چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

ندای کوهستان اثر خالد حسینی

ندای کوهستان – معرفی کتاب

کتاب ندای کوهستان اثر خالد حسینی، نویسنده مشهور اهل افغانستان است که برای اولین بار در سال 2013 توسط انتشارات ریورهد بوکس در آمریکا منتشر شد.

خلاصه رمان ندای کوهستان

داستان ندای کوهستان روایت کننده داستان یک خانواده افغان است که در سال 1952 در دهکده ای فرضی به نام شادباغ در افغانستان زندگی می کنند. صبور کشاورز فقیری است که همسر خود را در زایمان از دست داده و به همراه پروانه، همسر دوم خود و دو فرزندش عبدالله و پری زندگی می کند. عبدالله 10 سال دارد و پس از مرگ مادر از پری که حالا دختری 3 ساله است مواظبت می کند.

نبی، برادر پروانه به کابل می رود تا نزد شخص ثروتمندی به نام آقای وحدتی به کار مشغول شود. او در آنجا متوجه می شود که آقای وحدتی و همسرش قادر به بچه دار شدن نیستند. از این رو تصمیم می گیرد پری را به این خانواده بفروشد. در پی فروش پری به این خانواده، عبدالله که علاقه شدیدی به خواهرش دارد، او را از دست داده و ضربه سختی می خورد. پری پس از گذشت چند سال به همراه خانواده ای که سرپرستی او را بر عهده گرفته اند به فرانسه مهاجرت می کند. اما عبدالله هیچوقت خواهر خود را فراموش نمی کند. در این بین اتفاقات زیادی بروز می دهد و خانواده عبدالله درگیر ماجراهای زیادی می شوند. در نهایت او نیز از کالیفرنیا سر در می آورد.

پس از گذشت چندین سال، پری متوجه می شود که فرزند واقعی خانواده وحدتی نیست و در پی یافتن واقعیت راهی سفر می شود. او در نهایت موفق به دیدار عبدالله می شود، اما این دیدار آنطور که خواننده انتظار دارد پیش نمی رود.

درباره کتاب ندای کوهستان

کتاب ندای کوهستان دارای 9 فصل است که هر یک از این فصل ها از زاویه دید شخصیت های مختلف بیان شده است و هر یک از روایت ها در رابطه با روایت دیگران هستند. خالد حسینی داستان این کتاب را به شکل تکه تکه و روان روایت کرده و از دید یکی از منتقدان لس آنجلس تایمز، سبک این کتاب با داستان کلاسیک هزار و یک شب مقایسه شده است.

این داستان همچون دیگر آثار نویسنده، یعنی کتاب های بادبادک باز و هزار خورشید تابان در مورد افغانستان و مردم آن است و از روایت های تو در تو بهره می گیرد. حسینی در این کتاب به روابط بین خواهر و برادر، والدین و فرزندان، خواهر و برادر و ایثارگری پرداخته است. او در این رمان از روش های متفاوت تری برای نویسندگی بهره گرفته است. از این رو این کتاب تا حدی با آثار دیگر نویسنده تفاوت دارد. برخی نشریات بلافاصله پس از انتشار کتاب ندای کوهستان از آن استقبال کرده و نوشتند که خالد حسینی به نظرات منتقدان اهمیت داده است. زیرا پیش از این بسیاری از منتقدان عقیده داشتند که کتاب های قبلی این نویسنده شروع و داستان بسیار خوبی داشته اما پایان بندی آن ها ضعیف بوده است. اما در این کتاب مشکل حل شده و پایان بندی آن مورد پسند منتقدین واقع شده است.

این کتاب همچون داستان پریانی است که برعکس شده است. در ابتدا داستان با پدری بیچاره که در راه فروش کودک خود است آغاز می شود و سپس فراق و جدایی خواهر و برادر و پس از آن داستان های دیگر روایت می شود. در انتها نیز این دوری پایان می یابد. اما این پایان چیزی نیست که ما انتظارش را می کشیدید. می توان گفت داستان های متعدد این کتاب با اشک و آه همراه هستند و رنج مردم را به تصویر می کشند.

به نقل از روزنامه گاردین، خالد حسینی سنت رمان نویسی در افغانستان را تقویت کرده است. اغلب رمان ها در گذشته و به زبان فارسی در ایران منتشر شده اند و اگر اثری به زبان پشتو وجود داشته باشد، در سطح جهانی منتشر نشده است. اما خالد حسینی جانی تازه به این سنت بخشیده است.

کتاب ندای کوهستان همچون سایر آثار این نویسنده افغان مورد توجه ایرانیان نیز قرار گرفت. بهترین ترجمه موجود از این کتاب ترجمه مهدی غبرائی از نشر چشمه می باشد. این کتاب با نام های دیگری همچون و کوهستان به طنین درآمد و یا نام و کوه ها بازگفتند نیز ترجمه و منتشر شده است اما در ایران بیشتر با نام ندای کوهستان شناخته می شود.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا