چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

حرمسرای قذافی اثر آنیک کوژان

حرمسرای قذافی – معرفی کتاب

کتاب حرمسرای قذافی اثر آنیک کوژان، روزنامه نگار فرانسوی است که در سال 2013 و پس از سفر او به لیبی نوشته شده است.

خلاصه کتاب حرمسرای قذافی

حرمسرای قذافی داستانی هولناک در مورد دختری به نام ثریا است. ثریا دختری پانزده ساله بود که معمر قذافی برای بازدید به مدرسه آن ها رفت. مدیر مدرسه با ذوق و شوق فراوان این خبر را به دانش آموزان اعلام کرد. او ثریا و تعدادی دیگر از دختران را انتخاب کرد تا در روز موعود به استقبال قذافی بروند. قذافی با دیدن ثریا او را نوازش کرده و از او تعریف و تمجید می کند. محافظان قذافی با این نوازش پیام را دریافت کرده و روز بعد به سراغ ثریا می روند تا به او خبر دهند که قائد اعظم (قذافی) از رفتار و وقار ثریا خوشش آمده و او را به یک ضیافت دعوت کرده است و تاکید کردند که این یک افتخار بزرگ برای ثریا بوده و سرپیچی از حرف رهبر بزرگ جایز نمی باشد. آن ها به هیچ یک از اعضای خانواده اجازه ندادند تا ثریا را همراهی کند.

ثریا را آماده کرده و او را نزد قذافی می فرستند. قذافی با بدن برهنه روی تخت دراز کشیده و از ثریا می خواهد که جلو بود. ثریا با وحشت زیاد از اتاق بیرون رفته و از این کار امتناع می کند، اما محافظان او را به داخل اتاق هل می دهند. ثریا دیگر اجازه برقراری ارتباط با خانواده خود را ندارد و به یک برده جنسی تبدیل شده است. این داستان خلاصه ای کوتاه از بخش اول کتاب حرمسرای قذافی بود. این بخش دارای 11 فصل بوده و محوریت اصلی آن دختری به نام ثریا است. نویسنده در بخش دوم دست به تحقیقات گسترده زده و با تمام افرادی که اعلام آمادگی کرده اند در مورد جنایات قذافی صحبت می کند. او به مدرسه ثریا سر می زند، سعی می کند دوستان او و سایر افرادی که با او در ارتباط بوده اند را پیدا کرده و با آن ها صحبت کرده و با دلیل و مدرک جنایت های غذافی را بر ملا کند و اجازه ندهد مردم لیبی جنایت های جنسی او را نادیده بگیرند. در قسمت دوم کتاب متوجه می شوید که نه تنها ثریا بلکه تعداد زیادی از زنان و دختران لیبی گرفتار قذافی بوده و مورد سو استفاده قرار گرفته اند. وقتی نویسنده از پدر ثریا در مورد پیگیری و شکایت سوال می کند با جواب تکان دهنده ای مواجه می شود: وقتی در جهنم هستید، چگونه می توان شیطان را متهم کرد؟

درباره کتاب حرمسرای قذافی

حرمسرای قذافی کتابی بسیار تلخ و دردناک است که در طول خواندن آن قطعا از این حجم از ظلم و پلیدی ناراحت و پر از خشم خواهید شد. قذافی رهبر سابق لیبی به مدت 42 سال بر لیبی حکومت کرد. جامعه لیبی طی این سال ها به قدری تحت تصرف این شخصیت کثیف قرار گرفته بودند که هیچکس جرات صحبت کردن در مورد آزارها و اذیت های او را نداشت. موضوع آزارهای جنسی او به شدت محرمانه بود و هیچکس حتی خانواده قربانی ها از آن صحبت نمی کردند. قذافی از این سکوت هولناک آگاه بود و به بدترین شکل از آن سو استفاده می کرد. حتی پس از مرگ او نیز این سکوت ادامه داشت و مردم علاقه ای به صحبت در این مورد نداشتند و ترجیح می دانند این موضوع را در بین خود دفن کنند. حتی اغلب مردم به آنیک کوژان هشدار می دانند که در این مورد تحقیق نکند و خود را به دردسر نیاندازد. اما کوژان پس از آشنایی با ثریا و صدها دختر دیگر که مورد ظلم و آزار قذافی قرار گرفته و زندگی آن ها نابود شده بود، تحقیقات خود را بیشتر کرده و در نوشتن کتاب مصمم تر شد تا این خبر به گوش سراسر مردم رسیده و از تاریخ آن درس بگیرند.

نابودی زندگی ثریاها در چنگال دیکتاتور لیبی

زندگی ثریا و صدها دختر مانند او به دست دیکتاتوری به نام قذافی نابود شده است و حتی پس از مرگ قذافی نیز سایه او هنوز بر سر زندگی این دخترها حس می شود. او نه تنها به جسم آن ها بلکه به روح آن ها نیز تجاوز کرده است و آثار این تجاوز تا مدت ها و شاید تا ابد بر روح این دختران باقی خواهد ماند و زندگی آن ها را تحت شعاع قرار خواهد داد. آیا این دختران می توانند یک زندگی عادی را تجربه کنند؟ در کشوری که به دست مردان اداره می شود، جرائم جنسی مورد بحث و قضاوت قرار نمی گیرند و صحت در مورد آن ها بی حرمتی به حساب می آید. قربانیان نیز مجبورند خود را در یک گوشه پنهان کرده و حرفی نزنند. حتی بهتر است خود را سر به نیست کنند تا اثری از آن ها به چشم نخورد. اما با این حال ثریا اولین دختری بود که شجاعت به خرج داد و پرده از این ماجرای هولناک برداشت و سرگذشت خود را برای خبرنگاری خارجی تعریف کرد.

کتاب حرمسرای قذافی نوشته آنیک کوژان و ترجمه بیژن اشتری در 364 صفحه به همت انتشارات ثالث در ایران به چاپ رسید و اکنون در کتابفروشی های معتبر در دسترس است. همچنین فایل صوتی این کتاب، آماده شده توسط نشر صوتی ماه آوا و به روایت معصومه عزیرمحمدی در اپلیکیشن هایی همچون کتابراه قابل خریداری می باشد.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا