چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

استفاده از چاپ افست در چاپ کتاب

چاپ افست کتاب – چاپ افست چیست؟

چاپ افست کتاب یکی از انواع روش های چاپ کتاب و از محبوب ترین آن ها است که در سراسر دنیا برای کتاب های تیراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپ افست چیست؟

چاپ افست کتاب یک نوع چاپ است که برای چاپ انواع مجلات، بروشورها، کتاب ها، پوسترها و هر چیزی که بتوان روی کاغذ چاپ کرد در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، عکس و نوشته روی یک سطح لاستیکی استوانه ای به نام سیلندر گردان قرار می گیرد و سپس با فشار یک استوانه دیگر، روی کاغذ چاپ می شود. این ماشین اغلب دارای سه سیلندر است و کمپانی هایدلبرک در کشور آلمان از بزرگترین تولید کننده های این ماشین ها در جهان است. دستگاه های چاپ افست دارای سایز چاپ 50*35 سانتی متر تا 100*70 سانتی متر می باشند. البته در برخی مواقع این محدوده تا 140*100 سانتی متر نیز افزایش می یابد.

تعداد رنگ ها در چاپ افست

در چاپ افست کتاب معمولا از چهار رنگ CMYK استفاده می شود. این رنگ ها هر کدام به صورت جداگانه بر روی کاغذ چاپ می شوند و عمل ترکیب آن ها بر روی کاغذ بسیار مهم است و تاثیر زیادی در کیفیت چاپ دارد. برخی از این دستگاه ها دارای یک ستون رنگ هستند و در هر مکش یک رنگ را روی کاغذ چاپ می کنند. برخی دیگر نیز دارای دو یا چهار رنگ هستند که با یک مکش هر چهار رنگ را روی کاغذ چاپ می کنند. البته در موارد پیشرفته این دستگاه ها دارای پنج رنگ هستند. رنگ پنجم طلایی یا نقره ای می باشد.

در دستگاه های چاپ افست قدیمی تطبیق رنگ ها به صورت دستی انجام می گرفت که در برخی موارد با خطا همراه بوده و موجب ایجاد سایه می شد. اما امروزه این کار به صورت سیستماتیک انجام می شود و موجب بالا رفتن کیفیت چاپ شده است.

نحوه چاپ افست کتاب

در چاپ افست کتاب، ابتدا متن و تصاویر بر روی زینک انتقال داده می شوند. سپس زینک که یک صفحه فلزی است را با مواد شیمیایی حساس می کنند تا این صفحه تنها تصاویر و نوشته ها را به خود گیرد. این صفحه را دور استوانه اول می پیچند تا بر اثر فشار طرح روی آن روی استوانه دوم برگردد. سپس مطالب از استوانه دوم به استتوانه سوم که یک کاغذ سفید به دور آن پیچیده شده است چاپ می شود.

برای چاپ کتاب های تیراژ بالاتر از 1000 از چاپ آفست استفاده می شود. برای تیراژهای پایین تر اغلب روش دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ دیجیتال در تیراژهای بالا مقرون به صرفه نیست و رنگ های آن نسبت به چاپ افست از کیفیت پایین تری برخوردار هستند.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا