت، شما را در تمامی مراحل چاپ کتاب یاری خواهد کرد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا