چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

ژن خودخواه اثر ریچارد داوکینز

ژن خودخواه – معرفی کتاب

ژن خودخواه نوشته ریچارد داوکینز، زیست شناس بریتانیایی است که در سال 1976 منتشر شد. داوکینز در این کتاب میزان تاثیر تکامل در سطح ژن ها را بررسی می کند.

نظریه تکامل

بر اساس نظریه تکامل اینطور به نظر می آید که هرکسی در طبیعت عملکرد بهتری داشته و برای بقای خود تلاش بیشتری کند، سهم بیشتری در نسل بعدی خواهد داشت. بنابراین خودخواهی یک فاکتور مهم برای بقا و ادامه حیات می باشد. اما در مواردی نیز عکس این موضوع در میان جانداران نشان داده شده است. برای مثال زنبورها و مورچه ها در یک کلونی از تولید مثل صرف نظر کرده و  برای حفظ کلونی فداکاری می کنند. یا مردم برای اقوام، خویشاوندان و قبیله خود نیز فداکاری می کند. بالاترین نوع فداکاری نیز در میان مادرها مشاهده می شود.

درباره کتاب ژن خودخواه

در ابتدای کتاب ژن خودخواه در مورد نحوه شکل گیری واحدهایی که توانایی ساخت مشابه خود را دارند صحبت شده است. همچنین گفته شده است که فرآیند کپی شدن دقیق نبوده و به همین علت نسخه های کپی شده اندکی با نسخه های اصلی خود متفاوت هستند و با گذشت زمان همتاسازی های متفاوتی به وجود می آید. سپس این همتاسازی ها به دلیل نبودن منابع لازم سخت و سخت تر می شود. این موضوع را فشار تکاملی می نامند. زمین با وسعت خود مکان بسیار مناسبی برای انواع همتاسازی و ساخت نسخه های جدید است.

کتاب ژن خودخواه یکی از مهمترین کتاب ها در زمینه نئوداروینیسم است. در این کتاب مباحث تکامل با ترکیب زیست شناسی و ژنیک بررسی می شود و هدف از آن پاسخ به این سوال است که انتخاب طبیعی در چه حدی عمل می کند؟

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا