چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

جنگل نروژی اثر هاروکی موراکامی

جنگل نروژی – معرفی کتاب

جنگل نروژی اثر هاروکی موراکامی نویسنده مشهور ژاپنی است که در سال 1987 به چاپ رسید. این کتاب تقریبا سی سال پس از چاپ در ایران ترجمه شد.

خلاصه کتاب جنگل نروژی

جنگل نروژی روایت یک داستان عاشقانه است اما نه عاشقانه ای معمولی. داستان با سفر واتانابه 37 ساله به آلمان آغاز می شود. او با رسیدن به فرودگاه هامبورگ و شنیدن قطعه ای از گروه مشهور بیلتز با نام جنگل نروژی، خاطرات خود را در سال های دور به یاد می آورد. سال هایی که اتفاقات زیادی افتاده و زندگی او دچار تغییر و تحول کرده است.

واتانابه، دوستش کیزوکی و نااوکو، دوست دختر کیزوکی، سه دوست بسیار صمیمی و نزدیک بودند. کیزوکی به طور ناگهانی در روز تولد 17 سالگی خود خودکشی کرده و این دو را تنها می گذارد. مرگ کیزوکی ضربه شدیدی به دوستان او وارد می کند و واتاناپه و نااوکو غرق در سردرگمی و اندوه، زمان بیشتری را با یکدیگر سپری می کنند و به تدریج روابط آن ها عمیق شده و با یکدیگر وارد رابطه عاشقانه می شوند. اما نااوکو که دچار افسردگی شدی است، با نوشتن یک نامه و درخواست زمان بیشتر برای تفکر واتانابه را ترک می کند. واتانابه نیز در این بین دچار عذاب وجدان شده و یاد و خاطره کیزوکی او را دچار سر در گمی کرده است. از این رو توکیو را ترک کرده و با دختر بسیار متفاوتی به نام میدوری آشنا می شود و هرچه را در خود پیدا نکرده در او پیدا می کند. او در بین این کشمکش های احساسی در نهایت درمی یابد که دختر مورد علاقه اش کدام است و در انتهای داستان با او تماس گرفته و موضوع را با دختر در میان می گذارد.

موراکامی در کنار داستان های عاشقانه موضوع دیگری را نیز در کتاب مطرح می کند. جریانات دانشجویی و اعتراضات به وضعیت حاکم در دهه 60 که در این کتاب مطرح شده یکی دیگر از دلایل محبوبیت و متفاوت بودن این کتاب به ویژه در بین مردم ژاپن است.

داستان کتاب جنگل نروژی

جنگل نوروژی یک داستان قهرمان محور نیست و همین موضوع باعث می شود که خواننده با شخصیت های داستان هم ذات پنداری کند. شخصیت ها مانند انسان های معمولی هستند گه در طول زندگی روزمره خود با مشکلات زیادی مواجه شده و آسیب پذیر هستند.

زاویه دید کتاب اول شخص است و خواننده کاملا از ذهن راوی آگاهی دارد. در برخی از قسمت های کتاب زیاده گویی شده و جزئیات خارج از حوصله خواننده توصیف شده است. اما در بعضی قسمت ها چند ماه از داستان در چند پاراگراف کوتاه خلاصه شده و داستان به صورت فشرده روایت می شود. البته فضای داستان یک همچین روندی را می طلبد. زیرا نشان دادن مراحل رشد شخصیت و افکار واتانابه و سایر شخصیت های داستان یکی از اهداف کتاب بوده و به همین دلیل کتاب جنگل نروژی در دسته کتاب های تربیتی قرار می گیرد.

فضای کتاب آکنده از حس افسردگی است که خواننده آن را به خوبی در طول داستان حس می کند و این موضوع نشان دهنده قلم قدرتمند موراکامی است. طبق گفته نویسنده، او برای داستان های خود هیچ طرحی از پیش در نظر نمی گیرد و افکار خود را با داستان به جلو می برد و نمی داند در صفحه بعدی چه اتفاقی رخ خواهد داد.

کتاب چوب نروژی یا جنگل نروژی پس از انتشار با استقبال زیادی از سوی مردم مواجه شد و تنها در ژاپن حدود 12 میلیون نسخه از آن به فروش رسید و شهرت زیادی در کل دنیا برای او رقم زد. این داستان کاملا واقع گرایانه است و از رئالیسم جادویی در آن خبری نیست، بسیار مورد استقبال قرار گرفته و یک نقطه عطف برای نویسنده به حساب می آید.

این کتاب به زبان های متعددی ترجمه شد و پس از گذشت سی سال از انتشار به همت م. عمرانی و نیز مهدی غبرایی به زبان فارسی نیز ترجمه شد. ترجمه م. عمرانی توسط انتشارات آوای مکتوب در 384 صفحه وارد بازار شده است.

با اقتباس از کتاب جنگل نروژی فیلمی با همین نام در سال 2010 به کارگردانی ترن آن هونگ ساخته شد که با استقبال نسبتا خوبی از سوی مخاطبین و منتقدان رو به رو شد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا