چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

کتاب اتاق اثر اما داناهیو

اتاق – معرفی کتاب

رمان اتاق توسط اما داناهیو، نویسنده ایرلندی-کانادایی نوشته شده و در سال 2010 به چاپ رسید. این کتاب روایت کننده داستانی به نام جک است که به همراه مادر خود در یک اتاق مبحوس شده است.

خلاصه رمان اتاق

داستان رمان اتاق از زبان یک پسر بچه پنج ساله به نام جک روایت می شود که به همراه مادر خود در یک اتاق زندگی می کند. او در همین اتاق به دنیا آمده و تا به حال دنیای بیرون را ندیده است. تمام دنیای او در یک اتاق خلاصه می شود و هیچ تصویر ذهنی از دنیای بیرون ندارد. زندگی جک به همان اتاق کوچک در دل خانه ای دور افتاده خلاصه شده است و او مشکلی با این قضیه ندارد. زیرا تمام دنیا همان اتاق کوچک است. اما زندگی برای مادر جک که پیش از این در بیرون از اتاق زندگی می کرده و با دنیای بیرون در تعامل بوده است، بسیار دشوار و سراسر شکنجه است.

شخصی به نام نیک پیر، جک و مادرش را در اتاق زندانی کرده و خودش به راحتی همچون یک انسان عادی در دنیای واقعی کار و زندگی می کند. در حالی که آزار و اذیت و شکنجه های بسیاری بر مادر جک روا داشته است که در طول کتاب تجربیات دردناک مادر را می خوانیم.

کتاب به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول دوران اسارت جک و مادرش در اتاق و رنج های که کشیده اند را روایت می کند. بخش دوم نیز به رهایی ازاتاق و تجربه دنیای واقعی و مواجه شدن با جامعه می پردازد. هر دو بخش از زبان جک روایت می شوند و این مساله یکی از نقاط قوت کتاب است.

در ابتدای داستان نویسنده تلاش می کند به آرامی و با توصیف فضا و حالات مادر و کودک، خواننده را وارد ماجرا کند. در قسمت هایی از داستان که نیک پیر وارد اتاق می شود شوک زیادی به خواننده وارد می شود. احتمالا به همین دلیل است که نویسنده راوی داستان را یک کودک پنج ساله که تا به حال از اتاق خارج نشده، انتخاب کرده است. تا همه چیز در اتاق خلاصه شود و مخاطب به ناچار در چارچوب اتاق بماند و نتواند از آن فضای کوچک و خفقان آور خارج شود. جک از زمانی که چشم باز کرده اتاق را دیده و تمام ذهن او محدود به همان آتاق کوچک است. پس بهترین گزینه برای نویسنده جک پنج ساله می باشد.

درباره کتاب اتاق

کتاب اتاق که در پنج فصل با نام های هدایا، برملا شدن دروغ ها، مردن، بعد و زندگی کرده نوشته شده از یک داستان واقعی الهام گرفته شده است. یک مرد اتریشی دختر خود را به مدت 24 سال در یک اتاق حبس کرد و از او صاحب هفت فرزند شد. فیلیکس، کوچکترین فرزند او در زمان فاش شدن این راز هولناک 5 سال داشت.

این رمان از آثار برجسته اما داناهیو است که احساسات شما را به شدت تحریک می کند. این کتاب در سال 2010 نامزد دریافت جایزه من بوکر شد و در همان ابتدای انتشار به یکی از موفق ترین آثار روایی داستانی تبدیل شد. این کتاب به سرعت نظر مخاطبان و منتقدان را به خود جلب کرده و جوایز زیادی به دست آورد. همچنین مدت کمی پس از انتشار در صدر جدول کتاب های پرفروش نیویورک قرار گرفت.

این رمان به دلیل پرداختن بسیار هنرمندانه به یک داستان واقعی و مبتنی بودن بر مسائل روانشناختی و فلسفی، احساسات خواننده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و تا مدت های ذهن ها را به خود درگیر می کند.

Description: گیشه: معرفی فیلم Room - زومجی

در سال 2015 فیلمی با همین نام ساخته شد که کارگردانی آن بر عهده لنی آبرهامسون بود. این فیلم محصول مشترک بریتانیا، آمریکا و کانادا می باشد. فیلم اتاق در مراسم اسکار و گلدن گلوب به جوایز متعددی دست پیدا کرد و بری لارسون در نقش مادر داستان موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر زن اسکار شد.

رمان اتاق در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفت و به زبان های زیادی ترجمه شد. مترجمین فارسی زبان نیز به ترجمه این اثر پرداختند. بهترین ترجمه موجود از این اثر ترجمه علی قانع است که در سال 1390 در انتشارات آموت به چاپ رسید. مترجمان دیگر همچون محمد جوادی از نشر افراز، علی منصوری از نشر روزگار، حکیمه مردانی از نشر امیرکبیر و محسن خادم از نشر داریوش در سال های اخیر به ترجمه این اثر پرداخته اند.

پرسش پاسخ

۱۸-۰۴-۱۳۹۹

علی قانع:

متشکرم بابت لطفی که به کتاب و همینطور به بنده داشتید. با مهر/ علی قانع

پرسش پاسخ

کارشناس اندیشمند

موفق و پیروز باشید

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا