چاپ کتاب

انتشارات اندیشمند

کافکا در ساحل اثر هاروکی موراکامی

کافکا در ساحل – معرفی کتاب

کافکا در ساحل یکی از کتاب های مشهور هاروکی موراکامی نویسنده ژاپنی است که در سال 2002 چاپ شده است. این کتاب در سال 2005 به انگلیسی و در سال 1386 به فارسی ترجمه شده است.

خلاصه کتاب کافکا در ساحل

کافکا در ساحل یک کتاب خواندنی و پر از معما است. این کتاب دو خط داستانی به ظاهر جداگانه اما مرتبط دارد که هر کدام از این داستان ها دارای یک شخصیت اصلی جداگانه به نام های کافکا تامورا و ساتورو ناکاتا هستند.

فصل های فرد کتاب متعلق به داستان کافکا تامورا و فصل های زوج متعلق به ساتورو ناکاتا است. فصول زوج از زبان کافکا روایت می شوند. کافکا یک پسر پانزده ساله است که تصمیم دارد از خانه فرار کند. مادر و خواهر او در کودکی کافکا خانه را ترک کرده اند و او به همراه پدر مجسمه ساز خود زندگی می کند. کافکا دو دلیل برای فرار از خانه دارد. اول اینکه پدرش او را نفرین کرده و دوم اینکه می خواهد به دنبال مادر و خواهر خود برود. کافکا با یک شخصیت خیالی همراه است. این شخصیت که پدر زاغی نام دارد ممکن است وجدان او و یا چیز دیگری باشد. کافکا و پسر زاغی با یکدیگر گفت و گو می کنند و گفت و گوهای آن ها کلیدی برای فهم بهتر داستان است. داستان از جایی جدی می شود که کافکا از خانه خارج شده و هنگامی که آغشته به خون است در یک معبد بیدار می شود.

Image result for ‫هاروکی موراکامی‬‎

داستان فصل های زوج که در مورد ناکاتا است از زبان سوم شخص روایت می شود. داستان ناکاتا بسیار عجیب آغاز می شود. دانش آموزان به همراه معلم خود به یک تپه رفته اند و مشغول جمع آوری قارچ هستند. تمام دانش آموزان به همراه ناکاتا از هوش می روند و بعد از مدتی به هوش می آیند و چیزی از این حادثه به یاد ندارند، اما تنها کسی که هوشیاری خود را به دست نمی آورد ناکاتا است. ناکاتا پس از چند هفته به هوش می آید. او هوش خود را از ست داده و فقط می تواند با گربه ها صحبت کند. به همین خاطر به دنبال گربه های گمشده می رود.

در ادامه این دو شخصیت یکدیگر را ملاقات نمی کنند اما داستان های آن ها باهم طلاقی می کنند. در اصل این داستان ها از ابتدا از یکدیگر جدا نبوده و همدیگر را تکمیل می کرده اند.

بررسی داستان  کتاب کافکا در ساحل

کتاب کافکا در ساحل یک کتاب به سبک رئالیسم جادویی و فانتزی است. به احتمال زیاد پس از خواندن این کتاب گیج خواهید شد. شما تنها نیستید، این مشکل برای تمام خوانندگان این کتاب پیش می آید. در حدی که ناشر این کتاب یک سایت برای فهم بهتر کتاب راه اندازی کرده است. مفاهیم و استعاره های زیادی در کتاب کافکا در ساحل وجود دارد که خواندن آن را لذت بخش اما فهم آن را دشوار کرده است. البته موراکامی سعی کرده است تمام اتفاقات عجیبی که در طول کتاب رخ می دهند را با زبان ساده شرح دهد تا مخاطب عام نیز از خواندن کتاب لذت ببرد.

موراکامی حین نوشتن این کتاب در حال ترجمه کتاب ناتور دشت بوده است و تاثیرات هولدن کالفید در شخصیت کافکا به وضوح قابل مشاهده است. کافکا در ساحل پس از ترجمه به زبان انگلیسی در سال 2005 در لیست ده کتاب برتر نشریه نیویورکر قرار گرفت.

محبوب ترین کتاب ها
چا پ کتاب فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
نشر فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی
عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
چاپ کتاب عاشقانه های مردانه از هزاره‌های قبل از میلاد تا امروز
وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
چاپ کتاب وکیل خودت باش (راهنمای جامع مهاجرت به کانادا)
مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
چاپ کتاب مراقبت‌های ویژه قلب و عروق
پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
چاپ کتاب پلی اتیلن مبانی طراحی و تکنولوژی‌های تولید
کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
چاپ کتاب کاربرد روش QFD در تلفیق پتنت‌ها و تکنولوژی‌ها
آخرین اخبار
پرفروشترین کتاب
چاپ کتاب زنِ چهل ساله
کتاب زنِ چهل ساله
پربازدیدترین کتاب
کتاب مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا
مارینا ایوانونا تسوه‌تایوا