چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

رعایت نکات لازم هنگام چاپ کتاب

چاپ کتاب – برای چاپ کتاب چه باید کرد؟

بسیاری از افراد می خواهند کتابی با نام خود به چاپ برسانند، اما از اطلاعات لازم در این زمینه برخوردار نیستند. چاپ کتاب چه اصولی دارد؟ برای چاپ کتاب چه باید کرد؟ در این بخش به سوالات شما در مورد چاپ کتاب پاسخ خواهیم داد.

پیدا کردن انتشارات مناسب برای چاپ کتاب

چاپ کتاب در هر زمینه ای موجب ارتقا رزومه شما خواهد شد. ممکن است شما به داستان نویسی علاقه مند باشید و قصد چاپ کتاب داشته باشید و یا کتاب را با هدف ارتقا رزومه تحصیلی به چاپ برسانید. هدف شما از چاپ کتاب در روند چاپ کمی تاثیرگذار خواهد بود. کتاب شما علمی است یا داستانی؟ هدف شما از چاپ کتاب سود مالی است یا ارتقا رزومه؟ در ابتدا باید تمام اهداف خود را مشخص کرده و سپس به سراغ نگارش کتاب و چاپ آن بروید. چاپ کتاب یک روند کلی دارد که در این بخش به مرور آن خواهیم پرداخت.

انتشارات متعددی در ایران وجود دارند که می توانید چاپ کتاب خود را به آن ها واگذار کنید. در ابتدا باید انتشاراتی پیدا کنید که مناسب با حیطه موضوعی کتاب شما باشد. به عنوان مثال برای چاپ یک رمان نمی توان به انتشارات کتب دانشگاهی مراجعه کرد. البته ممکن است یک انتشارات که در زمینه کاری شما فعالیت ندارد اقدام به چاپ کتاب شما کند، اما مطمئن باشید این انتشارات در توزیع کتاب موفق عمل نخواهد کرد. برای پیدا کردن انتشارت مناسب می توانید در اینترنت جستجو کرده و یا از آشنایان خود که در این زمینه تجربه یا فعالیت داشته اند پرس و جو کنید. البته بهترین راه برای پیدا کردن انتشارات مورد نظر، جستجو در بین کتاب هایی با حیطه موضوعی مشابه با کتاب شما است. می توانید چندین کتاب مشابه با کتاب خود پیدا کرده و با ناشران آن ها تماس حاصل کنید. این کار نتیجه خوبی به دنبال خواهد داشت و به احتمال زیاد شما را به انتشارات مورد نظر خواهد رساند.

انواع قرارداد چاپ کتاب

پس از پیدا کردن انتشارات مورد نظر باید یک قرارداد تنظیم کنید. قرارداد چاپ کتاب به چند حالت ممکن است. در حالت اول نویسنده می تواند تمام هزینه های چاپ و نشر کتاب را بر عهده گیرد و انتشارات پس از طی کردن مراحل لازم برای چاپ کتاب، آن را تحویل نویسنده دهد. در این حالت برخی ناشران در توزیع کتاب به نویسنده کمک می کنند اما معمولا این اتفاق رخ نمی دهد.

حالت دوم کاملا برعکس حالت اول می باشد. انتشارات تمام هزینه ها را بر عهده گرفته و نویسنده هیچ هزینه ای بابت چاپ کتاب پرداخت نمی کند. چنین قراردادی زمانی اتفاق می افتد که انتشارات از کار نویسنده و میزان فروش آن مطمئن باشد. برای مثال این نوع قرارداد برای نویسنده های مطرح یا آثار تالیفی ارزشمند بسیار رایج است. در غیر این صورت انتشارات بر سر پول و اعتبار خود ریسک نخواهد کرد.

حالت سوم قرارداد چاپ کتاب به این صورت است که انتشارات هزینه چاپ کتاب و اخذ مجوزهای لازم را تقبل می کند و علاوه بر آن مبلغی از سود فروش کتاب نیز به نویسنده پرداخت می کند. این مبلغ اصولا بین 5 تا 20 درصد قیمت درج شده در پشت جلد کتاب می باشد. در بین قراردادهای ذکر شده، نوع اول رایج تر از دو نوع دیگر است.

مراحل اخذ مجوز و چاپ کتاب

پس از عقد قرارداد باید کتاب دست نویس یا تایپ شده خود را به دست انتشارات بسپارید. برخی نویسندگان نگران سرقت ادبی هستند. اگر کتاب خود را به دست یک انتشارات معتبر که دارای پروانه نشر است بسپارید، دیگر جایی برای نگرانی وجود ندارد و بهتر است با اطمینان خاطر کار را ادامه دهید.

از این مرحله به بعد مسئولیت کارها به عهده انتشارات خواهد بود. مراحلی همچون حروف چینی، صفحه آرایی، طراحی جلد، اخذ شابک، فیپا، مجوز وزارت ارشاد و اعلام وصول همگی به عهده ناشر کتاب هستند. طی کردن این مراحل در حدود یک تا سه ماه به طول می انجامد. پس از آن کتاب چاپ شده در اختیار نویسنده قرار خواهد گرفت (بسته به نوع قرارداد).

از دیگر موارد مهم در این فرآیند، نحوه توزیع کتاب است. بازاریابی برای توزیع کتاب بخش بسیار مهمی است و اگر کتاب خود را با اهداف مالی به چاپ رسانده باشید، این کار تاثیر زیادی در فروش کتاب شما خواهد داشت.

برای اخذ مشاوره رایگان می توانید با متخصصان ما در انتشارات زرین اندیشمند تماس حاصل نمایید.

پرسش پاسخ

۲۰-۱۱-۱۳۹۹

فاطمه حجتی پور:

دانشجوی ترم 1 هستم و علاقه زیادی به نوشتن و اینکه از نوجوانی داستان میگفتم ..برای چاپ نوشته هام کمکم کنید

پرسش پاسخ

کارشناس اندیشمند

اگر کتابی تکمیل شده دارید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

محبوب ترین کتاب ها
مهره های سوخته
مهره های سوخته
فروش موفق
فروش موفق
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
باغ تورج
باغ تورج
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
اول عاشق خودت باش!
اول عاشق خودت باش!
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا