چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

زندگینامه و آثار اسکات فیتز جرالد

اسکات فیتز جرالد – زندگینامه

فرانسیس اسکات فیتز جرالد نویسنده مشهور آمریکایی در سال 1896 در مینه سوتا به دنیا آمد. فیتزجرالد یکی از بزرگترین نویسندگان قرن بیستم به شمار می رود و معروفترین اثر او رمان گتسبی بزرگ می باشد.

زندگینامه

اسکات فیتز جرالد در خانواده نسبتا متمولی بزرگ شد. البته هنگامی که اسکات ده ساله بود پدر کارخانه دار او ورشکسته شد و شغل خود را از دست داد، اما آن ها توانستند با ارثیه ای که به مادر خانواده رسیده بود زندگی تازه ای شروع کنند.

او از کودکی قصد داشت برای رسیدن به آینده ای بهتر به دانشگاه برود. خانواده برای ارضای خواسته های اسکات، او را به دانشگاه پرینستون فرستادند. این دانشگاه مخصوص فرزندان افراد ثروتمند بود و اسکات را چندان تحویل نمی گرفتند. احتمالا همین موضوع نیز باعث عدم موفقیت او در تحصیل شد. او پس از سه سال دانشگاه را نیمه کاره رها کرد.

آن زمان در آمریکا داشتن پول، مدرک دانشگاهی، مدال ورزشی یا ارتشی باعث تقویت موفقیت جوان در آینده بود. از این رو اسکات فیتز جرالد تصمیم گرفت که تنها شانس باقی مانده خود را امتحان کرده و وارد ارتش شود. در همان سال ها با دختری به نام زلدا آشنا شده که این آشنایی منجر به ازدواج این دو در سال 1921 می شود. در سال 1918 جنگ به اتمام رسید و رویای قهرمانی اسکات نیز با آن فرو ریخت. پس از اتمام سربازی وارد یک آژانس تبلیغاتی شده و مشغول کار می شود. وی دچار افسردگی شده و برای تسکین خود به الکل پناه می آورد. بعد از مدتی کار خو را رها کرده و به خانه پدری خو باز می گردد و الکل را ترک می کند.

Image result for ‫اسکات فیتزجرالد‬‎

نویسندگی و دوران با شکوه

اسکات فیتز جرالد از دوازده سالگی کار نوشتن را آغاز کرده و داستان خود را در روزنامه مدرسه چاپ می کند. او در چهارده سالگی نیز اولین نمایشنامه خود را نوشته و چاپ می کند. اسکات حتی در زمان سربازی نیز از نوشتن دست نمی کشد و همواره به کار خود ادامه می دهد. در سال 1919 اولین داستان کوتاه خود را به مبلغ 400 دلار به یک روزنامه می فروشد.